USG jamy brzusznej – przygotowanie do badania, wskazania, cena

usg jamy brzusznej fot. Adobe Stock
USG jamy brzusznej to jedno z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. Jest nieinwazyjne i bezpieczne (również dla noworodków i kobiet w ciąży), można je powtarzać tak często, jak jest to konieczne.
Agnieszka Czechowska / 01.04.2020 04:46
usg jamy brzusznej fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. USG jamy brzusznej - na czym polega badanie?
  2. Wskazania do USG jamy brzusznej
  3. Przygotowanie do USG jamy brzusznej
  4. Przygotowanie do USG jamy brzusznej - dzieci
  5. Cena za USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej - na czym polega badanie?

USG brzucha (badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej) jest badaniem bezbolesnym (nie wymaga zastosowania znieczulenia). Badanie ultrasonograficzne jest diagnostycznym badaniem obrazowym, w którym do obserwacji narządów i tkanek organizmu wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o częstotliwości 2-15 MHz.

USG jamy brzusznej wykonuje się w pozycji leżącej (na plecach). Po odsłonięciu brzucha lekarz nanosi na skórę żel, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych i przesuwanie głowicy po skórze. Lekarz wodzi głowicą w różnych kierunkach, dzięki czemu na ekranie aparatu, z którym jest ona połączona, pojawia się obraz badanego narządu. W trakcie badania specjalista może poprosić o zmianę pozycji lub wstrzymanie na chwilę oddechu.

Wskazania do USG jamy brzusznej

Na USG jamy brzusznej najczęściej lekarze kierują osoby, u których podejrzewają np.:

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Na badanie USG brzucha warto założyć luźne ubranie, które łatwo rozpiąć lub podciągnąć do góry, by odsłonić brzuch. Dzień przed wizytą należy stosować lekkostrawną dietę i nie jeść produktów wzdymających.

W dniu badania lub poprzedniego wieczoru dobrze się jest wypróżnić (u osób z zaparciami dzień przed badaniem lekarz może zalecić zażycie środków przeczyszczających, a w przypadku skłonności do wzdęć - preparat z symetykonem). W ciągu 6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść. Nie powinno się też palić papierosów ani żuć gumy.

W przypadku USG nerek i pęcherza moczowego 1-2 godziny przed badaniem trzeba wypić około litra niegazowanej wody mineralnej, by mieć wypełniony pęcherz.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej - dzieci

USG jamy brzusznej dość często zlecane jest również najmłodszym:

  • W przypadku dzieci do 3. roku życia USG brzucha przeprowadza się bez specjalnego przygotowywania. Warto jednak mieć ze sobą butelkę lub kubek z wodą, bo być może trzeba będzie napoić dziecko.
  • Dzieci w wieku 3-10 lat - jeśli się uda, dziecko przez 2 godziny przed badaniem nie powinno oddawać moczu. Warto również zastosować u niego dwugodzinna głodówkę (przed samym badaniem). Można również zastosować lek z symetykonem ułatwiający eliminację gazów jelitowych.
  • Dzieci powyżej 10 lat - przygotowania takie same jak u dorosłych.

Cena za USG jamy brzusznej

Skierowanie na wykonanie USG jamy brzusznej może wystawić lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista, np. chorób wewnętrznych, gastrolog, urolog. USG brzucha można również zrobić bez skierowania, ale wówczas za badanie trzeba zapłacić ok. 100 zł.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 29.09.2017.

Więcej o badaniach profilaktycznych:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA