Tajemnicza cząsteczka pomoże chorym na Alzheimera?

Badanie/fot. Fotolia fot. Fotolia
Naukowcy z Baylor College of Medicine zidentyfikowali substancje, które poprawiają sprawność umysłu. Na razie były one testowane na myszach, ale wyniki eksperymentu są obiecujące. Jest szansa, że pomogą one chorym na Alzheimera – czytamy w serwisie www.rp.pl w artykule „Pigułka na pamięć”.
/ 19.12.2011 14:43
Badanie/fot. Fotolia fot. Fotolia

Specyfik blokujący działanie tzw. PKR, czyli kinazy białkowej aktywowanej przez RNA, to cząsteczka, która pojawia się w organizmie po infekcji wirusowej. Naukowcy odkryli, że jej zablokowanie poprawia pamięć, zdolność uczenia się i funkcjonowanie komórek mózgu. Naukowcy zauważyli, że działalność tej substancji była zachwiana u osób, które cierpią na zaburzenia poznawcze, a jej zahamowaniu towarzyszyła zwiększona aktywność gamma interferonu.

Okazuje się więc, że obie cząsteczki odgrywają rolę w odpowiedzi odpornościowej na infekcje wirusowe i jednocześnie wpływają na aktywność mózgu oraz pamięć długookresową.

Badania zespołu doktora Costa-Mattiolego są szansą dla chorych na Alzheimera. Na tę chorobę cierpi obecnie około 35 milionów ludzi na świecie.

Do terapii używany jest już EPO (erytropoetyna) – hormon, który poprawia przesyłanie impulsów w mózgu i wpływa na plastyczność regionu mózgu, który odpowiada za formowanie wspomnień (hipokampu). Erytropoetyna zwiększa produkcję czerwonych krwinek, a w rezultacie natlenowanie krwi.

Polecamy: Alzheimer ukryty w genach matki

Źródło: www.rp.pl/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA