Zaszczep się przeciw pneumokokom!

Nowa szczepionka, lecząca nadwagę, hamuje działanie hormonu stymulującego apetyt – greliny, zmniejszając tym samym ilość przyjmowanych pokarmów i przyspieszając proces spalania kalorii./ fot. Fotolia.pl
Do zakażeń pneumokokami dochodzi najczęściej u małych dzieci i osób starszych, często jako powikłanie grypy. Te niepozorne bakterie mogą wywoływać bardzo poważne choroby, dlatego warto się przeciw nim zaszczepić – czytamy w „Gazecie Wyborczej” w artykule „Niedobre dwoinki”.
/ 09.03.2011 12:58
Nowa szczepionka, lecząca nadwagę, hamuje działanie hormonu stymulującego apetyt – greliny, zmniejszając tym samym ilość przyjmowanych pokarmów i przyspieszając proces spalania kalorii./ fot. Fotolia.pl

Duża część z nas jest nosicielami pneumokoków. Zakażone jest nimi 20-30 % dzieci. Na chorobę pneumokokowi zapada rocznie 2 tys. dzieci w Polsce. To właśnie one narażone są na najpoważniejszy przebieg zakażenia. Z pneumokokami można wprawdzie walczyć za pomocą antybiotykoterapii, jednak jest ona coraz mniej skuteczna.

Pneumokokami można zarazić się droga kropelkową, np.: przez kichnięcie. Zakażenie nimi może przebiegać lekko i objawiać się: zapaleniem zatok, ucha środkowego i spojówek. W najgorszych przypadkach dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia płuc, zapalenia otrzewnej a nawet posocznicy.

Zakażenie pneumokokami można zwalczać antybiotykoterapią. Jednak częste stosowanie antybiotyków spowodowało, że wiele szczepów bakteryjnych uodporniło się na ich działanie. Dlatego dobrym rozwiązaniem u małych dzieci i osób starszych jest zastosowanie szczepionek. Obecnie na polskim rynku istnieją trzy preparaty nowej generacji. Szczepionki te są dość dobrze tolerowane i dają prawie 100% ochronę przez zakażeniem.

Rodzice , którzy chcą zaszczepić dziecko przeciw pneumokokom muszą liczyć się z dużymi kosztami, gdyż preparaty te nie są refundowane. Cena jednej dawki szczepionki wynosi około 300 zł, a pełne zabezpieczenie uzyskuje się po 4 zastrzykach.

Szczepić można również dorosłych. Skuteczność preparatów w tym przypadku jest niestety niższa i wynosi około 75 %.

Źródło: "Gazeta Wyborcza", 9.03.2011/ ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA