Cytologia – kiedy wykonać badanie i jak odczytać jego wynik?

cytologia fot. Fotolia
Cytologia to badanie, które pozwala wykryć stany przedrakowe i raka szyjki macicy. Czy jest bolesne? Co oznaczają poszczególne jej grupy na wyniku?
Marta Słupska / 23.02.2017 13:00
cytologia fot. Fotolia

Badanie cytologiczne (cytologia) to badanie pomagające wykryć stany przedrakowe i zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy. Odpowiednio wczesne wykrycie zmian daje bardzo dużą szansę na wyleczenie. Co oznacza grupa 3 w cytologii i czy cytologię można wykonać u dziewicy?

Cytologia – kiedy?

Cytologię powinny wykonywać wszystkie kobiety po 25. roku życia (niezależnie od tego, czy są dziewicami, czy nie), a także młodsze panie, które są aktywne seksualnie od minimum 3 lat.

Badanie cytologiczne zaleca się wykonywać co trzy lata, jeśli poprzedni wynik był prawidłowy. Częstsze badania zaleca się kobietom:

  • które mają osłabiony układ odpornościowy,
  • które są nosicielkami wirusa HIV,
  • których matki były narażone na DES (syntetyczny estrogen stosowany w latach 50. XX wielu w leczeniu poronienia zagrażającego we wczesnym okresie ciąży), gdy były z nimi w ciąży.

Cytologia – na czym polega badanie?

Cytologia jest szybkim i bezbolesnym badaniem będącym częścią rutynowego badania ginekologicznego. Polega na wprowadzeniu trójzębnej szczoteczki na długiej rączce przez pochwę do tarczy szyjki macicy, skąd lekarz pobiera próbki złuszczonego nabłonka ze śluzem. Na wynik badania w ośrodkach, gdzie nie przeprowadza się badania mikroskopowego na miejscu, czeka się około 2-3 tygodni.

Grupy cytologii

  1. stopień I – ten wynik oznacza rozmaz składający się z prawidłowych komórek;
  2. stopień II – w rozmazie takim poza komórkami prawidłowymi znajdują się komórki zwyrodniałe, śluz, bakterie i inne, ale nie są to zmiany nowotworowe – najczęściej oznaczają toczący się w obrębie pochwy proces zapalny;
  3. stopień III – taki wynik oznacza obecność komórek dysplastycznych, czyli wykazujących cechy onkologiczne (ale uwaga: w stopniu IIIa wiemy dokładnie, czy w rozmazie faktycznie znajdują się komórki dysplastyczne, czy obserwowane zmiany nie są wywołane po prostu stanem zapalnym, zaś w stopniu IIIb nie ma wątpliwości, że wykryto typowe komórki dysplastyczne);
  4. stopień IV – w rozmazie obok komórek o cechach dysplazji widoczne są również komórki nowotworowe;
  5. stopień V – taki wynik jasno wskazuje na obecność licznych komórek nowotworowych w rozmazie.

Jak interpretować wyniki cytologii?

Co oznacza grupa 3 na wyniku cytologii?

Grupa 3 w badaniu cytologicznym to sygnał, że w wymazie szyjki macicy znaleziono nieprawidłowe komórki. Cytolog ocenia przy tym, jaki jest stopień nasilenia: mały, średni czy duży.

Grupa 3 oznacza, że znalezione w wymazie komórki to tzw. komórki dysplastyczne, które nie mają jeszcze cech złośliwości, ale mogą poprzedzać nowotwór. Jeśli właśnie taki wynik przeczytamy na swoim badaniu ginekologicznym, należy zgłosić się do ginekologa w celu zaplanowania dalszego postępowania.

Cytologia – cena

Cytologię można wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia. W prywatnych placówkach zapłacimy za nią średnio 30-40 zł.

Cytologia u dziewicy – czy to możliwe?

Tak, cytologię można przeprowadzić u dziewicy – lekarz wykorzystuje w tym celu specjalny wziernik dziewiczy, a badanie przeprowadza się bardzo delikatnie. Cytologia u dziewic jest wskazana jednak tylko w określonych przypadkach, a o jej wykonaniu decyduje lekarz.

Cytologia w ciąży

Cytologię w ciąży powinno się wykonywać w I i III trymestrze. W żaden sposób nie zagraża ona życiu dziecka w łonie matki. Pamiętajmy, że rak macicy to jeden z najczęściej wykrywanych u ciężarnych nowotworów, a odpowiednio wcześnie zdiagnozowany jest całkowicie wyleczalny.

ABC cytologii - dowiedz się więcej!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA