POLECAMY

Nowa szczepionka przeciw grypie jest już dostępna!

Kulminacja zachorowań na grypę w Polsce to czas pomiędzy styczniem a marcem, specjaliści radzą jednak szczepić się dużo wcześniej. Nowe szczepionki przeciw grypie trafiły już do aptek i zakładów opieki zdrowotnej. Na czym polega ich innowacyjność?

Marta Nowak / rok temu
Nowa szczepionka przeciw grypie jest już dostępna! fot. Fotolia

Nowa szczepionka, nowe wirusy

Co roku wczesną jesienią zaczynają się przygotowania do sezonu zachorowań na grypę, a w sprzedaży pojawiają się szczepionki o corocznie aktualizowanym składzie. Tym razem będziemy mogli skorzystać z takiej, która zawiera dwa nowe szczepy wirusa grypy.

Najlepszym okresem na szczepienie jest czas od września do grudnia. Dlaczego warto? Grypa jest chorobą, którą często lekceważymy, w rzeczywistości jednak jej powikłania mogą nawet prowadzić do śmierci.

Według danych NIZP-PZH od września na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 4 035 178 osób, co oznacza prawie 7% więcej niż w sezonie poprzednim. Niestety hospitalizacji wymagało aż 32% więcej bo aż 16 041 osób. O ciężkim przebiegu grypy w poprzednim sezonie świadczy jednak przede wszystkim ilość zgonów odnotowanych z powodu grypy i jej powikłań, a mianowicie 140 przypadków śmiertelnych, głownie z powodu wzrostu liczby zarażeń wirusem grypy A/H1N1, który był dominujący w minionym sezonie.

Czy grypę można wyleczyć antybiotykami?

Kto powinien się zaszczepić przeciwko grypie?

Grypa i jej powikłania szczególnie groźne są dla osób z grup ryzyka, do których zaliczamy:

  • osoby chorujące przewlekle,
  • dzieci,
  • seniorów,
  • kobiety w ciąży.

Tak naprawdę jednak na grypę zachorować może każdy, a nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Możemy więc nie wiedzieć, że jesteśmy chorzy, i zarażać ludzi wokół nas.

Zachorowanie na grypę wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań, a te mogą być bardzo niebezpieczne – jak pokazują dane na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba.

Coroczne szczepienia uodporniają nasz organizm na wszystkie występujące w szczepionce typy wirusa grypy. Regularne szczepienie chroni w szczególności przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłanymi grypowymi – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

5 sposobów, dzięki którym unikniesz przeziębienia i grypy!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 miesiące temu
Mam niestety osłabioną odporność. Przyjmuję witaminę C profilaktycznie, ale nie do końca mogę ustrzec się przed infekcjami. Bardzo dobre opinie słyszłam o inhalatorach z diagnosis.pl , ale ja tylko korzystałam z ich ciśnieniomierza w domu rodzinnym no muszę powiedzieć,że się sparwdził!