Jakie są objawy niedokrwistości?

depresja, emocje, smutek fot. Adobe Stock
Termin „niedokrwistość”, inaczej „anemia”, oznacza obniżenie stężenia hemoglobiny – białka odpowiedzialnego za przenoszenie tlenu we krwi poniżej wartości prawidłowych. Przyczyn niedokrwistości może być wiele i zawsze należy dążyć do ich ustalenia. Nieleczona anemia prowadzi do poważnych zaburzeń w organizmie i skrajnego wyczerpania.
/ 19.02.2019 14:19
depresja, emocje, smutek fot. Adobe Stock

Najczęściej spotykanym typem niedokrwistości jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Choroba występuje w każdym wieku, ale szczególnie podatne są na nią dzieci i młodzież w okresie dojrzewania, z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie organizmu na żelazo, oraz kobiety mające bardzo obfite miesiączki – w tym przypadku dochodzi do utraty sporej części żelaza wraz z krwią miesiączkową. Niedokrwistość z niedoboru żelaza dosyć często spotykana jest także u ludzi starszych. Ma to związek z częstszym w tej grupie wiekowej niedoborem minerału w diecie oraz utratą krwi, na przykład spowodowaną obecnością nowotworów.

Zobacz też: Z czym wiąże się nieprawidłowa ilość płytek krwi?

Ogólne objawy niedokrwistości

Typowe objawy niedokrwistości to przede wszystkim osłabienie, łatwa męczliwość i zła tolerancja wysiłku, bladość skóry i błon śluzowych, przyspieszona czynność serca i niekiedy uczucie jego kołatania. Ponadto zauważyć można wypadanie i łamliwość włosów i paznokci. Częstym objawem, na który uskarżają się pacjenci są trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci oraz bóle głowy.

Zobacz też: Dieta wzmacniająca włosy

Objawy specyficzne dla niektórych typów niedokrwistości

W zależności od przyczyny niedokrwistości obecne mogą być także inne symptomy. I tak na przykład w przypadku niedokrwistości hemolitycznych, w których dochodzi do nadmiernego rozpadu krwinek czerwonych uwalniany jest barwnik – bilirubina, który powoduje zażółcenie skóry i błon śluzowych. Ponadto w tej grupie chorób często obserwuje się różnego stopnia powiększenie wątroby i śledziony.

Z kolei w przypadku niedokrwistości spowodowanej niedoborem witaminy B12 z czasem trwania choroby dochodzi do rozwoju objawów neurologicznych w postaci mrowienia i drętwienia kończyn czy niestabilności chodu. Niektórzy pacjenci mogą mieć uczucie przechodzenia prądu wzdłuż kręgosłupa. Jest to tzw. objaw Lhermitte’a. Niedobór witaminy B12 prowadzi także do upośledzenia koncentracji uwagi, depresji, a nawet halucynacji.

Dla najczęściej spotykanego typu niedokrwistości, z niedoboru żelaza, charakterystyczne jest występowanie spaczonego apetytu, np. na glinę, krochmal. Dodatkowo obserwuje się wygładzenie języka, któremu towarzyszy ból i pieczenie, a w kącikach ust pojawiają się pęknięcia. Skóra staje się sucha, paznokcie blade, kruche z podłużnym prążkowaniem, zaś włosy cienkie, łamliwe, łatwo rozdwajające się i wypadające.

Jak widać, na podstawie objawów klinicznych zgłaszanych przez pacjenta i zaobserwowanych przy badaniu można przypuszczać obecność określonego typu niedokrwistości. Jednak dla postawienia ostatecznej diagnozy i ustalenia przyczyn choroby konieczne jest wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA