Już niedługo zapomnimy o bliznach? Naukowcy odkryli prosty sposób, by stawały się niewidoczne!

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science” to nowa nadzieja na to, że już wkrótce będziemy mogli całkowicie zapomnieć o istnieniu blizn. Jak to możliwe?

Marta Nowak / 2 miesiące temu
Już niedługo zapomnimy o bliznach? Naukowcy odkryli prosty sposób, by stawały się niewidoczne! fot. Fotolia

Blizny po upadkach, zranieniach, operacjach, zabiegach, skaleczeniach… Każdy z nas ma na ciele chociaż jedną taką „pamiątkę”. Wiele wskazuje jednak na to, że za jakiś czas blizny nie będą już nas szpecić – wszystko dzięki odkryciu Amerykańskich naukowców.

Adipocyty zamiast miofibroblastów

Blizna to miejsce na skórze pozbawione komórek tłuszczowych i mieszków włosowych. Składa się ono prawie wyłącznie z komórek zwanych miofibroblastami, przez co wygojona rana znacznie różni się od okolicznej skóry. Naukowcy zauważyli jednak, że miofibroblasty można przekształcić w adipocyty – komórki tłuszczowe – a to sprawia, że blizna zamienia się w zregenerowaną skórę i staje się niewidoczna.

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Zasadniczo możemy manipulować gojeniem się ran tak, że doprowadzimy do regeneracji skóry zamiast blizny. Sekretem jest regeneracja mieszków włosowych. Wówczas tłuszcz będzie regenerować się w reakcji na sygnały napływające z tych pęcherzyków
– powiedział jeden z autorów badania, George Cotsarelis z Department of Dermatology na University of Pennsylvania.

Naukowcy, podejrzewając, że wzrost mieszków włosowych wspomaga wzrost komórek tłuszczowych w miejscu regeneracji skóry, zapoczątkowali wzrost tych pierwszych w świeżych bliznach myszy oraz próbkach ludzkiej skóry. Wyniki eksperymentu były zachwycające: uzyskana skóra niczym nie różniła się od pozostałej.

Wyniki pokazują, że mamy niepowtarzalną okazję po zranieniu wpływać na regenerację tkanki i ograniczyć powstawanie blizny
– powiedział jeden z badaczy Maksim Plikus z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

Rewolucja w medycynie? Chuchnij i sprawdź, czy masz raka!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: skórabliznarana
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/miesiąc temu
Ja natłuszczałam tworzącą się bliznę olejem arganowym z oleofarmu. Kupilam go w aptece za kilka złotych. O dziwo blizna jest bardzo mało widoczna