Zatoki - vademecum

Zapalenie zatok najczęściej jest następstwem zwykłego przeziębienia. Jednak nieleczone, może prowadzić do różnego rodzaju powikłań, których lepiej uniknąć /fot. Shutterstock
Zapalenie zatok jest infekcją, którą często bagatelizujemy. Powodem tego jest fakt, że łatwo da się ją wyleczyć. Jednak podjęcie się leczenia ‘na własną rękę’ może doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej chorobie.
/ 03.02.2012 14:37
Zapalenie zatok najczęściej jest następstwem zwykłego przeziębienia. Jednak nieleczone, może prowadzić do różnego rodzaju powikłań, których lepiej uniknąć /fot. Shutterstock

(Nie)zwykły ból głowy?

Ból głowy, gorączka, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Jeżeli przy pocylaniu do przodu ból się nasila, to znaczy, że dopadło Cię zapalenie zatok. Sprawdź, która zatoka odpowiada za ból w konkretnym miejscu.

Zobacz:  Po czym rozpoznać ból głowy pochodzenia zatokowego?

Skąd się bierze zapalenie zatok?

Zapalenie zatok jest często poprzedzone zwykłym przeziębieniem. Organizm jest osłabiony, przez co jest bardziej podatny na rozwój stanów zapalnych. Niektóre bakterie mogą wywołać przewlekłe zapalenie zatok.

Sprawdź: Co jest najczęstszą przyczyną zapalenia zatok?

Sposoby walki z zapaleniem zatok

Można zmniejszyć  dolegliwości związane z przewlekłym zapaleniem zatok, przeprowadzając zabieg. Lekarz może zaproponować kilka metod:  endkoskopową, plastykę balonową lub operację Caldwella-Luca, która jednak jest bardziej inwazyjnym rozwiązaniem.

Przeczytaj: Jakie zabiegi laryngologiczne są stosowane w zakresie zatok?

Jak leczyć?

Można objawowo zwalczać zapalenie zatok, stosując antybiotyki przepisane przez lekarza. Szczególnie zalecane są przy przewlekłym stanie choroby. Można też zażywać kropli do nosa, na które trzeba jednak uważać, gdyż organizm może się od nich uzależnić.

Przeczytaj: Jak objawowo leczyć zapalenie zatok?

Niebezpieczne następstwa

Bagatelizowanie zapalenia zatok i leczenie na własną ręke może pociagnąć za sobą ciężkie konsekwencje.  Lokalizacja zatok może doprowadzić do powikłań wielu narządów , miejsc, które mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Sprawdź: Jakie mogą być powikłania zapalenia zatok?

Uniknij choroby

Na rynku istnieje wiele szczepionek, które pośrednio wpływają na zahamowanie procesu zapalenia zatok. Osoby, które są na to narażone, powinny również unikać zanieczyszceń oraz ograniczyć uprawienie niektórych sportów.

Zobacz:  Co zrobić, aby uniknąć zapalenia zatok?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA