POLECAMY

Elektrolity - jak odczytać wynik badania?

Co oznacza niedobór lub nadmiar potasu, sodu, wapnia, fosforu i magnezu w organizmie? Jak odczytać wynik badania poziomu elektrolitów? Dzięki naszemu zdrowotnemu niezbędnikowi sprawdzisz, czy Twoje parametry są w normie lub na jakie choroby mogą wskazywać.

Elektrolity - jak odczytać wynik badania?

Hipokalcemia, hiperkalcemia, hiponatremia, hipernatremia - te określenia związane są niedoborem lub nadmiarem określonych elektrolitów w organizmie.

Ich nieprawidłowe stężenia mogą wywołać m.in. osłabienie, zaburzenia rytmu serca, drżenia mięśni.

Jakie są normy, o czym świadczą podwyższone i obniżone wartości elektrolitów takich jak sód, potas, wapń, fosfor i magnez - dowiedz się z niezbędnika diagnostycznego.

Po kliknięciu na wybrany rodzaj badania możesz sprawdzić jakie parametry oznaczają normę, a kiedy stężenie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie i jakie schorzenie lub chorobę może oznaczać.

* Sód (Na)
* Potas (K)
* Wapń (Ca)
* Fosfor (PO4)
* Magnez (Mg)

Zachęcamy do przejrzenia zakładki Wyniki badań - zdrowotnego niezbędnika, który przeprowadzi Cię przez interpretację wyników badań krwi, moczu, lipidogramu, biochemii, elektrolitów, gazometrii, immunologii, hormonów, markerów nowotworowych, badania płynu mózgowo-rdzeniowego i ciśnienia tętniczego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/11 miesięcy temu
My zazwyczaj przy biegunce i pdobnych dolegliwościach sięgamy po Jonolit i póki co się sprawdza więc też można wypróbowac
/3 lata temu
jakiś czas temu zrobiłam jonogram i wyszło, że cierpię na niedobór potasu, teraz musiałam się przeprosić z sokiem pomidorowym, awokado i suszonymi śliwkami, sama dieta to niestety za mało także przyjmuję suplement katelin+
/4 lata temu
Na stronie www.wynikikrwi.pl można sprawdzić czy poziom elektrolitów jest w normie. Program na stronie sam analizuje wyniki badań krwi i moczu.