Jak interpretować wynik badania osadu moczu?

Mikroskopowa analiza moczu powszechnie nosi nazwę badania osadu. Pozwala ona na uwidocznienie występujących w moczu dodatkowych elementów morfotycznych, takich jak nabłonki, krwinki, bakterie, grzyby, kryształy, wałeczki czy śluz.

Nabłonki

Drogi moczowe każdego człowieka wysłane są tkanką nabłonkową, która w normalnych warunkach ulega stopniowemu złuszczaniu i wymianie. Dlatego też obecność pojedynczych komórek nabłonkowych w osadzie moczu nie świadczy o żadnej patologii. Kiedy jednak ilość ta określana jest mianem „obfitej” sugerować może patologiczne zmiany w drogach moczowych. Nadmierne złuszczanie się poprzez niszczenie nabłonka występuje w stanach zapalnych dróg moczowych wynikających z podrażnienia przez bakterie, wirusy lub pasożyty albo po zabiegach dokonywanych w świetle cewki czy pęcherza moczowego. Dodatkową cechą, oprócz liczby nabłonków, jest określenie ich kształtu. Dzięki temu lekarz wie, z którego odcinka dróg moczowych one pochodzą, gdyż kształt dla każdego z nich jest odmienny. Zupełnie atypowe nabłonki mogą sugerować proces nowotworowy.

nabłonki płaskie, wielokątne – wyścielają dolne drogi moczowe – świadczą o ich uszkodzeniu
nabłonki okrągłe – wyścielają kanaliki nerkowe – świadczą o ich uszkodzeniu

Zobacz też: Czy obecność białka w moczu powinna nas niepokoić?

Leukocyty (białe krwinki)

Leukocyty to krwinki zaangażowane w walkę z drobnoustrojami w naszym ciele. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie dochodzi do stanu zapalnego wywołanego bakteriami, wirusami, grzybami lub pasożytami. W prawidłowym osadzie ich liczba nie powinna przekraczać 3-5 sztuk (w tzw. polu widzenia). Kiedy ilość ta jest znacząco zawyżona świadczy to o ropomoczu, czyli ropnym zakażeniu dróg moczowych. Bardzo często stan ten dotyczy kobiet z racji odmiennej od męskiej budowy anatomicznej cewki moczowej.

Erytrocyty (czerwone krwinki)

Obecność krwinek czerwonych powyżej fizjologicznej normy 1-2 w polu widzenia świadczy o krwinkomoczu lub krwiomoczu. Pierwszy termin oznacza pojedyncze erytrocyty w moczu, zaś jawna krew to krwiomocz. Oba te stany świadczą o uszkodzeniu układu moczowego – nerek lub dróg moczowych- w sposób doprowadzający do krwawienia. Najczęstszą przyczyną jest kamica nerkowa, podczas której ostry kamień drażni cienką i delikatną ścianę miedniczki nerkowej lub moczowodu, wywołując krwawienie. Pozostałe przyczyny są rzadsze, jednak bardzo różnorodne, a do ich zdiagnozowania często niezbędne są dodatkowe badania obrazowe (USG, tomografia).

Białko CRP – jaka jest jego norma i kiedy warto zbadać jego poziom?

Wałeczki

Wałeczki są podłużnymi tworami będącymi formami odlewowymi cienkich kanalików nerkowych. Kiedy przepływ przez te drobne elementy budujące nerki ulega zaburzeniu, w ich świetle dochodzi do wytrącania się pewnych substancji, które w moczu uwidoczniają się właśnie w postaci wałeczków. Wyróżniamy m.in. wałeczki szkliste, komórkowe, ziarniste czy tłuszczowe. Tylko wałeczki szkliste mogą występować w warunkach fizjologicznych, inne typy zawsze świadczą o patologii nerek lub dróg moczowych.
wałeczki szkliste – mogą pojawić się w warunkach prawidłowych
wałeczki komórkowe – leukocytarne – odmiedniczkowe zapalenie nerek
wałeczki komórkowe – erytrocytarne – kłębuszkowe zapalenie nerek
wałeczki ziarniste – miąższowe uszkodzenie nerek
wałeczki tłuszczowe – w zespole nerczycowym
wałeczki bakteryjne lub grzybicze – zakażenia dróg moczowych

Kryształy

Wiele soli mineralnych ulega wytrącaniu w postaci kryształów. Najczęściej są nimi fosforany wapnia i magnezu, szczawiany i sole kwasu moczowego. Różnią się one kształtem oraz barwą. Ich obecność sugeruje kamicę nerkową, jednak pojawiać się mogą w związki z dietą bogatą w owe związki (np. szczaw, rabarbar).

Polecamy: Badania moczu u dziecka

Śluz

Obfite pasma śluzu w moczu świadczą o jego nadmiernej produkcji w przebiegu zakażeń dróg moczowych.

Drobnoustroje

Pod mikroskopem zaobserwować możemy bakterie, strzępki grzybów oraz mikroskopijne pasożyty. Obecność bakterii świadczy o zakażeniu dróg moczowych tymi mikroorganizmami – najczęściej pęcherza i cewki moczowej. Najczęstszymi grzybami izolowanymi z moczu są drożdżaki o nazwie Candida. Szczególnie często występują u kobiet, a zakażenie dróg moczowych często wiąże się z grzybicą pochwy. W drogach moczowych pasożytować może rzęsistek pochwowy który wywołuje stan zapalny.

Należy pamiętać, że nie stosowanie odpowiednich zasad podczas pobierania moczu może dać fałszywie dodatnie wyniki bakteriologiczne moczu.

Dowiedz się więcej o badaniach moczu z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/rok temu
oczywiscie ze jest zle galopem do lekarza po antybiotyk oraz zaplacic za posiew z moczu i antybiotykogram zaraz na drugi dzien do kubeczka jalowego z apteki oddac srodkowa czesc strumienia moczu po leczeniu przez rok robic sobie co miesiac badanie kontrolne czy nie ma nawrotu
/2 lata temu
Witam, mam do sprzedania Ginjal Złoty Konik, oryginalny z hologramami swiadczacymi o autentycznosci leku. Kraj pochodzenia Indonezja, prod. IKONG Pharmaceutical. Skład, producent I osoby ktore stosowaly gwarantuja skutecznosc leczenia schorzen ukladu moczowego, kamicy nerkowej, kamicy zolciowej, w Dnie moczanowej oraz w stanach zapalnych drog moczowych. Cena 110zl za opakowanie. Zainteresowanych proszę o kontakt: julka154@wp.pl Ogloszenie dlugoterminowe.
/3 lata temu
Witam, Dzisiaj odebrałam moja analizę: Przejrzystość - mętny Nabłonki płaskie - liczne w polu widzenia Krwinki białe - od 2 do 3 w polu widzenia Obecne: bakterie bardzo liczne Boję się, bo nie wiem czy jest bardzo źle?
POKAŻ KOMENTARZE (3)