Żylaki powrózka nasiennego

Najlepiej znamy jedynie żylaki kończyn dolnych. Jakoś rzadziej mamy do czynienia z innymi lub też ze względu na strefę intymną i w dodatku płeć męską, jak zwykle sprawa zostaje przemilczana. Niestety, każda choroba, typowo męska podobnie jak ich profilaktyka jest nagłaśniana w minimalnym stopniu. Czyżby stereotyp mężczyzny-twardziela mógłby rzeczywiście odgrywać w tym aspekcie dużą rolę?

Najlepiej znamy jedynie żylaki kończyn dolnych. Jakoś rzadziej mamy do czynienia z innymi lub też ze względu na strefę intymną i w dodatku płeć męską, jak zwykle sprawa zostaje przemilczana. Niestety, każda choroba typowo męska, podobnie jak ich profilaktyka jest nagłaśniana w minimalnym stopniu. Czyżby stereotyp mężczyzny-twardziela mógłby rzeczywiście odgrywać w tym aspekcie dużą rolę?

Panowie wstydzą się przyznać do bólu, do tego że źle się czują. Z trudem się wybierają do lekarza, tym bardziej do urologa. Jeżeli już jest bardzo źle, a boleści nie do zniesienia, wówczas wtedy szukają pomocy w gabinecie lekarskim. Albo po dobroci, albo siłą za głowę zaciągnięci przez troskliwe partnerki, które nie mogą już znieść widoku cierpiącego mężczyzny.

Żylaki powrózka nasiennego

Jak działają leki na zdrowe nogi?
Kto i jak choruje?
Taką krępującą chorobą męską są żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele). Pojawiają się zazwyczaj u młodych mężczyzn, głównie po 12 roku życia. Występują u co 6-7 mężczyzny, a u 30-40% panów szukających pomocy w przypadku niepłodności, stanowią jej przyczynę. Żylaki powrózka nasiennego to efekt niewydolności lub wrodzonego braku zastawek w żyłach jądrowych. Powoduje to pogorszenie opróżniania naczyń żylnych z krwi i zaleganie jej w naczyniach. To z kolei wpływa na powiększenie się żył i pojawienie późniejszych dyskomfortów w obrębie worka mosznowego.

Żylaki powrózka nasiennego głównie występują po lewej stronie, z uwagi na odrębności anatomiczne naczyń żylnych. Lewa żyła jądrowa uchodzi do żyły nerkowej lewej, a ta dopiero do żyły głównej dolnej. Poza tym lewa żyła jądrowa ma długość około 40-45 cm, co czyni ją jedną z najdłuższych żył organizmu. Prawa żyła jądrowa wpada bezpośrednio do żyły głównej dolnej. Jeżeli żylaki pojawiają się po prawej stronie, sprawa może mieć bardziej skomplikowane przyczyny i stanowić objaw innej choroby, jak np. guzy w miednicy lub jamie brzusznej.

Symptomy żylaków powrózka nasiennego:
  • na początku brak objawów lub ich słabe wyrażenie, np. tępy ból, uczucie ciążenia w okolicy pachwiny i moszny, nasilające się w pozycji stojącej lub leżącej, a także podczas wzwodu
  • wyczuwalne palcami „zgrubienia” żył, miękkie guzki w okolicy nad jądrem, nie występujące przy drugim jądrze
  • ocieplenie moszny – uczucie różnie nasilonego „palenia” w jądrach, „ciepłe jądra”
  • brak pozytywnych efektów w staraniu się o dziecko
Przegrzane, niedotlenione jądra, do których cofa się krew z nerek posiadająca różne substancje działające na nie niekorzystnie, przyczyniają się do zaburzeń ich pracy. Różnica temperatur między ciałem mężczyzny i jądrami u zdrowych mężczyzn wynosi około 4°C, natomiast u mężczyzn z żylakami różnica ta jest bardzo mała i może wynosić nawet 0,1°C. Upośledza to wytwarzanie i dojrzewanie plemników, stąd też problemy z płodnością, aż do całkowitej niepłodności.

Jak wygląda diagnostyka i leczenie tych żylaków?
Pierwszy etap to przejście przez wizytę u urologa, który dokonuje badania palpacyjnego. Lekarz dotyka jąder w pozycji stojącej i ocenia wzrokiem żylaki. Jądro często jest obniżone i ułożone poziomo, a żyły nad nim, są wyczuwalne dotykiem dając wrażenie „worka z glistami”.
Istnieją trzy stopnie żylaków; w I są one słabo wyczuwalne dotykiem, ale pojawiają się w pozycji stojącej, zwłaszcza po napięciu brzucha, w II są już trochę widoczne i wyczuwalne dotykiem, powiększają się przy napinaniu brzucha, w III stopniu żylaki są wydatne i widoczne gołym okiem, zniekształcają wizualnie worek mosznowy.
Oprócz badania fizykalnego, wykonuje się także USG z uwidocznieniem przepływu wstecznego krwi oraz badanie nasienia (ocena plemników pod względem ich ilości, budowy i ruchliwości).

Leczenie żylaków jest operacyjne, różnymi metodami, także laparoskopową. Wskazaniami do zabiegu są:
  • dolegliwości bólowe utrudniające funkcjonowanie
  • nasilanie się stopnia zaawansowania żylaków
  • wykazane w dwóch badaniach nieprawidłowości w nasieniu
  • zahamowanie wzrostu objętości jąder po stronie zmian żylnych u nastolatków plus I i II stopień zaawansowania choroby.
Na podstawie informacji ze strony www.po40.pl

Katarzyna Ziaja

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/10 miesięcy temu
Jest to schorzenie, które można usunąć bez większych komplikacji. W znieczuleniu ogólnym można to zrobić w prywatnej klinice np. na Śląsku w Dea Salus w Tychach.
/2 lata temu
Czy żylaki mają wpływ na produkcję testosteronu ?
/2 lata temu
nie
POKAŻ KOMENTARZE (5)