POLECAMY

Czy warto zażywać suplementy diety?

Niezliczona ilość reklam, którymi jesteśmy bombardowani sprawia, że co jakiś czas myślimy o kupnie preparatu, który uzupełniłby naszą dietę. Jednak czy tak zachwalana dobroczynność suplementów diety to prawda?

Czy warto zażywać suplementy diety?

Czym są, a czym nie są suplementy diety?

Suplementy diety to preparaty, będące mieszanką produktów roślinnych lub też witamin i/lub związków mineralnych. Nie są sprzedawane „na receptę”, a więc można je powszechnie reklamować i sprzedawać niemal wszędzie. Należy zaznaczyć, że w sensie prawnym nie są to leki, choć niewątpliwie mają wpływ na organizm.

Jak sama nazwa wskazuje – są to suplementy, a więc tylko dodatki do codziennie spożywanej żywności. Nie zastępują więc zrównoważonej diety, która jest podstawowym źródłem substancji budulcowych (tłuszczów, węglowodanów, białek) oraz regulatorowych (witamin oraz mikro- i makroelementów).

Kto nie powinien ich przyjmować?

Brak bezwzględnych przeciwwskazań. Niewątpliwie, umiarkowane stosowanie suplementów nie wiąże się ze znacznym ryzykiem pogorszenia stanu zdrowia. Jednak seniorzy, zwłaszcza ci obciążeni licznymi chorobami, powinni zachować najwięcej rozsądku w przyjmowaniu tych preparatów.

Na baczności muszą mieć się osoby z objawową chorobą wieńcową, niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym oraz z przewlekłą chorobą nerek. Wahania stężeń jonów, zwłaszcza potasu, magnezu i wapnia, mogą doprowadzić u tych osób między innymi do groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca.

Pamiętajmy także, że przyjmowanie mieszanek ziołowych może się okazać groźne. Znane są przypadki uszkodzenia nerek po wypiciu „ziół chińskich”, dlatego zawsze sprawdzajmy skład stosowanych preparatów i radźmy się specjalistów co do sposobu ich przyjmowania.

Polecamy: Czy można wyleczyć się samodzielnie?

Jakie suplementy warto przyjmować?

Niewątpliwie nasza dieta (kawa, tłuszcze zwierzęce, konserwanty), stres, nowoczesne preparaty wspomagające uprawy roślin, sprzyjają niskiemu poziomowi magnezu w organizmie.

Objawami mogą być: przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, drżenie lub kurcze mięśni.

W przypadku niedoboru uzasadnione jest krótkotrwałe zażywanie magnezu. Róbmy to jednak nie dłużej niż przez kilka dni – tygodni, pod kontrolą objawów, czyli odstawmy suplement po uporaniu się z dolegliwościami. Możemy się także wspomagać produktami bogatymi w magnez, takimi jak: fasola, orzechy, kakao, czekolada, płatki owsiane, kasza gryczana, szpinak.

Czytaj też: Czy suplementy diety są niezbędne?

Kluczem do prawidłowego i harmonijnego funkcjonowania organizmu jest dobrze zbilansowana dieta, zawierająca zarówno tłuszcze (witaminy A, D, E, K) jak i warzywa, owoce – zwłaszcza niegotowane – oraz produkty zbożowe. Zalecane jest także mięso – bogate w białko i witaminę B12. Z kolei nabiał i mleko to wciąż najlepsze źródło wapnia i nie dajmy się nabrać, że jest inaczej. Wszystkie sporne kwestie w tej sprawie najlepiej pozostawić lekarzowi, który powinien jasno określić, czy warto, czy nie warto danego suplementu diety stosować. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/2 lata temu
Zamiast suplementów diety polecam Nutramil stanowi całkowite zastąpienie lub uzupełnienie diety.Wysokiej jakości źródła białka oraz węglowodanów w każdej porcji.
/4 lata temu
więcej o tym http://pytajozdrowie.pl/?qa=1359&qa_1=czy-warto-brac-suplementy-diety
/4 lata temu
Sama borykałam się z problemem nadwagi. Jednak znalazłam w walce z zbędnymi kilogramami prawdziwego "sojusznika". NOPALIN firmy CaliVita to preparat zawierający nopal - roślinę , która zawiera duże ilości witamin, składników mineralnych oraz błonnika. A jak wiadomo błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. "Zabija" on uczucie głodu, a przy czym jest zdrowy. Dlatego też jest on podstawowym składnikiem każdej diety. Po zastosowaniu "Nopalinu" miałam mniejszy apetyt, częściej również chodziłam do łazienki (zwiększa on bowiem wypróżnienie), dzięki czemu pozbywałam się trujących toksyn. A co najważniejsze nie byłam ani zmęczona czy senna. Czułam się tak jak zwykle, a kilogramy uciekały. Czyli w sumie czułam się lepiej Opakowanie zawiera aż 200 tabletek, co pozwala na długotrwałą kurację, a co za tym idzie jest ona skuteczniejsza. "Nopalin" w przeciwieństwie do innych produktów jest zdrowy dla naszego organizmu, nie wyniszcza go. Ba, on dostarcza mu jeszcze dodatkowych witamin i niezbędnych składników. Także myślę, że już wiecie jak radzić sobie z nadwagą. Tutaj macie link do sklepu, gdzie ja dokonałam zakupu: http://www.vitero.pl/pl/p/Nopalin-blonnik-200-tabl./132
POKAŻ KOMENTARZE (1)