POLECAMY

Zespół De Quervaina

Zespół De Quervaina, czyli ból nadgarstka, który często towarzyszy radości i opiece jaką otaczają świeżo upieczeniu rodzice swoje nowonarodzone dziecko. Na czym polega i jak można zmniejszyć objawy?

Zespół De Quervaina

Zespół De Quervaina zwany jest też „kciukiem matki”. Spowodowany jest stanem zapalnym i zwłóknieniem ścięgna mięśni odpowiedzialnych za odwodzenie i prostowanie kciuka. Często rozwija się u młodych matek, czy świeżo upieczonych babć, które kilkadziesiąt razy na dobę podnoszą niemowlę.

Tak naprawdę na zespół De Quervaina narażony jest każdy, kto w pracy mocno wykorzystuje ręce, a w ciągu dnia wykonuje wiele powtarzalnych ruchów rękoma. Nadwyrężenie mięśni prowadzi do stanu zapalnego, który może objawiać się bólem lub obrzękiem u nasady kciuka. Ból przy chwytaniu większych przedmiotów lub przy próbie pokazania „jedynki” (pięść z kciukiem do góry) są charakterystyczne dla tego zespołu.

Pierwsza pomoc

Czekanie, aż ból sam przejdzie, jest błędem. Kciuk boli, przestajemy go używać, przestaje boleć, zaczynamy go używać znów zaczyna dokuczać. Tak tworzy się błędne koło. Im dłużej będziemy zwlekać z pójściem do specjalisty tym zmiany w ścięgnach będą bardziej zaawansowane, a leczenie dłuższe.

Już przy pierwszych objawach wskazana jest konsultacja z lekarzem lub rehabilitantem. To co możemy zrobić zanim wizyta się odbędzie, to regularne chłodzenie bolącego miejsca. Może to być kostka lodu albo specjalne okłady chłodzące, które można nabyć w aptece lub sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Chłodzimy miejsce kilka razy dziennie po ok. 10 min. Po chłodzeniu można zaaplikować na bolące miejsce maść o działaniu przeciwbólowo-przeciwzapalnym.

Po drugie dajemy ręce odpocząć. Rezygnujemy z wykonywania ruchów, nawet tych najlżejszych, które mogą sprawiać ból. W aptece lub sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym można zaopatrzyć się w ortezę, która ustabilizuje kciuk w odpowiedniej pozycji. Jeśli ból bardzo dokucza można przyjąć lek przeciwbólowy.

Zobacz też: Zespół cieśni nadgarstka – rehabilitacja

Leczenie zespołu De Quervaina

Podstawą jest leczenie zachowawcze. Składają się na nie: krótkotrwałe unieruchamianie oraz fizykoterapia – krioterapia, elektroterapia, jonoforeza, ultradźwięki, kinezyterapia (czyli leczenie ruchem). Jeśli takie postępowanie nie przynosi skutków, lekarz może zalecić zastrzyki ze sterydów w bolącą okolicę. Na każdym etapie leczenia, w przypadku silnych dolegliwości, możemy przyjmować leki przeciwbólowe (ilość i rodzaj przyjmowanego leku koniecznie należy skonsultować z lekarzem). W wyjątkowych przypadkach konieczne jest leczenie zabiegowe.

Ćwiczenia, które można robić samemu w domu

Pojawieniu się dolegliwości można zapobiec wykonując kilka prostych ćwiczeń. Można je włączyć do codziennej rozgrzewki rąk. Również, kiedy ból już się pojawi można wykonywać ćwiczenia pod warunkiem, że nie sprawiają one bólu. W każdym wypadku, czy chcemy zapobiec czy leczyć zespół De Quervaina wskazana jest konsultacja z rehabilitantem w celu dobrania zestawu ćwiczeń. Ćwicz kilka razy dziennie.

Ćwiczenie 1

Zegnij kciuk, obejmij go pozostałymi palcami zwiniętymi w pięść. Powoli zginaj nadgarstek w bok, w przeciwną stronę niż jest położony kciuk. Zginanie kontynuuj aż do uczucia rozciągania. Zatrzymaj kciuk w tej pozycji przez 10 sekund. Ćwiczenie powtórz 4 raz dla każdej z rąk.

Ćwiczenie 2

Powoli wykonuj kciukiem kółka. Zacznij od jak największych i stopniowo je zmniejszaj. Potem zakreślaj okręgi od najmniejszych do największych. Powtórz ćwiczenie 10 razy i zmień kierunek kręcenia kółek. W drugim kierunku wykonaj też 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 3

Złącz wszystkie palce, kciukiem dotykaj sąsiedniego palca. Powoli odginaj kciuk na bok. Pozostałe palce pozostają nieruchome. Powtórz 10 razy na każdą rękę.

W tej wersji palce są złączone, a opuszkiem kciuka dotykamy podstawy najmniejszego palca. Powoli odginamy kciuk do boku. Pilnuj, aby pozostałe palce były nieruchome. Powtórz ćwiczenie 10 razy na każdą rękę.

Polecamy: Rehabilitacja po złamaniu kości promieniowej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/rok temu
witam mam podobny problem byłam już u lekarza na początku założył gips przepisał tabletki przeciw bólowe ale nie pomogło dostałam skierowanie na operacje i nie wiem co robić zastanawiam się czy iść do innego lekarza nie wiem co robić
/rok temu
witam,mam taką samą dolegliwość z kciukiem,w ubiegłym roku miałam rehabilitację,w tym roku ból się powtórzył,lekarz chce mi dać blokadę potem do szyny na 2 tygodnie,i rehabilitacja,ale miałam nieprzyjemny epizod z blokadą kilka lat temu,wię na nią się teraz nie zdecyduję,tylko samą rehabilitację,skoro ciągle kciuk boli zdecydowałam kupić sobie taśmę do kinesiotapingu,okleiłam kciuk jak to robił rehabilitant,po 1,5 dniach paliczek kciuka jest odrętwiały,nie wiem co się stało,że mam takie uczucie kciuka
/3 lata temu
Ja jestem teraz w UK. Tydzień temu zacząłem pracę przy sortowaniu śmieci na taśmie. 8h bardzo intensywnej pracy rąk w zimnie i wilgoci w sztywnych rękawicach. Wczoraj cały dzień przepracowałem zaciskając zęby z bólu. Dzisiaj nie poszedłem już do pracy. Chciałem zarobić, a efekt jest taki że mam opuchnięte oba nadgarstki, przy poruszaniu palcami czuję ostry ból i skrzypienie ścięgien. W lewej dłoni ledwo mogę chwycić szklankę z wodą, z prawą jest trochę lepiej, pomimo że pojawił się stan zapalny w kostkach palców. W poniedziałek idę zapisać się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Pewnie będę musiał poczekać kilka długich dni na badanie.
POKAŻ KOMENTARZE (8)