Zakrzepica żył kończyn dolnych

Zakrzepica żył kończyn dolnych to bardzo częsty stan kliniczny. Żyły w nogach są podzielone na dwa układy: bardziej powierzchowny oraz głęboki, a zakrzepy mogą się tworzyć w każdym z nich. Jak objawia się zakrzepica żył kończyn dolnych?

Zakrzepica żył kończyn dolnych

Triada zakrzepowa

Istnieje triada czynników, które wywołują powstanie zakrzepicy: zastój krwi w naczyniu, uszkodzenie ściany naczynia oraz zwiększona lepkość krwi. Do zastoju w żyłach kończyn dolnych może dochodzić na skutek przewlekłej choroby żył, unieruchomienie, niewydolność krążenia oraz ucisku naczynia np. poprzez guz lub ropień.

Ściana żyły może zostać uszkodzona poprzez przebytą zakrzepicę żylną, stan zapalny tkanek otaczających naczynie, przebyty uraz lub zabiegi na żyłach oraz może być skutkiem istniejących żylaków kończyn dolnych.

Zwiększona lepkość krwi występuje w różnych zaburzeniach krzepnięcia, po zabiegach chirurgicznych, w ciąży, w chorobach nowotworowych i hematologicznych, a także przy stosowaniu doustnej terapii hormonalnej. Wszystkie powyższe stany zatem mogą być przyczyną powstawania zakrzepicy żył kończyn dolnych.

Ostre objawy zakrzepicy

Zakrzepica jest schorzeniem nagłym. Pierwszymi objawami są najczęściej obrzęk i ból kończyny oraz przeczulica skóry.

Zakrzepica najczęściej występuje w żyłach łydek, następnie w żyłach miednicy, uda i kolana. Może się także zdarzyć, że zakrzepica będzie przebiegać w sposób bezobjawowy. Taka sytuacja jest paradoksalnie najgorsza, gdyż opóźnia rozpoznanie, które powinno być postawione jak najszybciej ponieważ umożliwia rozpoczęcie właściwego leczenia.

Szybkie wdrożenie leczenia zapobiega powikłaniom. Większość zakrzepów samodzielnie ulega po pewnym czasie samodzielnemu rozpuszczeniu, jednak w międzyczasie skrzeplina może zdążyć uszkodzić żyłę co będzie następnie przyczyną nawrotów zakrzepicy.

Zakrzepy zlokalizowane w żyłach głębokich mogą być bardzo groźne, gdyż mogą stać się punktem wyjścia dla zatoru tętnicy płucnej – stanu często śmiertelnego. Gorszym skutkiem nie zastosowania leczenia przeciwzakrzepowego w odpowiednim momencie może być przemieszczenie się skrzepliny z prądem krwi do naczyń płucnych i być przyczyną zatorowości płucnej, najgroźniejszego powikłania zakrzepicy, które może prowadzić do śmierci chorego. Dlatego jeżeli nawet objawy nie wskazują jednoznacznie na zakrzepicę, a u chorego istnieją czynniki ryzyka jej wystąpienia to warto zrobić badanie dodatkowe w postaci usg Doppler, które pozwala wykryć zakrzepicę aż w 95%.

Zobacz też: Dlaczego tak trudno rozpoznać zakrzepicę?

Poznaj 8 najważniejszych faktów o kleszczach!

Kiedy rozpocząć leczenie?

Doraźne leczenie zakrzepicy rozpoczyna się od podania zastrzyku z heparyny. Takie leczenie prowadzi się przez ok. tydzień, stopniowo przestawiając pacjenta na doustny lek przeciwkrzepliwy. Po przebytym epizodzie zakrzepicy leczenie musi być kontynuowane przez co najmniej 3 miesiące, a czasami jeszcze dłużej. Zdarza się, że musi być one prowadzone nawet do końca życia. Czasami konieczne jest rozpuszczenie zakrzepu poprzez specjalne leki, a nawet potrzeba usunięcia go podczas zabiegu operacyjnego.

Jedno jest pewne – wykrytej zakrzepicy nie wolno pozostawić bez leczenia!

Zobacz też: Jak rozpoznać zakrzepicę? [wywiad]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/rok temu
Witam. Przez 4tygodnie po skreceniu kolana miałam unieruchomiona nogę w ortezie przyjmowalam zapobiegawczo clexane 60 po 4tygodniach zaczęłam poruszać się już bez kul z 20st kątem ruchomym na ortezie tak przez kolejne 2tygodnie. Pojawił się klujacy ból w lydce. Umowilam się na usg żył lekarz stwierdził że w żyłem zaczęły powstawać niewielkie zakrzepy i zalecił kolejną dawkę clexane. Tego samego dnia gdyż miałam problem z realizacją recepty internista odeslal mnie ze skierowaniem na ponowne iść do szpitala gdzie lekarz który ponowil badanie powiedział że żadnej zakrzepicy tu nie ma... Komu powinnam wierzyć? Czy jeżeli powstały niewielkie zakrzepy są w jakikolwiek groźne? Jakie jest ryzyko oderwania się ich od ścian żyły? Czy dzieje się to tylko w wielkimi zakrzepami? Lekarz który stwierdził że żadnej zakrzepicy nie ma dał mi dla świętego spokoju clexane 80 10zastrzykow. Czy to wystarczy żeby skrzepy o ile są się rozpuscily i czy powinnam się w jakiś sposób kontrolować?
/2 lata temu
Może ktoś zna odpowiedz na mój problem? Czy "cofka" w kończynie dolne, to zakrzepica w żylna?
/2 lata temu
Też "to" mam. Niesamowity ból łydki jak po skurczu który nie chce minąć, najwygodniejsza pozycja - trzymanie nogi wyprostowanej lekko w górze albo leżenie.... Nie wiedziałam co to, to to, więc poszłam do ortopedy. Pan doktor wydotykał, wyoglądał moją nieco spuchniętą nózię i nic nie znalazł, ale przejęty tym, że mnie boli, dał skierowanie na USG Doppler... no i się zaczęła jazda, dwie żyły zatkane! Nie wchodząc w szczegóły podjęłam leczenie lekiem doustnym o nazwie Xarelto (refundowane w 30%). Jak dla mnie bomba, bo nie musiałam się kłuć jak w przypadku stosowania Heparyny. Zakrzepy rozpuściły się już po jakichś 3 miesiącach ale profilaktycznie nadal biorę wspomniane Xarelto. Dzisiaj, po dziewięciu miesiącach mam kolejna wizytę w poradni nadkrzepliwości i mam nadzieję, że będę mogła już odstawić lek. Martwi mnie jedno, opuchlizna za cholerę nie chce zniknąć. Nie jest to co prawda duża różnica w wyglądzie łydek....ale jest, i to mnie wkurza! Nie bagatelizujcie dziwnego bólu. Lepiej dmuchać na zimne, niż doprowadzić do np. zatorowości płucnej a wtedy to już "po ptokach" ;)
POKAŻ KOMENTARZE (8)