Morfologia krwi - jak odczytać wynik?

Morfologia krwi to podstawowe badanie diagnostyczne, które pozwala wykryć w organizmie infekcje, zapalenia, niedokrwistość i inne procesy chorobowe. Jest obowiązkowa dla każdej osoby pracującej zawodowo. Co oznacza za niskie lub za wysokie stężenie hemoglobiny, limfocytów czy leukocytów?

Ogólne badanie krwi (morfologia krwi) powinno się wykonywać raz w roku.

Jest ono pomocne w diagnostyce wielu chorób.

Co sygnalizuje zbyt niski lub zbyt wysoki poziom białych krwinek? [video]

Co się kryje za tajemniczymi skrótami, jakie parametry stanowią normę, o czym świadczą obniżone oraz podwyższone wartości m.in. hemoglobiny, erytrocytów, leukocytów czy limfocytów - tego dowiesz się z naszego niezbędnika. Krótkie opisy najważniejszych parametrów pomogą w interpretacji wyników.

Po kliknięciu na wybrany rodzaj badania możesz sprawdzić jakie parametry oznaczają normę, a kiedy stężenie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie i jakie schorzenie lub chorobę może oznaczać.

* Hemoglobina
* Erytrocyty (RBC)
* MCV
* MCH
* MCHC
* Hematokryt (HCT)
* Anizocytoza (RDW)
* Anizochromia (HDW)
* Retykulocyty (RET)
* Leukocyty (WBC)
* Limfocyty (LYMPH)
* Monocyty (MONO)
* Eozynofile (EOS)
* Bazofile (BASO)
* Neutrofile (NEUT)
* Trombocyty (PLT)
* Odczyn Biernackiego (OB)
* Żelazo (Fe)
* Ferrytyna
* Transferyna (TRF)
* Erytropoetyna (EPO)
* Całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC)

Zachęcamy do przejrzenia zakładki Wyniki badań - zdrowotnego niezbędnika, który przeprowadzi Cię przez interpretację wyników badań nie tylko krwi, ale też moczu, lipidogramu, biochemii, koaguloramu, elektrolitów, gazometrii, immunologii, hormonów, markerów nowotworowych, badania płynu mózgowo-rdzeniowego i ciśnienia tętniczego.

Dowiedz się więcej o morfologii z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/rok temu
zz
/rok temu
Na badania-medyczne.pl jest wiele prztdatnych informacji, nie tylko jak czytać wyniki, ale także gdzie najlepiej je wykonać. To bardzo przydatna stronka.
/rok temu
Na badania-medyczne.pl jest wiele prztdatnych informacji, nie tylko jak czytać wyniki, ale także gdzie najlepiej je wykonać. To bardzo przydatna stronka.
POKAŻ KOMENTARZE (14)