Zespół jelita drażliwego

Życie w biegu, stres, spadki formy, wahania nastroju – to wszystko razem wzięte jest niekorzystne dla organizmu człowieka. Wymienione czynniki należą do głównych przyczyn zespołu jelita drażliwego.
/ 26.09.2016 14:51

Życie w biegu, stres, spadki formy, wahania nastroju – to wszystko razem wzięte jest niekorzystne dla organizmu człowieka. Wymienione czynniki należą do głównych przyczyn zespołu jelita drażliwego.

Objawy ZJD

Zespół jelita drażliwegoCharakterystycznym objawem jest występowanie biegunek i zaparć – zwykle naprzemiennie, a oddanie stolca powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych – związanych z nagromadzeniem się gazów. Zespół jelita drażliwego, z uwagi na objawy, często mylimy z niestrawnością. Tymczasem, bolesne kurcze w jelitach, albo ból o stałym nasileniu, pojawiający się po lewej lub prawej stronie brzucha (okolice dołów biodrowych), z uczuciem przepełnienia, wzdęciami, przelewaniem się gazów - może zwiastować poważne problemy z jelitami. 

Częstym symptomem jest brak satysfakcji po oddaniu stolca – czyli niepełne wypróżnienie, uczucie zalegania kału w jelitach. Zmianie ulega rytm wypróżnień i staje się bardzo nieregularny. Prócz tych objawów, w ZJD można odczuwać nudności oraz przemęczenie.

fot. Depositphoos

Jak wygląda leczenie zespołu jelita drażliwego?

Leczenie ZJD nie należy do prostych. Polega na włączeniu odpowiednich leków, zmianie diety, a także psychoterapii. Leki są stosowane wyłącznie na objawy choroby, a należą do nich preparaty rozkurczowe, jak np. Nospa, Buscopan, Spasmophen. przeciwbiegunkowe, np. Loperamid, Stoperan, łagodzące wzdęcia – np. Espumisan, a także inne – przeciwdepresyjne i uspokajające. Niektóre źródła podają też, korzystne działanie suplementowanej przed snem melatoniny i probiotyków.

Przeczytaj: Probiotyki – dobre bakterie 

Psychoterapia uwzględnia techniki relaksujące, a także dotarcie do źródeł stresu i nauczenia technik radzenia sobie ze stresem. Poleca się także minimalizować wszelkie sytuacje rodzące napięcia i zdenerwowanie.

Co należy uwzględnić w diecie?

Dieta w zespole jelita drażliwego zależy od jego postaci. Jeżeli dominują biegunki, wówczas poleca się dietę ubogo resztkową – czyli z ograniczeniem błonnika. Zalecanymi potrawami są dania gotowane w wodzie, na parze, duszone oraz pieczone. Trzeba ograniczyć spożywanie napojów gazowanych i drażniących, jak kawa, mocna herbata i alkohol oraz surowe warzywa i owoce. Najlepsze okażą się zupy jarzynowe, przeciery z gotowanych warzyw, chudy nabiał, białe mięso, białe pieczywo, a także banany. Korzystny wpływ na pracę jelit ma również zaprzestanie palenia tytoniu. Stany skurczowe brzucha, można złagodzić wykonując ciepły okład na brzuch np. z użyciem termoforu.

Jeżeli w przebiegu ZJD dominują zaparcia, wówczas dieta powinna obfitować w błonnik pokarmowy, oleje roślinne, probiotyki i płyny – do 2,5 litrów dziennie. Źródłem błonnika w pożywieniu są: otręby, pieczywo wieloziarniste, warzywa, owoce (suszone śliwki, suszone morele, awokado), nasiona. Oleje roślinne poprawiające pracę jelit to np. olej lniany, z pestek winogron, oliwa z oliwek, olej kukurydziany i słonecznikowy. Tłuszcze roślinne znajdziemy także w orzechach i nasionach roślin np. słoneczniku, pestkach dyni, siemieniu lnianym. Z płynów, najlepsze będą wody mineralne schłodzone, napar z zielonej lub czerwonej herbaty, a także soki warzywne. Probiotyki najlepiej suplementować w formie kapsułkowej (zarówno w przypadku zaparć, jak i biegunek). Przykładowymi preparatami są: Multilac, Dicoflor, Quatrum, Enterol. Oprócz diety, polecana jest również umiarkowana aktywność fizyczna i masaże brzucha. Zakazane są używki, czekolada, kakao i używki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA