POLECAMY

Złamanie kości łódeczkowatej

To najczęstsze złamanie w obrębie nadgarstka. Powstaje po upadku na wyprostowaną rękę. Kość jest niewielka, ale jej złamanie jest nie małym problemem. Jak przebiega leczenie i rehabilitacja złamania kości łódeczkowatej?

Złamanie kości łódeczkowatej

Gips na osiem tygodni

Początkowo ręka musi zostać unieruchomiona. Okres unieruchomienia jest długi i średnio wynosi osiem tygodni. Czasem może być to nawet więcej. W czasie unieruchomienia wykonywane są regularne kontrole, które mają na celu określić, jak przebiega gojenie się złamania. Po okresie unieruchomienia, kiedy kość się zrośnie, może okazać się konieczna rehabilitacja. Po długim okresie unieruchomienia sprawność całej ręki jest obniżona.

A po zdjęciu gipsu… rehabilitacja

W początkowym okresie stopniowo wraca się do wykonywania ruchów w nadgarstku. Przeciwwskazane są wszelkie ruchy wywołujące dolegliwości bólowe, w tym pchanie ręką i podnoszenie nawet niewielkich ciężarów. Bynajmniej nie chodzi tu o te z siłowni, ale małe, codzienne czynności tj. noszenie zakupów, czy podnoszenie dziecka. Kiedy bolesność podczas ruchów ustąpi rehabilitant stopniowo wdroży kolejne ćwiczenia. Wykonywanie ruchów wbrew bólowi szkodzi i opóźnia całkowite wygojenie się kontuzji.

Do ćwiczeń z powodzeniem dołączana jest fizykoterapia. Stosuje się masaże, techniki mobilizacji stawów, elektroterapię, oklejanie specjalnymi taśmami – kinezytaping.

Niektóre przypadki wymagają postępowania zabiegowego. Operacyjnie leczy się złamania przemieszczone oraz takie, które nie goją się przez co najmniej 16 tygodni.

Zobacz też: Rehabilitacja po złamaniu kości promieniowej

Ćwiczenia po wygojeniu się złamania

Są to przykładowe ćwiczenia, które często przepisywane są pacjentom po złamaniu kości łódeczkowatej. Wskazana jest konsultacja z rehabilitantem i ustalenie indywidualnego planu ćwiczeń. W żadnym wypadku nie należy wykonywać poniższych ćwiczeń jeśli powodują ból lub dyskomfort.

Ćwiczenie 1

Oprzyj przedramię na stole. Ręka ma zwisać swobodnie poza krawędź stołu. Powoli zginaj i prostują rękę w nadgarstku aż do uczucia rozciągania. Nie powinieneś odczuwać bólu, a jedynie rozciąganie. Wykonaj 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 2

Ręka oparta o stół tak jak w poprzednim ćwiczeniu. Zginaj rękę w nadgarstku w płaszczyźnie poziomej, w lewo i prawo. Ruch wykonuj powoli do momentu aż poczujesz rozciąganie. Ćwiczenie wykonaj 10 razy.

Ćwiczenie 3

Zegnij rękę w łokciu, tak by przedramię było prostopadłe do ramienia. Powoli odwracaj dłoń w jedną i drugą stronę, za każdym razem aż do uczucia rozciągania. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

Ćwiczenie 4

Do tego ćwiczenia potrzebna jest piłka. Tenisowa lub piłeczka rehabilitacyjna. Ściskaj piłkę jak najmocniej dasz radę. Każdy uścisk zatrzymaj na 5 sekund. Powtórz 10 razy.
Po ćwiczeniach możesz zastosować chłodzenie. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, trzy razy dziennie.

Polecamy: Jakie ćwiczenia stosować w rehabilitacji kręgosłupa piersiowego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/rok temu
Witam ja doznałem urazu kości lodeczkowatej w 2008r na początku była peknieta i dostałem gips na trzy minuty miesiące w tym czasie lekarz do którego uczeszczalem a byłem tam dosyć często posiewaz grałem w piłkę ręczna, lekarz zachorował i zakończył praktykę wiedz udałem się do przychodni, tam usunęli mi gips w wysłali mnie do domu bez żadnej kontroli minęły trzy lata, wywrucilem się przez przpadek i zaczęła mnie strasznie boleć ręką wiedz udałem się na izbę przyjęć i okazało się że posiadam staw rzekomy kości łódeczkowatej i dostałem gips i skierowanie do ortopedy i nosilem gips przez dwa miesiące następnie znowu dostałem gips przy nastenej wizycie na 3 miesiące następnie rehabilitację na które czekałem pół roku po w czasie rechabilitacji przy wstawaniu z łóżka podparlem się lewą ręką i coś mi strzelio i zaczęło mnie bardzo boleć więc znowu udałem się na izbę przyjęć i okazało się że mam peknieta kość łódeczkowatą i znowu gips na 2 miesiące pomyślałem sobie że teraz będzie dobrze ponieważ wiem jak wygląda zaniechanie takiego urazu i zaufalem lekarzowi w sumie chodziłem w gipsie jakes siedem miesięcy i co staw rzekomy kości łódeczkowatej lewej i wtedy dostałem skierowanie na operację jednak w moim szpitalu w Białej Podlaskiej lekarze nie chcieli zrobić mi operacji ponieważ nie wychodzął im te operacje następnie wysłali mnie do lublina gdzie trafiłem pod opiekę dr.Marka Krosmana i dokonano mi operacji prawego nadgarstka z przeszczpem z talerza biodrowego po opercji nie mogłem chodzić dalej niż do toalety ponieważ strasznie mnie bolało po tymi przeszczepie w sumie chodziłem siedem miesięcy w gipsie po operacji zrostu nie uzyskano więc się polamalem psychicznie bo usłyszałem od lekarza że trzeba będzie powtórzyć operacje przestraszylem się bo barzo coeprialem po operacji na jakieś pół roku zaniechalem lekarzy ale bardzo mi doskwieral ból obu nadgarstkow wiedz zacząłem szukać lekarza znalazłem prywatnie i umuwilem się na wizytę czekałem 2 miesiące i na wizycie usłyszałem coś co zalamalo mnie totalnie, usłyszałem że prawy nadgarstek jest już tak uszkodzony że ciężko będzie coś z niego zrobić i będzie potrzebne usztywnienie we wnętrzu nadgarstka i ruchomosc nadgarstka będzie wynosiło 20% i trzeba będzie całkowicie usunąć kość łódeczkowatą z nadgarstka natomiast w lewym nadgarstku jest może sens uzyskiwać zrost bo nie jest tak źle ale nie na pewno i usyszalem jeszcze ze to może delikatnie w jakiś sposób zniweluje ból na może 15 lat i później znowu operacje jednakże to by były prywane operacje i koszt wynosi około 20 tysięcy złotych + rehabilitację, niestety nie posiadam takiej kowty i nie jestem w stanie zdobyć takich pieniędzy więc jestem załamany bo jest coraz gorzej i coraz bardziej boli wiedz zwaracam się uprzejmie o pomoc pomóżcie mi!!! Zostawiam swój numer telefonu gdyby znalazł się jaks cudowny człowiek który mógł by mi pomóc finansowo.Bartosz 730526611
/rok temu
Po 5 tyg zdjęty gips wszystko ok piszę na klawiaturze 2 rękami :)
/2 lata temu
Ja 10.06.2014 r złamałem kośc łodeczkowatą i kosć w łokciu. Gips założony był tylko na na nadgarstek, po 6 tygodniach zdjęty z dobrym rokowaniem. Aktualnie jeszcze 3 tygodnie w ortezie i cwiczymy. Ale musi być dobrze, pozdrawiam
POKAŻ KOMENTARZE (5)