Badania obrazowe – vademecum

Rezonans magnetyczny/fot. Fotolia
USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, rentgen to powszechne badania obrazowe wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób. Kiedy lekarz zleca ich wykonanie? Jak wygląda przebieg badania? Czy są bezpieczne dla zdrowia?
/ 02.10.2011 16:25
Rezonans magnetyczny/fot. Fotolia

Co to są badania obrazowe?

Badania obrazowe obejmują dużą grupę badań, dzięki którym możliwa jest obserwacja wewnętrznych struktur organizmu, bez niepotrzebnej interwencji do jam ciała. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu zjawisk fizycznych. Wykonuje się je w diagnostyce wielu chorób np. nowotworów, udarów mózgu, czy chorób sercowo-naczyniowych.

Badanie dopplerowskie zamiast arteriografii

Za pomocą badania usg doppler możemy ocenić strukturę wewnętrzną i kondycję naczyń krwionośnych. Jest to niezbędna metoda diagnostyczna przy kwalifikowaniu chorego z żylakami do operacji chirurgicznej. Badanie ultrasonograficzne naczyń jest także bezcenne w przypadku określania drożności tętnic.

Zobacz: Kiedy wykonuje się badanie dopplerowskie?

Rezonans magnetyczny

Zasada działania rezonansu magnetycznego związana jest z właściwościami magnetycznymi atomów. Pod wpływem pola magnetycznego zmienia się sygnał emisji rezonansowej jąder atomów wodoru zawartych w cząsteczkach wody znajdującej się w naszych tkankach. Stąd najlepszy jakościowo obraz uzyskujemy, skanując organy i struktury organizmu najbardziej uwodnione, czyli tkanki miękkie.

Badanie MRI znajduje największe zastosowanie w diagnostyce chorób mózgu. Oprócz tego często się go używa w ocenie struktur serca, naczyń krwionośnych, kręgosłupa, czy w poszukiwaniu nowotworów.  

Czytaj: Czym jest rezonans magnetyczny?

Tomografia komputerowa

TK to także metoda diagnostyczna pozwalająca na ocenę budowy i położenia narządów wewnętrznych. Jednak lepiej przedstawia struktury kostne.

Działanie tomografii komputerowej wykorzystuje promieniowanie jonizujące. Istnieje wiele wskazań do wykonania tego badania. Najczęściej lekarz zleca je w wyniku urazów głowy, gdy podejrzewa nowotwór lub w przebiegu schorzeń naczyń krwionośnych lub przewlekłych chorób płuc.

Sprawdź: Na czym polega tomografia komputerowa?

Czym jest badanie ultrasonograficzne?

Ultrasonografia (USG) to nieinwazyjne badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Pomaga wykryć zmiany chorobowe w wielu narządach. Dzięki niemu lekarz jest wstanie ocenić wielkość, kształt oraz położenie danego narządu. Badanie wykonuje się między innymi w obrębie jamy brzusznej, ośrodkowego układu nerwowego, klatki piersiowej, szyi, mięsni, czy stawów.

Przeczytaj: Kiedy przeprowadza się badanie ultrasonograficzne?

USG serca – kiedy się wykonuje?

Echokardiografia, czyli USG serca służy do oceny struktury serca, specyfiki jego pracy (czy kurczy się prawidłowo) oraz wykrycia patologii w tym narządzie oraz . Więcej informacji na temat tego badania dostępnych jest w artykule:

Echokardiografia czyli usg serca

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA