POLECAMY

Zabiegi na szyjce macicy

Szyjka macicy jest wyjątkowym narządem, który z jednej strony ma za zadanie umożliwiać zapłodnienie i chronić rozwijające się w ciele kobiety dziecko, z drugiej zaś jej nabłonek, bardziej niż inne, narażony jest na czynniki zewnętrzne. Powodują one patologie w obrębie komórek. Oprócz leczenia zachowawczego, ginekologia dysponuje zabiegami chirurgicznymi, które pozwalają na wyleczenie chorej szyjki macicy.

Zabiegi na szyjce macicy

Wykryć zmiany

Najczęstszym wskazaniem do operacji szyjki macicy jest stan przedrakowy lub rak rozwijający się w jej obrębie. Warto kontrolować stan szyjki poprzez badania cytologiczne, dzięki czemu możliwe jest szybsze wychwycenie zmian i skuteczna terapia. Cytologia jest badaniem prostym i bezbolesnym. W wielu przypadkach diagnostyka rozszerzana jest o kolposkopię, czyli badanie obrazowe szyjki.

Niewielkie zabiegi, duża poprawa

Gdy zmiany wykryte są na wystarczająco wczesnym etapie, a  kobieta jest jeszcze w wieku reprodukcyjnym i nie wyklucza posiadania potomstwa, możliwe jest przeprowadzenie zabiegów oszczędzających strukturę i funkcję szyjki. Resekcja klinowa lub za pomocą pętli elektrycznej (LEEP) są to zabiegi, które usuwają tylko zmienioną tkankę, wycinając  wnętrze szyjki w jak najmniejszym zakresie. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się wycięcie węzłów chłonnych.

Zobacz: Co to jest kolposkopia?

Zniwelować problem

Niestety najczęściej u kobiet zgłaszających się do ginekologa jest już zbyt późno na zabiegi zachowawcze. Stosuje się wówczas bardziej radykalne procedury. Usunięcie szyjki macicy razem z macicą, a czasem nawet jajnikami jest najczęstszym postępowaniem. Pacjentka po takim zabiegu nie będzie mogła już mieć dzieci. Operacja zmniejsza ryzyko wznowy i rozsiewu nowotworu, jest więc korzystna u kobiet w wieku pomenopauzalnym. W przypadkach mało zaawansowanych,, gdy niezbędne jest wycięcie macicy, czasem można zastosować metodę laparoskopową.

Leczenie dodatkowe

W przypadku raka szyjki macicy terapia chirurgiczna może zostać uzupełniona radioterapią i chemioterapią. Pomaga to w osiągnięciu dobrych efektów terapeutycznych i zniszczeniu wszystkich komórek rakowych, które mogły powstać i rozprzestrzenić się po organizmie.

Przeczytaj: Rak szyjki macicy - cichy zabójca

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Jesli chodzi o dobrego lekarza ginekologa, to ja w Krakowie mam swojego sprawdzonego dr Jerzego Jakubowicza i spokojnie mogę Wam go polecić.