Torbiel jajnika a problemy z zajściem w ciążę

Zapewne wiele młodych kobiet słysząc od ginekologa rozpoznanie „torbiel jajnika” zadaje pytanie: „Czy będę mogła mieć dzieci?”. Torbiele są zjawiskiem bardzo powszechnym i jedynie w znikomym odsetku przypadków mogą być przyczyną problemów związanych z niemożnością zajścia w ciążę.

Torbiel jajnika a problemy z zajściem w ciążę

Niepłodność staje się w dzisiejszych czasach coraz częstszym problemem i dotyczy średnio co piątej pary starającej się o potomstwo. Przyczyn niepłodności jest wiele, zarówno po stronie męskiej jak i żeńskiej. Jedną z nich mogą być torbiele jajników. Ale bez paniki! Torbiele są zjawiskiem bardzo powszechnym i jedynie w znikomym odsetku przypadków mogą być przyczyną problemów związanych z niemożnością zajścia w ciążę

Znaczna większość torbieli jajników ma charakter czynnościowy i przemijający i nie ma wpływu na poczęcie, a wręcz przeciwnie – świadczy o tym, że jajniki „są sprawne”. Obniżona płodność może dotykać kobiet, u których stwierdzono zespół policystycznych (wielotorbielowatych) jajników (PCOS, ang. polycystic ovarian syndrome). Na PCOS choruje 5 – 10 % kobiet. Zespół ten jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Przyczyna choroby nie jest do końca jasna. Wiadomo, że udział w jej powstawaniu mają zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe. W przebiegu tego schorzenia w jajnikach powstają liczne drobne torbielki.

Jak pomóc piersiom wrócić do formy po ciąży i karmieniu piersią?

Czytaj też: Endometrioza a niepłodność

Objawy choroby obejmują zaburzenia miesiączkowania – nieregularne lub przedłużające się krwawienia, trądzik, nadmierne owłosienie i otyłość. Kobiety, u których stwierdzono PCOS mają większe ryzyko rozwoju cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Rozregulowanie hormonalne organizmu, występujące w przebiegu PCOS, z czasem trwania choroby może prowadzić do stopniowego obniżania się płodności. Dzieje się tak z powodu obniżonego stężenia progesteronu (jednego z żeńskich hormonów płciowych) oraz nadmiaru androgenów (męskich hormonów), czego efektem jest brak owulacji. 

Przyczyną niepowodzeń w zajściu w ciążę może być również endometrioza, w przebiegu której powstają czasami tzw. torbiele czekoladowe (endometrialne). Nieprawidłowe ogniska błony śluzowej macicy utrudniają komórce jajowej wędrówkę z jajnika przez jajowody do macicy oraz jej zapłodnienie.

Czytaj też: Czy chorujesz na endometriozę?

W przypadku zarówno PCOS i endometriozy lekarze sugerują pacjentkom, żeby nie odkładały planowania rodziny na później. Jakkolwiek stosowane leczenie zwiększa szanse na skuteczne poczęcie, to im wcześniej kobieta zdecyduje się na dziecko, tym te szanse są większe.

Jak wspomniano, nie każda wykryta torbiel jajnika ma związek z obniżoną płodnością. Znaczna ich większość jest zupełnie „niewinna”, mimo to, należy zachować czujność i zasięgnąć porady specjalisty co do charakteru i ewentualnych komplikacji wykrytych nieprawidłowości. Wczesne wykrycie i podjęcie leczenia w chorobach takich jak PCOS i endometrioza, zapobiega lub minimalizuje odległe powikłania oraz znacznie zwiększa szanse na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/4 miesiące temu
Cześć wszystkim. Mam 20 lat, moja przygoda z torbielami zaczęła się rok temu. Na pierwszej wizycie u ginekologa wykryto u mnie torbiel który kwalifikowal się do operacji, lekarz zlecił dodatkowe badania, podejrzewał nowotwór. BA dnia wyszly dobrze, więc zgodnie z zaleceniami lekarza bralam tylko tabletki antykoncepcyjne. Miałam kontrole pod koniec grudnia 2015 roku, a 24.01.2016 wyladowalam z zapaleniem otrzewnej i peknieta torbiela na stole operacyjnym, jajnik został częściowo usunięty. 3 miesiące po operacji znów zaczęłam odczuwać bóle jajników, znów była duża możliwość trafienia na stół operacyjny. Mamy koniec pazdziernika, od kwietnia na każdej wizycie na usg są torbiele, chodzę dość często ponieważ mój lekarz obawia się ze znów dojdzie do pekniecia. Lekarz obawia sie o to czy donosze ciaze i czy wg w nia zajde. Nie wiem na jakiej podstawie to ocenia. Czy któraś z was była w takiej sytuacji? Czy w przyszlosci jest możliwość na normalne zajście w ciążę?
/rok temu
tez borykam sie z tym problemem co ty powiedz jakie bralas hormony
/rok temu
Hej chciałabym opowiedzieć wam jaki mam problem z torbielem. Dowiedziałam sie niecaly rok temu ze mam torbiela na jajniku prawym mial wtedy 5.5cm dostalam leki antykoncepcyjne a zarazem hormony nazwa tych leków to Qlaira bralam je przez jakis czas choć mi nie pomogly mialam zaburzenia miesiaczki gdy poszlam na USG dowiedzialam sie że on nadal rosnie mialam zrobiona operacje ktora jak dla mnie sie nie powiodla po miesiącu czasu od operacji okazalo sie ze nadal jest 3.5cm obecnie przyjmuje leki zoely po nich czuje sie lepiej choć czekam na wizyte u ginekologa by sprawdzic czy cos sie zmienilo wiem ze gdybym chciala zajsc w ciaze teraz bede miala problem.. Powiedzcie kto mial podobno sytuacje? Ja bym bardzo chciala miec dziecko lecz boje sie co będzie bo torbiela nadal mam
POKAŻ KOMENTARZE (12)