Problemy z kolanem

Kolano to obszar naszego ciała szczególnie narażony na choroby, urazy i inne patologie. Staw kolanowy dźwiga ciężar całego ciała, łatwo dochodzi do jego przeciążenia i zmian zwyrodnieniowych. O czym może świadczyć ból, obrzęk lub zaczerwienienie kolana? Dowiedz się, jakie choroby dotykają kolano i kiedy udać się do lekarza, żeby zapobiec niechcianym powikłaniom.
/ 04.07.2019 16:47
OBJAWY   DIAGNOZA CO ROBIĆ?
1. Czy ból kolana lub obrzęk pojawił się nagle i był związany z jakimś urazem, wypadkiem, uderzeniem lub sportem? Przejdź do pytania numer 8.
2.  Czy Twoje kolano uległo deformacji, bardzo boli i nie możesz wykonywać pełnych ruchów? Twoje kolano może być złamane. Najczęściej dochodzi do złamana nasady kości udowej - jest to złamanie wewnątrzstawowe, dlatego czasem potocznie nazywa się je złamaniem kolana. Skontaktuj się pilnie z lekarzem lub zgłoś się do szpitala.

3. Czy odczuwasz ból z przodu kolana, a sam staw ma zmieniony kształt, jest obrzęknięty, a jego zarysy są wyłagodzone? Czy masz trudności w prostowaniu podudzia?

Możesz mieć złamaną rzepkę. Dochodzi do tego najczęściej w konsekwencji urazu, wypadku komunikacyjnego, upadku na kolano. Zgięcie w stawie kolanowym przynosi ulgę w bólu, ponieważ wokół rzepki tworzy się krwiak uciskający na staw.

Rzepka może być również jedynie stłuczona lub mogło dojść do zapalenia kaletki maziowej, znajdującej się z przodu rzepki.

Skontaktuj się z lekarzem. Konieczne jest wstawienie nogi w gips na 4-6 tygodni. Rzadziej konieczna jest operacja.

4. Czy w trakcie urazu usłyszałeś trzask? Czy kolano jest teraz bolesne, tkliwe? Czy powoli pojawiał się obrzęk, który każdego dnia się nasila? Mogło dojść do uszkodzenia łąkotki, zerwania łąkotki lub więzadeł kolanowych. Do tych patologii dochodzi najczęściej u osób intensywnie uprawiających sport. Łąkotka jest wypukłością błony maziowej spełniającą rolę naturalnego amortyzatora w stawie kolanowym. Obciążenie kolana w jego nieprawidłowym lub maksymalnym ustawieniu może doprowadzić do uszkodzenia tej części stawu. Skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli jest to zerwanie łąkotek, konieczna jest operacja.

5. Czy odczuwasz ostry ból w dole podkolanowym i na bocznej powierzchni uda? Czy prostowanie nogi sprawia Ci ból ,a podczas zginania słychać trzask?

Objawy te mogą świadczyć o naderwaniu ścięgna mięśnia dwugłowego uda. Jest to częsty uraz sportowy. Może być to również tzw. kolano biegacza, które najczęściej zdarza się najczęściej u biegaczy i rowerzystów.

Zmniejszaj obrzęk i ból robiąc zimne okłady i przyjmując leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen, ketonal). W celu ustabilizowania stawu owiń nogę bandażem elastycznym. Do czasu ustąpienia objawów zrezygnuj z jakiegokolwiek sportu i daj odpocząć swoim stawom kolanowym. Udaj się do lekarza, jeśli ból i obrzęk nie ustępują.

6. Czy odczuwasz ból i „ciągnięcie” w dole podkolanowym i wzdłuż tylnej powierzchni uda? Mogłeś naderwać sobie więzadło podkolanowe. Weź lek przeciwzapalny i przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen, ketonal), aby zmniejszyć dolegliwości. Na jakiś czas zrezygnuj z forsownych ćwiczeń i daj odpocząć kolanom.

7. Czy odczuwasz patologiczną ruchomość, w którejś z osi stawu kolanowego, a kiedy na nim stajesz czujesz się bardzo niepewnie?

To objawy niestabilności kolana, potocznie zwanej zwichnięciem kolana. Udaj się niezwłocznie do szpitala, niestabilność kolana należy szybko leczyć, aby zapobiec powikłaniom. Leczeniem z wyboru jest operacja.

8. Czy zauważyłeś, że pojawił się obrzęk kolana, który powoli nasila się w czasie? Czy obrzękowi towarzyszy niezbyt nasilony ból? Możesz cierpieć na zapalenie kaletki maziowej rzepki. Weź lek przeciwzapalny i przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen, ketonal), aby zmniejszyć dolegliwości. Udaj się do lekarza, jeśli ból i obrzęk nie ustępują.

9. Czy zauważyłeś obrzęk i zaczerwienienie okolic stawu (lub więcej niż jednego), któremu towarzyszy złe samopoczucie, gorączka lub stan podgorączkowy?

Objawy te mogą świadczyć o reumatoidalnym zapaleniu stawów lub gorączce reumatycznej. Sygnałem alarmowym jest zajęcie więcej niż jednego stawu oraz infekcja bakteryjna (najczęściej paciorkowcowe zapalenie gardła) w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pilnie skontaktuj się z lekarzem, w celu postawienia diagnozy. Gorączka reumatyczna może prowadzić do groźnych powikłań, z zajęciem serca włącznie. Nie należy zwlekać z udaniem się do lekarza.

10. Czy zauważyłeś wielomiesięczny lub nawet wieloletni dyskomfort lub ból kolana? Czy ból utrudnia chodzenie i zmusza do specyficznego ustawienia kończyny? Wieloletni ból, który wpływa na sposób ułożenia kończyny może być spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów. Charakterystyczne jest powolne pojawianie się objawów. Z czasem może dochodzić do patologii kolana (koślawość, szpotawość). Do choroby dochodzi najczęściej po urazach, w wyniku przeciążenia stawu i po jego zapaleniach. Zmniejszaj obrzęk i ból robiąc zimne okłady i przyjmując leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (paracetamol, ibuprofen, ketonal). Jeżeli objawy nie ustępują, skontaktuj się z lekarzem.

11. Czy zauważyłeś obrzęk w dole podkolanowym lub zmniejszenie zagłębienia pod kolanem? Możesz mieć torbiel Bakera (torbiel podkolanową). Weź lek przeciwzapalny i przeciwbólowy dostępny bez recepty (paracetamol, ibuprofen, ketonal). Obrzęk zmniejszaj zimnymi okładami. Jeżeli objawy nie ustąpią, skonsultuj się z lekarzem.

12. Czy cierpisz na ból i obrzęk kolana pod rzepką, w miejscu gdzie rozpoczyna się piszczel, a okolica ta jest dodatkowo znacznie uwypuklona? Czy ból nasila się po wysiłku: długim spacerze, biegu, skokach, upadkach na kolano?

Możesz cierpieć na chorobę Osgooda-Schlattera, czyli jałową martwicę głowy kości udowej, która atakuje przeważnie chłopców w wieku dojrzewania.

Objawy często ustępują samoistnie, ale zaleca się rezygnację ze sportów, intensywnego wysiłku i przeciążania kolana na okres ok. 2 miesięcy. Jeżeli objawy nie ustępują lub nawet się nasilają musisz udać się do lekarza. Jeżeli guzowatość piszczeli cały czas się powiększa konieczne jest unieruchomienie kolana na 2-3 tygodnie.

13. Czy odczuwasz ból z tyłu kolana, a dół podkolanowy jest zaczerwieniony, obrzęknięty, bolesny i tkliwy? Czy miejsce to jest silnie ucieplone? To mogą być objawy zakrzepicy żył kończyn dolnych. Dochodzi do niej najczęściej po leczeniu ortopedycznym kończyny dolnej lub w zaburzeniach krzepniecia. Pilnie skontaktuj się z lekarzem. Zakrzepica kończyn dolnych może być powikłana śmiertelnym zatorem płucnym, szczególnie jeżeli jesteś właśnie po operacji i większość dnia spędzasz na rekonwalescencji w łóżku.

14. Czy czujesz średnio nasilony dyskomfort obu kolan? Czy kiedy masz złączone kolana, twoje stopy nie stykają się ze sobą?

Jest to częste zaburzenie, popularnie znane jako nogi w kształcie litery „X”. Częściej występuje u kobiet, ze względu na szerszą miednicę. Powoduje nieprawidłowe obciążenie kolan, bioder, miednicy i kręgosłupa, prowadząc m.in. do skrzywień kręgosłupa i zmian zwyrodnieniowych stawów. W zależności od nasilenia koślawe kolana mogą być jedynie naszą „urodą” lub mogą wymagać interwencji ortopedy. Rzadko konieczna jest operacja lub zastosowanie szyn ortopedycznych, ale w razie jakichkolwiek pytań -  skontaktuj się z lekarzem.

15. Czy czujesz dyskomfort w kolanie, nieznaczny ból lub obrzęk? Czy zacząłeś utykać na to kolano?

Możesz mieć gruźlicę kolana – jedną z postaci gruźlicy kostno-stawowej. Prątki mogą atakować każdy element stawu, dlatego możemy mieć zróżnicowane objawy. Obrzęk wynika z wysięku zapalnego w stawie. Skontaktuj się z lekarzem, ponieważ konieczne jest zastosowanie leczenia przeciwprątkowego.

16. Czy zauważyłeś zmianę kształtu kolana, któremu najczęściej nie towarzyszy ból, a jedynie nieznaczny obrzęk?

Możesz mieć nowotwór pierwotny kości. Kolano jest najczęstszą lokalizacją tego typu nowotworów. Nowotwory najczęściej atakują obwodowy odcinek kości udowej lub bliższy odcinek kości goleni. Deformacja stawu bez bólu i zaczerwienienia powinna nas zaniepokoić. Kolano atakuje mięsak kostno pochodny, który najczęściej umiejscawia się na guzowatości piszczeli. Pilnie skontaktuj się z lekarzem.

17. Czy boli Cię kolano, ale nie zauważyłeś innych dolegliwości, a ból nie jest bardzo silny i uciążliwy? Ból kolana nierzadko nie jest objawem choroby tego stawu, ale może oznaczać problem ze stawem biodrowym. Wszelkie patologie biodra mogą powodować nieprawidłowe obciążenie kolana i jego ból. Zobacz planszę: Problemy z biodrem. Skontaktuj się z lekarzem.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli uważasz, że jest to poważny problem, nie czekaj, ale udaj się do szpitala na pilną konsultację.

Zobacz też: Rehabilitacja kończyny dolnej

Uwielbiasz kosmetyczne nowości? Najlepsze marki w najniższych cenach znajdziesz na Sephora kody promocyjne

Zwyrodnienie stawu – niezapalne, postępujące zmiany w stawach wynikające z nagłego lub przewlekłego uszkodzenia elementów stawu, w szczególności, chrząstki stawowej. Najczęściej z wiekiem jako efekt wieloletniego przeciążania stawu.

Zwichnięcie stawu – całkowite zaburzenie czynności kolana, poprzedzone bólem lub osłabieniem mięśni uda.

Niestabilność stawu – wyczuwalna nawet podczas chodzenia, a szczególnie w trakcie intensywnych ruchów obrotowych, patologiczne ruchomość w stawie i obecność nadmiernych przesunięć elementów stawowych względem siebie.

Wysięk w stawie – gromadzenie się płynu w obrębie stawu, w przestrzeni ograniczonej przez torebkę stawową powodujący obrzęk stawu i powiększenie jego zarysów.

Zablokowanie – unieruchomienie kolana, najczęściej pod kątem 45 stopni, odblokowanie kolana wymaga wykonania szeregu odpowiednich ruchów, czasem pomocy rękoma.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-50% na drugi tańszy produkt
-50% na drugi tańszy produkt
Rabat 50% na drugi produkt w n... więcej»
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
+
-50% na drugi tańszy produkt
Online
Stacjonarnie

Rabat 50% na drugi produkt w niższej cenie. Obejmuje wybrany asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.triumph.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Specjalnie dla Was przygotowal... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Online
Stacjonarnie
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy niespodziankę w postaci 20% rabatu! Promocja obejmuje cały asortyment z wyłączaniem przecenionych produktów. Niektóre marki mogą być wyłączone a akcji rabatowej. Oferta dostępna na butsklep.pl i w naszym sklepie stacjonarnym. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.
Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
REKLAMA