POLECAMY

Jak rozpoznać objawy świńskiej grypy i uniknąć zarażenia?

O świńskiej grypie znowu robi się coraz głośniej. Czy rzeczywiście jest się czym martwić? Podpowiadamy, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie
Jak rozpoznać objawy świńskiej grypy i uniknąć zarażenia? fot. Fotolia
Media co chwilę donoszą o nowych przypadkach świńskiej grypy. Choroba budzi dużo emocji i strachu, jednak w rzeczywistości wiemy o niej niewiele. Czy faktycznie jest tak groźna? Podpowiadamy czym tak na prawdę jest świńska grypa, jak rozpoznać jej objawy i jak chronić się przed zarażeniem.

Świńska grypa - co to takiego

Świńska grypa to nic innego, jak choroba zakaźna wywołana przez określone podtypy wirusa grypy (wirus "zwykłej" grypy oraz wirus świńskiej grypy należą do jednej rodziny, wywołują jednak zupełnie inne jednostki chorobowe). Jej nazwa wzięła się od pierwotnego "celu" wirusów, czyli świń - wirus świńskiej grypy atakuje drogi oddechowe tych zwierząt, prowadząc do epidemii choroby.

Jakie są objawy świńskiej grypy?

Objawy świńskiej grypy nie odbiegają znacząco od tych, które występują podczas "tradycyjnej" grypy. Jeśli rozpoznasz u siebie poniższe objawy koniecznie wybierz się do lekarza.
Grypy, nawet tej zwykłej, nie należy lekceważyć - nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego nawet jeśli nie widzisz u siebie objawów świńskiej grypy (a po prostu - zwykłej) warto zasięgnąć porady specjalisty, zastosować zaleconą terapię lekową i porządnie odpocząć. Jakie objawy powinny zwrócić Twoją uwagę?

Jak nie zarazić się świńską grypą?

Profilaktyka zarażenia się świńską grypą jest podobna, jak w przypadku grypy tradycyjnej czy innych chorób zakaźnych i sprowadza się do dwóch słów: przestrzegaj higieny. Im bardziej będziemy dbać o czystość rąk, wyrzucać zużyte chusteczki higieniczne i używać myjących żelów antybakteryjnych tym większa szansa, że unikniemy zarażenia wirusem grypy. Oto skuteczne sposoby, jak uniknąć zarażenia grypą:
  • Myj ręce. Im częściej, tym lepiej (oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku!).
  • Używaj żelów antybakteryjnych. W drogeriach dostępne są żele do mycia rąk "na sucho". Dzięki temu będziesz mogła odkazić ręce nie ruszając się z miejsca.
  • Chusteczek higienicznych używaj tylko raz. Nie bez powodu na opakowaniach chusteczek widnieje napis "jednorazowe". Używając kilkakrotnie tej samej chusteczki jedynie przedłużamy czas naszej choroby.
  • Zużyte chusteczki spuszczaj w toalecie. Błędem, który często popełniamy jest wyrzucanie chusteczek do kosza i pozostawianie ich tam przez dłuższy czas. Zamiast tego należy je wyrzucić do toalety - im szybciej pozbędziemy się takiej chusteczki, tym lepiej
  • Dbaj o miejsce pracy. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z wylęgarni bakterii, jakimi są myszka i klawiatura naszego komputera. Warto zatem raz na jakiś czas przetrzeć je chusteczkami odkażającymi, oczywiście dostosowanymi do czyszczenia sprzętu elektronicznego
  • Unikaj osób zarażonych. To oczywiście łatwiej powiedzieć, niż wykonać - często po prostu nie mamy możliwości uniknięcia kontaktu z osobą zarażoną. Warto jednak, o ile to możliwe, starać się ograniczyć te spotkania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 lata temu
Mam niewielki problem ponieważ, mam podobne objawy świńskiej grypy... Mam gorączkę 38* suchy kaszel, katar,bol gardła i jestem zmęczony ale nie boli mnie glowa , nie bolą mnie stawy ani mięśnie , nie wiem co mam myśleć :'(
/2 lata temu
Zapraszamy na stronę: wirusygrypy.pl gdzie umieszczane będą najnowsze doniesienia o zachorowaniach na świńską grypę.
/3 lata temu
Świńska grypa nie jest wcale niebezpieczniejsza od zwykłej grypy. Każda grypa może być tak samo niebezpieczna. Najważniejsze jest nie pozwolić jej rozwinąć się w organizmie. Najlepiej jest stłumić ją w zarodku. Ja jak mam tylko pierwsze objawy to bez wahania sięgam po Zioła Szwedzkie z Apteki Klasztornej. jeśli zażyję je odpowiednio wcześnie to wiem że choroba mnie nie dopadnie.
POKAŻ KOMENTARZE (3)