Uzależnienie od czekolady i kakao

Jeżeli chcesz się zdrowo odżywiać i poprawić wygląd swojej sylwetki, powinieneś sięgać po węglowodany złożone
Czekoladoholizm – trudno powiedzieć, czy brzmi groźnie, czy zachęcająco. Niemniej jednak naukowcy z Anglii i Włoch wskazują na istnienie tego typu fenomenu, a nawet opracowują sposoby jego leczenia.
/ 29.09.2016 16:20
Jeżeli chcesz się zdrowo odżywiać i poprawić wygląd swojej sylwetki, powinieneś sięgać po węglowodany złożone

W ośrodkach badawczych poddano testom kobiety, wykazujące nadmierną skłonność do spożywania tej popularnej słodkości. Badania mózgu wolontariuszek prowadzone były za pomocą rezonansu magnetycznego – coś w rodzaju skanowania mózgu. Wynik był zaskakujący – okazało się, że u niektórych osób widok czekolady powodował aktywowanie się tych obszarów mózgu, które odpowiadają za powstawanie przyzwyczajeń i uzależnienia od np. leków.

Pobudzone zmysły

Po prezentacji zdjęć przedstawiających apetyczne, ciemne tabliczki oraz podaniu napoju ze słomką okazało się, że u pań nie mogących oprzeć się czekoladzie wystąpiły intensywniejsze doznania smakowe a także większa aktywność mózgowa we wszystkich obszarach odpowiedzialnych za przeżywanie przyjemności oraz za skłonność do uzależnień. Wyszło na to, że połączenie widoku i smaku potrawy wpływa na jej działanie. Chwyt rodem z reklam telewizyjnych, które epatują nas obrazami smakołyków, wyzwalających głód konsumpcji. Ale jest jeszcze jeden ciekawy fakt, mogący wpłynąć na powodzenie stosowania diet – dla zmniejszenia apetytu można spróbować jeść po ciemku..

Polecamy: Ostrożnie z czekoladą

Jak się powstrzymać?

Czy faktycznie można stracić kontrolę nad ilością pochłanianej czekolady? Zawiera ona kilka substancji teoretycznie mogących powodować uzależnienie, m.in. kofeinę (jednak w ilościach zdecydowanie mniejszych niż kawa), teobrominę, anandamid (składnik psychoaktywny) i fenyloetyloaminę (endogenny pochodnik amfetaminy), tzw. „hormon szczęścia”. Występują one jednak w minimalnych ilościach, a w dodatku nawet spożywane na potęgę mogą pozostać nieaktywne. Mimo to badania i statystyki zdają się potwierdzać istnienie problemu u niektórych osób. Naukowcy opracowują sposoby na walkę z czekoladoholizmem na drodze chemicznej i opisują lek przeciw otyłości jako skutecznie pozbawiający ochoty na czekoladę. Wydaje się, że umiar, jak w każdym wypadku, wciąż pozostaje złotym środkiem.

Czytaj też: Czekolada o właściwościach leczniczych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA