Owsica, enterobioza


Na czym polega istota choroby?

Chorobę wywołuje pasożytniczy nicień Enterobius vermicularis. Do zakażenia dochodzi po spożyciu lub zainhalowaniu jaj. Charakterystyczna dla tego nicienia jest częsta reinwazja. Pasożyt bytuje w jelicie grubym. Samice, by złożyć jaja, przechodzą na krótko do środowiska zewnętrznego co powoduje świąd okolicy odbytu. Czasem – u kobiet – jaja są składane w przedniej części pochwy.

Jakie są przyczyny choroby?

Pacjenci typowo skarżą się na nasilony świąd odbytu, zwłaszcza w godzinach nocnych. Nicienie bytują także w wyrostku robaczkowym i są podejrzewane o udział w rozwoju jego zapalenia.

Jakie objawy towarzyszą chorobie?

Do głównych objawów zaliczamy: świąd odbytu, brak apetytu, niepokój i nerwowość, a czasem niedokrwistość.

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować chorobę?

Odbywa się na podstawie wykazania obecności jaj pasożyta w kale lub na taśmie celofanowej, którą przykłada się rano przed toaletą.

Jakie są metody leczenia?

Podstawą jest utrzymywanie reżimu sanitarnego i odpowiedniej higieny. Dostępne leczenie polega na podawaniu jednorazowo mebendazolu lub pyrantelu. Kurację należy okresowo powtarzać.

Do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

Pomocy należy szukać u pediatry, lekarz medycy rodzinnej.

Na czym polega profilaktyka tej choroby?

Podstawą profilaktyki jest przestrzeganie higieny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/miesiąc temu
owsiki u doroslych i u dzieci mozna wyleczyc latwo i w miare szybko lekiem Pyrantelum medana ;) jest dostepny w kazdej aptece bez recepty