Żeby brzuch nie spuchł

Ból żołądka potrafi porządnie dokuczyć. W takiej sytuacji roślinne kuracje są w stanie szybko przynieść ulgę.
/ 13.11.2006 16:01
brzuch1.jpgW wielu dolegliwościach zioła sprawdzają się lepiej niż leki, ale czasem bezpieczniej jest z nich zrezygnować. Przeczytaj kiedy.

Niestrawność i wzdęcia
Miewasz je, jeśli jadasz zbyt obfite i ciężkie posiłki. Z pomocą przyjdą Ci zioła ułatwiające i przyspieszające trawienie.
Herbatka przeciw wzdęciom: wymieszaj dokładnie 4 łyżki mięty, po 3 łyżeczki anyżu, kopru oraz kminku, 2 łyżki kwiatów rumianku, 3 łyżki korzeni kozłka lekarskiego. Łyżkę mieszanki zalej dużą filiżanką wrzącej wody, zaparzaj 6–8 minut; pij kilka razy dziennie.
Odwar na niestrawność na tle nerwowym: wymieszaj dokładnie po 50 g liści melisy, kwiatu lawendy, ziela bobrka trójlistnego, ziela marzanki wonnej, mięty pieprzowej, ziela dziurawca, 30 g korzenia kozłka lekarskiego (waleriany), 20 g kłącza tataraku. Przygotuj odwar z łyżki mieszanki na szklankę wody. Doprowadź do wrzenia i zaparzaj na wolnym ogniu przez
5 minut. Szczelnie przykryj naczynie i zostaw na 10 minut. Przecedź. Pij trzy razy dziennie, zawsze 1/2 godziny przed jedzeniem.

Zaparcia
Walkę z nimi zacznij od ziół łagodnie działających, takich jak nasiona lnu. Jeśli okażą się nieskuteczne, sięgnij po silniejsze ekstrakty. Uważaj jednak – zbyt często stosowane osłabiają i spowalniają pracę jelit.
Proszek z nasion lnu: łyżkę zmielonego siemienia lnianego zjadaj 2–3 razy dziennie między posiłkami, popijając szklanką wody.
Napar z rzewienia dłoniastego: płaską łyżeczkę wysuszonych korzeni zalej filiżanką wrzątku. Wypróżnienie nastąpi po 8–10 godzinach.
Napar z mieszanki ziołowej: weź po 50 g kory wierzby, kłącza rzewienia, ziela drapacza, kwiatu ślazu, korzenia omanu, korzenia arcydzięgla, liścia melisy, korzenia kozłka i ziela dziurawca. Łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku, odstaw na 3 godziny, odcedź. Pij szklankę 2 razy dziennie, po obiedzie i kolacji.

Biegunka
Jest oznaką zatrucia lub infekcji. Może szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dlatego od razu sięgnij po zapobiegające temu zioła.
Napar z liści jeżyn: zalej szklanką letniej wody łyżkę suszonych liści, doprowadź do wrzenia i gotuj pod przykryciem przez 15 minut. Odstaw na 15 minut i przecedź. Pij 2–3 razy dziennie między posiłkami po 1/2 szklanki naparu.
Odwar z suszonych jagód: łyżkę owoców zalej szklanką wody i gotuj przez 5 minut. Płyn należy przestudzić i wypić w 3–4 porcjach w ciągu dnia.

Choroba wrzodowa
Zioła mogą Ci pomóc na dwa sposoby: osłaniając błonę śluzową żołądka i dwunastnicy oraz przyspieszając gojenie czynnych wrzodów.
Odwar z lukrecji: zalej filiżanką wrzątku 1/2 łyżeczki rozdrobnionego korzenia i zostaw do naciągnięcia. Pij 5 razy dziennie po filiżance, nie dłużej jednak niż przez 4–6 tygodni.
Kleik z siemienia lnianego: zalej filiżanką wody 2–3 łyżeczki nasion. Podgrzej i pij kilka razy dziennie.

Kiedy ziół lepiej nie brać
W wielu dolegliwościach zioła sprawdzają się lepiej niż leki, ale czasem bezpieczniej jest z nich zrezygnować. Kiedy?
Gdy nagle pojawia się ból w podbrzuszu. Może to być objaw ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Często towarzyszą mu: wysoka temperatura, nudności i rozwolnienie. W żadnym wypadku nie należy wtedy stosować ziół zapobiegających biegunce.

Gotowe preparaty
1. Sylimarol. Odtruwa wątrobę.
2. Olej rokitnikowy. Pomaga przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, a także przy biegunkach i zgadze.
3. Aloes Live oczyszczanie. Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego i pracę jelit.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!