POLECAMY

Masz ciągłe bóle brzucha? To może być zespół jelita drażliwego!

Na każdą nerwową sytuację reagujesz bólem żołądka? A może biegunka uniemożliwia ci czasem nawet wyjście z domu? To może być zespól jelita drażliwego. Sprawdź, jakie jeszcze objawy może mieć ta choroba!
/ 5 miesięcy temu
Masz ciągłe bóle brzucha? To może być zespół jelita drażliwego! fot. Fotolia

Najczęstszym objawem, na który skarżą się chorzy na zespół jelita drażliwego jest ból brzucha. Jego natężenie bywa różne, od słabego po bardzo silny. Podejrzewa się, że wynika on z pobudzenia receptorów bólowych, które błędnie i nadmiernie mocno reagują na różne bodźce, np. normalne i bezpieczne przesuwanie treści pokarmowej w jelicie może u osoby dotkniętej zespołem jelita drażliwego wywoływać ból nie do zniesienia.

Do innych objawów zespołu jelita drażliwego należą:

  • silne i bardzo bolesne skurcze jelit
  • wzdęcia i gazy (charakterystyczne dla tej choroby są takie, które pojawiają się zaraz po posiłku i wieczorem)
  • biegunka (pierwsza wizyta w toalecie zdarza się często zaraz po obudzeniu), problemy zdarzają się także  w sytuacjach stresowych (np. przed  egzaminem)
  • częste zaparcia
  • na przemian biegunki i zaparcia
  • potrzeba dalszego wypróżnienia zaraz po wyjściu z toalety.

Ważny jest także czas trwania dolegliwości. Na ogół uznaje się, że jeśli ktoś miał podobne objawy przez co najmniej 3 miesiące w ciągu ostatniego pół roku, może cierpieć na zespół jelita drażliwego.

Te objawy tylko częściowo może złagodzić specjalna dieta.
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 miesiące temu
Na powyższe dolegliwości stosuję probiotyk. Mam w apteczce Coloflor Max i w momencie dyskomfortu od razu biorę. Po kilku h problemy znikają.
/4 miesiące temu
Okazuje się, że i ja to mam. Dlatego wprowadziłam gruntowne zmiany w swojej diecie i zaczęłam brać probiotyk, acidolac. Poczytałam sobie troszkę i mam świadomość jak jeść, czego unikać i co jest ważne w profilaktyce.
/5 miesięcy temu
Mnie bolał często brzuch, okazało się że mam problemy z zaparciami - piję regularnie kleik z lnu mielonego oleofarm i problem po tygodniu zniknął