Jakie jest idealne tętno?

Zaburzenia tętna to pierwszy sygnał problemów z krążeniem. Na szczęście puls możesz kontrolować sama! Zobacz, jakie jest idealne tętno i gdzie je mierzyć

Jakie jest idealne tętno? fot. Fotolia

Gdy sprawdzasz sobie ciśnienie krwi nowoczesnym ciśnieniomierzem, na jego wyświetlaczu zwykle pokazuje się też tętno. Zobacz, jaki wynik oznacza normę, a także, jak dokonać pomiaru bez użycia medycznego sprzętu.

Białko CRP – jaka jest jego norma i kiedy warto zbadać jego poziom?

Prawidłowe tętno - od czego zależy wynik?

Tętno (potocznie nazywane pulsem) to ruch naczyń krwionośnych, który odzwierciedla częstość skurczów serca. Gdy się zdenerwujesz, albo wysilisz, zdecydowanie przyspiesza. Jeśli jesteś spokojna, albo śpisz – zwalnia. Jego rytm zależy też od:

  • kondycji – ludzie wysportowani mają nieco niższy puls, niż ci, którzy w ogóle nie ćwiczą;
  • wieku – norma dla niemowląt to 130 uderzeń na minutę, dla dzieci – 100, dla młodzieży 85, dla dorosłych 70, a dla seniorów 60.

Prawidłowe tętno - jak zmierzyć je samemu?

Do sprawdzenia tętna potrzebny ci będzie stoper lub zegarek z sekundnikiem. Połóż go obok siebie, a potem poszukaj miejsca, w którym czujesz wyraźny puls. Najłatwiej je znaleźć na:

  • tętnicy szyjnej – z boku szyi, w zagłębieniu tuż pod żuchwą;
  • tętnicy promieniowej – na nadgarstkach. Do miejsca, w którym wyczuwasz puls przyłóż opuszki palców: wskazującego i środkowego. Nie przyciskaj ich za mocno! Teraz zerknij na zegarek i przez 20 sekund licz uderzenia tętnicy. Pomnóż wynik przez 3, a uzyskasz ilość uderzeń na minutę.

Pamiętaj! Jeśli kilkukrotny pomiar pokazuje, że puls jest za wolny, za szybki, czy niemiarowy, powiedz o tym lekarzowi. W razie potrzeby skieruje cię on na badania kontrolne.

Prawidłowe tętno - dowiedz się więcej!

Na podstawie artykułu z dwutygodnika "Przyjaciółka"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)