Wścieklizna – alarm w dwóch rejonach Polski

Wścieklizna – alarm w dwóch rejonach Polski fot. Fotolia, kolaż Polki.pl
W których? Jak nie zarazić się wścieklizną i ustrzec przed chorobą psy i koty?
Marta Słupska / 14.08.2017 11:17
Wścieklizna – alarm w dwóch rejonach Polski fot. Fotolia, kolaż Polki.pl

Wścieklizna to groźna choroba zakaźna, którą wywołuje RNA-wirus z rodziny rabdowirusów. Można się nią zarazić poprzez pogryzienie przez drapieżne lub – rzadziej – domowe zwierzę, które jest jej nosicielem. Od niedawna mieszkańcy dwóch rejonów Polski powinni mieć się na baczności, ponieważ w ich okolicy znaleziono zakażone wścieklizną nietoperze.

Kto powinien uważać na wściekliznę?

Pierwszy przypadek zanotowano w Cieszynie, gdzie znaleziono wychudzonego nietoperza leżącego w okolicach ulicy Bobreckiej. Zwierzę zostało przebadane przez weterynarzy, którzy orzekli, że było ono zakażone wirusem wścieklizny. Niedługo później podobnego – i także chorego – nietoperza znaleziono w Wielkopolsce, a dokładnie – w Jastrowie w powiecie złotowskim. Wówczas obszarem zagrożonym chorobą uznano (poza samym Jastrowem) także gminę Jastrów, Okonek i Tarnówka, czyli okolicę w promieniu 5 km.

Ze względu na istniejące zagrożenie zakażenia wścieklizną powiatowy lekarz weterynarii w Cieszynie ogłosił, że przez 3 miesiące:

  • nie można pozostawiać zwierząt gospodarskich i domowych bez nadzoru;
  • psy można wyprowadzać tylko na smyczy i w kagańcu,
  • nie można wypuszczać kotów na zewnątrz,
  • nie można bez zgody wywozić z zagrożonego terenu ani na niego przywozić ssaków, które mogą zarazić się wścieklizną.

Wścieklizną zagrożone są wszystkie ssaki, nie przenoszą jej jedynie ptaki. Najczęściej zakażone są zwierzęta drapieżne takie jak listy, wilki, nietoperze, jeże, wiewiórki, choroba może jednak zaatakować też zwierzęta domowe, w tym psy koty czy krowy. Warto wiedzieć, co robić w sytuacji, gdy podejrzewamy chorobę u pupila i jak się nie zarazić wścieklizną.

Co robić, gdy nasz pies lub kot może mieć wściekliznę?

Jeśli znajdziemy u pupila zadrapanie lub pogryzienie na ciele, przemyjmy je wodą z mydłem i nie tamujmy krwotoku – rana powinna się wykrwawić. Następnie należy zawieźć zwierzę do weterynarza. Pamiętajmy, że większość psów jest wprawdzie na wściekliznę szczepionych, wymóg ten nie dotyczy jednak w Polsce kotów.

Wścieklizna – jak się nią nie zarazić?

Podstawą profilaktyki wścieklizny jest niezbliżanie się do zwierząt, których nie znamy – szczególnie, jeśli zachowują się dziwnie: są podejrzanie mało płochliwe, nie boją się człowieka, są zdezorientowane. Zarażone wścieklizną osobniki charakteryzują się przy tym także tym, że się ślinią, a na ich pyskach pojawia się piana.

Nie każdy o tym wie, ale wścieklizną można zarazić się nie tylko poprzez ugryzienie zakażonego zwierzęcia, ale też poprzez zjedzenie leśnych grzybów lub owoców, na których osadziła się jego ślina. Myjmy więc dokładnie borówki, leśne jagody czy znalezione w lesie grzyby.

Na koniec ciekawostka: nie musimy obawiać się zakażenia od drobnych gryzoni – chora mysz, chomik czy szczur nie stanowią dla nas zagrożenia wścieklizną, nawet jeśli nas ugryzą.

Jak chronić się przed wścieklizną w podróży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA