POLECAMY

Test ciążowy - jak odczytać wynik?

Czy wiesz na jakiej zasadzie działa domowy test ciążowy i jak odczytać jego wynik? Przeczytaj, jak prawidłowo odczytać wynik testu ciążowego, aby był wiarygodny.

Test ciążowy - jak odczytać wynik?

Domowe testy ciążowe wykrywają w moczu kobiety obecność hormonu produkowanego przez płód od czasu zagnieżdżania się w ścianie macicy. Ten hormon to beta-hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa). Poza ciążą nie jest obecny w organizmie kobiety (z wyjątkiem rzadkich przypadków nowotworów narządu rodnego). Żadne pokarmy czy leki nie mogą wpłynąć na wyniki testu ciążowego.

Przed wykonaniem badania należy zadbać o to aby, test był wiarygodny. Żeby tak się stało trzeba go przeprowadzić w odpowiednim czasie, czyli najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki lub przy nieregularnych cyklach 14 dni po stosunku. Następnie należy go wykonać w odpowiedni sposób (zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce). Dopiero gdy te warunki zostaną spełnione można odczytać wynik.

Polecamy: Toksoplazmoza w czasie ciąży

Na rynku dostępne są 3 rodzaje testów ciążowych (strumieniowe, paskowe i płytkowe), które nieznacznie różnią się między sobą wyglądem i metodą wykonywania. Jednak generalna zasada odczytywania wyniku jest taka sama.

Najpierw należy sprawdzić czy test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo.

Czy test został wykonany prawidłowo?

Jeżeli badanie było przeprowadzone w odpowiedni sposób, na teście powinna być widoczna linia w tzw. obszarze kontrolnym. W testach płytkowych i strumieniowych w przy okienku odczytu przeważnie widnieją literki C i T oznaczające obszar kontrolny (C) i obszar testowy (T). W testach paskowych zwykle nie ma tych oznaczeń, ale w ulotce znajduje się informacja, w którym miejscu powinna pojawić się linia kontrolna (przeważnie na górze pola odczytu).

Jeżeli na teście nie jest widoczna żadna linia lub linia znajduje się w obszarze testowym okienka odczytu, test jest nieważny. Taki wynik oznacza, że badanie zostało źle wykonane. Najprawdopodobniej użyto zbyt małej ilości moczu. W takiej sytuacji należy zrobić kolejny test ciążowy.

Brak ciąży

Jeżeli jesteśmy pewni, że test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo, kolej na odczytanie wyniku. Jeżeli w polu odczytu znajduje się tylko jedna linia w obszarze kontrolnym, test jest negatywny. Oznacza, że nie doszło do ciąży.

Ciąża

Jeżeli na teście widoczne są dwie linie (w obszarze kontrolnym i testowym) oznacza to, że badanie było wykonane prawidłowo i jesteś w ciąży. Wynik uznaje się za dodatni, nawet gdy druga kreska jest słabo widoczna.

Polecamy: Profilaktyka zakażeń pochwy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (32)
/miesiąc temu
3 testy pozytywne, dzić zrobione badanie beta hCG i czekanie na wynik, mam nadzieje ze testy się nie pomyliły.
/rok temu
Jesteś!
/rok temu
Ja również mam pytanie. Zrobiłam test. najpierw pojawiła się wyraźna kreska kontrolna, a później po 30-40 sekundach, gdy tło przestało być różowawe zaczęła pojawiać się druga kreska. Była jednak blada, porównując z kolorem kreski testowej. Później po 5 minutach zrobiła się dużo bardziej wyraźna, ale wtedy wyników się już nie odczytuje.
POKAŻ KOMENTARZE (29)