POLECAMY

Jak mierzyć cukier we krwi korzystając z glukometru?

Prawidłowy poziom cukru we krwi powinien starać się utrzymać każdy cukrzyk. Jak prawidłowo korzystać z gleukometru, aby kontrolować poziom glukozy we krwi?

Jak mierzyć cukier we krwi korzystając z glukometru?

Z pewnością dla żadnego diabetyka słowo glukometr nie jest pojęciem obcym. Jest to podstawowe, podręczne i  łatwe w obsłudze urządzenie diagnostyczne, pozwalające na szybki pomiar poziomu glukozy we krwi. Pomiaru dokonuje się najczęściej w wyniku nakłucia  palca, lub innej części ciała, np.  ucha.  

Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami obsługi tego urządzenia

Przed rozpoczęciem  pomiaru warto wiedzieć, że…

Najczęściej pomiaru glukozy we krwi w celu monitorowania leczenia dokonuje się rano. Do pomiaru wykorzystywane są specjalne, jednorazowe paski odpowiednio dobrane do glukometru. Odczyt dokonywany jest wizualnie, ale dostępne są na rynku glukometry sygnalizujące wynik pomiaru dźwiękiem.

Przeczytaj też: Czy cukrzyca jest groźna?

Prawidłowy poziom glukozy powinien wynosić wówczas: 70-120 mg/dl (lub 3,9-6,6 w jednostce mmol/l).

Uniwersalne wskazówki do wykonania pomiaru

  • Przed każdym pomiarem należy dokładnie umyć i osuszyć ręce. W czasie mycia warto masować opuszek palca, który zamierzamy nakłuć – ciepła woda zmiękczy opuszek a masaż dodatkowo polepszy przepływ krwi.

  • Nie należy przesadzać z oczyszczaniem palca. Nie poleca się używania środków dezynfekujących, gdyż mogą one fałszować pomiar i zmieniać skład chemiczny krwi na opuszku.

             Z tego samego powodu warto również zwrócić uwagę na rodzaj używanego mydła.

  • W celu zmniejszenia dyskomfortu wynikającego z nakłucia, można dokonać go np. z boku palca – taki sposób jest mniej bolesny niż nakłuwanie opuszka od góry.

  • Próbkę krwi należy umieścić samemu w odpowiednim miejscu na pasku lub jest ona zasysana i automatycznie umieszczana  przez umiejscowioną na pasku kapilarę.

  • W przypadku aparatów wymagających samodzielnego naniesienia próbki krwi na pasek pomiarowy konieczne jest zachowanie ostrożności, ze względu na ryzyko zafałszowania pomiaru przez dotkniecie paska palcem podczas nakładania.

  • Jeżeli jest to konieczne (próbka krwi miała kontakt z obudową aparatu), należy po każdym pomiarze zadbać o jego wyczyszczenie.

  • Najlepiej używać jednego glukometru. Większość nowych aparatów ma funkcje zapamiętywania wyników. Pozwala to na porównywanie pomiarów.

Dowiedz się też: Kiedy można uzyskać receptę farmaceutyczną?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)