POLECAMY

Państwowy Zakład Higieny alarmuje: coraz więcej chorych na grypę. Najbardziej narażone są dzieci!

Tylko w zeszłym tygodniu na grypę zachorowało ponad 270 tysięcy Polaków. Czy grozi nam epidemia?
/ miesiąc temu
Państwowy Zakład Higieny alarmuje: coraz więcej chorych na grypę. Najbardziej narażone są dzieci! fot. Adobe Stock

Niedawno pisałyśmy o epidemii grypy, z którą walczą Włochy i Słowacja. Kolejne, równie niepokojące, informacje opublikował na swojej stronie Państwowy Zakład Higieny. Czy Polsce grozi epidemia grypy?

Grypa w Polsce: alarmujące dane Państwowego Zakładu Higieny

Państwowy Zakład Higieny alarmuje, że poziom zachorowalności na grypę w Polsce jest aktualnie bardzo wysoki. Tylko w dniach 8-15 lutego zdiagnozowano lub podejrzewano grypę u ponad 270 tysięcy Polek i Polaków. Z tego powodu do szpitali w całej Polsce w tych dniach trafiło ponad 1000 pacjentów. W tym czasie odnotowano też aż 4 przypadki śmiertelne spowodowane grypą.

Kto jest najbardziej narażony?

Według danych PZH, na grypę najczęściej chorowały dzieci do 14 roku życia. Najwięcej przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań odnotowano w województwach:

  • mazowieckim (46920 przypadków)
  • małopolskim (37635 przypadków)
  • wielkopolskim (35079 przypadków)
  • i pomorskim (31439 przypadków).

W stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego zapadalność na grypę wzrosła aż w 8 województwach: mazowieckim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, zachodnio-pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.

Najpierw pojawiają się objawy grypy, a potem nie można chodzić. Tajemniczy wirus atakuje dzieci!

Jak chronić się przed zachorowaniem na grypę?

PZH przypomina, że szczepienia przeciwko grypie to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom wywołanym przez wirusy grypy. WHO zaleca zaszczepienie się przeciwko grypie przede wszystkim:

  • kobietom w ciąży
  • dzieciom między 6 a 59 miesiącem życia
  • osobom starszym
  • osobom przewlekle chorym
  • pracownikom służby zdrowia.

W początkowej fazie grypa daje objawy do przeziębienia, dlatego często bywa bagatelizowana. To błąd, ponieważ wczesne rozpoznanie pozwala wprowadzić skuteczne leczenie i zminimalizować ryzyko groźnych powikłań: infekcji górnych dróg oddechowych, zapalenia mięśnia sercowego, a nawet śmierci.

Grypa czy przeziębienie? Naucz się je rozróżniać!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/tydzień temu
Tak a szczególnie niebezpieczna jest dla tych małych dzieci, wtedy to jest tragedia, wtedy jak jest mocne przeziębienie to ważny jest aspiratorek ja ostatnio taki kupiłam i był całkiem spoko: haxe.pl/strona-glowna/produkty/male-dziecko/oddychanie.html
/miesiąc temu
WITAMINA C TO PODSTAWA. I ODPOCZYNEK W DOMU. Pamiętajmy o właściwym odżywianiu gdy jesteśmy zdrowi, zdrowe jedzenie nie musi być drogie i pamiętajmy, że Vit. C nie magazynuje się, trzeba zadbać o nią na każdy dzień, jej braki sprawiają, że łapiemy infekcje. Myśl / przeciwdziałaj, gdy jesteś zdrowy - to jest pierwszy i najważniejszy krok. Ja pije syrop konopny z Rokitnikiem (dokładnie rok), to nie choruję - nie przeziębiam się, nie mam kaszlu, nie boli nie gardło. Wcześniej notorycznie się przeziębiałam, miałam ogromny katar, który ciągnął się przez dwa tygodnie. Przez ten rok byłam chora tylko raz, ale tego nawet nie można nazwać przeziębienie - kilka razy wydmuchałam nos, bardzo lekko bolało mnie gardło przez jeden dzień. Rokitnik jest bogaty w witaminę C jest jej więcej 20 razy niż w pomarańczach polecam syrop na wzmocnienie odporności i przy przeziębieniu znajdziecie tu konopiafarmacja pl