Gastroskopia, czyli żołądek od środka

Gastroskopia, czyli żołądek od środka
Przełyk, żołądek i opuszka dwunastnicy spełniają niezwykle istotną funkcję początkowego odcinka układu pokarmowego. Przełyk przesuwa pokarm do żołądka, żołądek oprawia kwasem i enzymami, a dwunastnica dodatkowo żółcią i sokami trzustkowymi. Są to niejako przewody zapewniające nam ciągle dostęp pożywienia, przygotowując je do wchłonięcia przez jelita i chroniąc przed szkodliwymi mikrobami. Obejrzeć je możemy dokładnie za pomocą gastroskopii.
/ 19.04.2017 14:24
Gastroskopia, czyli żołądek od środka

 Sami sobie szkodzimy.

Ten niezmiernie skomplikowany mechanizm wymaga opieki. Organy bowiem są nieustannie narażone na działanie substancji szkodliwych, które aplikujemy razem z pożywieniem. Dodatkowo alkohol, papierosy i niektóre leki niszczą ich delikatną błonę śluzową zaburzając jednocześnie równowagę i prowadzą do chorób. Dbaj o swój przewód pokarmowy nie narażając go na codzienny stres.

Co lekarz widzi w gastroskopii?

Gastroskopię wykonuje się w przypadku bólu w górnej części brzucha, nudności czy krwistych wymiotów. Pomaga w rozpoznaniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz wszelkich zmian rozrostowych w ich obrębie. Pozwala zaobserwować także zmiany zapalne czy nieprawidłową ruchomość ścian przewodu pokarmowego, która może wskazywać na przykład na rozwijającą się chorobę nowotworową. Jest to także zabieg pomocniczy w chorobach wątroby przebiegających z jej marskością. W niektórych krajach jak Japonia, jest badaniem przesiewowym w rozpoznawaniu raka żołądka. Oprócz badań diagnostycznych, gastroskop stosuje się także w celach leczniczych do tamowania krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego (z żylaków przełyku czy wrzodów żołądka i dwunastnicy) czy usuwania polipów.

Polecamy: Co to jest histeroskopia?

Jak przebiega badanie?

Przez jamę ustną wprowadzana jest giętka rura o przekroju do 12 mm. Zawiera ona kamerkę, główne narzędzie diagnostyczne, które pozwala na ocenę światła narządu pod kontrolą wzroku oraz kanał, przez który pobierane są wycinki. Badanie przeprowadzane jest w w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie kilka minut. Nie jest bolesne, ale może być nieprzyjemne ze względu na odruch wymiotny.

Na wyniku badania znajdę...

Wynik badania opisuje stan błony śluzowej organu oraz jego ruchomość. Dodatkowo w razie pobrania wycinków, ogromne znaczenie ma ich diagnostyka histopatologiczna.

Czy powikłania tego zabiegu są częste?

Powikłania w przypadku gastroskopii występują niezmiernie rzadko. Należą do nich przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego, uraz powodujący krwawienie oraz powikłania związane ze znieczuleniem i innymi chorobami współtowarzyszącymi.

Zobacz tez: Co warto wiedzieć o badaniu rentgenowskim (rtg)?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA