POLECAMY

Zabieg łyżeczkowania jamy macicy

Tak zwane łyżeczkowanie jamy macicy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologii. Stosuje się go zarówno by zdiagnozować przyczynę patologii toczącej się w obrębie narządów płciowych, jak i by wyleczyć niektóre schorzenia.

Zabieg łyżeczkowania jamy macicy

Wrażliwe endometrium

Endometrium jest cienką błoną pokrywającą od wewnątrz jamę macicy. Przechodzi ono zmiany w cyklu miesiączkowym, szybko się dzieli, a dodatkowo złuszcza się i bakterie z pochwy mogą wnikać w jego obręb i w związku z tym jest narażone na niekorzystne czynniki, które mogą powodować jego patologię i dawać objawy.

Nietypowe krwawienie

Podstawowym wskazaniem do przeprowadzenia łyżeczkowania jamy macicy są krwawienia- zarówno występujące nieregularnie w cyklu miesiączkowym, jak i po menopauzie. Ponieważ takie krwawienia mogą być objawem nawet nowotworu, warto pobrać wyskrobiny i przekazać do badania histopatologicznego.

Po poronieniu

Bardzo przykrym wskazaniem do łyżeczkowania jest usunięcie resztek po poronieniu. Zabieg ten wykonuje się w przypadku, gdy nie wszystkie tkanki opuściły samoistnie ciało kobiety, a ich zaleganie może doprowadzić do zapalenia, zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego i poważnych powikłań. Łyżeczkowanie eliminuje to ryzyko.

Warto przeczytać: Jakie są przyczyny poronień?

Kiedy jeszcze?

Kolejnym wskazaniem są zapalenia w obrębie endometrium oraz diagnostyka niepłodności. Powinny one zostać omówione z lekarzem prowadzącym.

Krótki i skuteczny zabieg

Zabieg przeprowadzany jest w warunkach sterylnych, w krótkim znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że pacjentka śpi, a cały zabieg trwa około 5-10minut. Lekarz rozszerza kanał szyjki macicy specjalnymi urządzeniami, po czym wprowadza łyżkę do jamy macicy i wyskrobuje endometrium (błonę śluzową jamy macicy), które jest luźno związane z wnętrzem macicy.

Mogą wystąpić komplikacje

Łyżeczkowanie nie jest zabiegiem pozbawionym powikłań.  Dojść może do niewydolności szyjki macicy na skutek jej mechanicznego rozszerzania, co może powodować zagrożenie dla kolejnych ciąż. Czasem występuje zapalenie w obrębie jamy macicy. Stosunkowo rzadko dochodzi do przebicia jamy macicy i krwotoku. Warto współpracować z lekarzami i zgłaszać wszystkie niepokojące dolegliwości po zabiegu. Wówczas można od razu rozwiązać problem.

Zobacz: Zapalenie błony śluzowej macicy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (40)
/2 lata temu
ja dostałam tydz. bez prośby o zwolnienie
/2 lata temu
Ja dostalam 3dni zwolnienia i to z łaski przeżycie okropne jestem 3dni po zabiegu i mam nadzieje ze nie będzie powikłań
/3 lata temu
[quote=~Jola] Masz ubezpieczenie i nic nie płacisz w szpitalu [/quote] Robią wszystko za darmo
POKAŻ KOMENTARZE (37)