6 przyczyn opuchlizny nóg

Opuchlizna na nogach lub stopach może sygnalizować zakłócenia w pracy różnych narządów. Jakich?

6 przyczyn opuchlizny nóg fot. Fotolia

Przyczyny opuchnięcia nóg bywają różne. Zaliczamy do nim m.in.: niewydolność serca, uraz, zakrzep czy zatrucie ciążowe. Obrzęk czy opuchlizna pojawia się w różnych sytuacjach i czasem może po prostu wiązać się ze zmęczeniem czy wysoką temperaturą. 

Kiedy nogi mogą puchnąć?

Nie ma w tym nic dziwnego, że nogi lub stopy puchną, np. w upalny dzień lub po dłuższym staniu czy chodzeniu. Jest to skutek działania wysokiej temperatury, zmęczenia. W takiej sytuacji pomaga odpoczynek z uniesionymi wysoko nogami, chłodna kąpiel stóp. Bywa jednak, że obrzęk nóg jest objawem choroby, czasem nawet poważnej, i wymaga szybkiej wizyty u lekarza.

Jak działają leki na zdrowe nogi?

1. Spuchnięte nogi - obrzęk jednej kostki

Jeśli opuchlizna pojawia się po urazie, np. skręceniu nogi (mogło się zdarzyć nawet kilka miesięcy wcześniej), zwykle oznacza rozciągnięcie ścięgna. Obrzękowi towarzyszy wtedy ból przy zginaniu i prostowaniu stopy.

2. Spuchnięte nogi - obrzęk obu kostek

Jeśli dolegliwość ta powtarza się (bez konkretnej przyczyny) lub długo się utrzymuje, może świadczyć o niewydolności serca. Zwłaszcza wtedy, gdy często występuje również uczucie duszności.

Obrzęk nóg w podróży - co robić?

3. Spuchnięte nogi - problem dotyczy tylko jednej z nich

W przypadku, kiedy skóra na chorej nodze jest gorąca i wrażliwa na dotyk (może być także sinawo zabarwiona), pojawia się ból w łydce i podeszwie, najczęściej oznacza to zakrzep w żyle głębokiej.

4. Opuchnięte nogi w ciąży

Jest to dość częsta w tym okresie, ale niegroźna, dolegliwość. Może wiązać się z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli jednak obrzękom towarzyszy nagły wzrost wagi bez zwiększonego apetytu (czasem bóle i zawroty głowy), może to świadczyć o zatruciu ciążowym.

Skuteczne sposoby na 5 dolegliwości nóg

5. Spuchnięte nogi i powieki

Bardzo często bywa to sygnałem jakichś zaburzeń w pracy nerek – pierwszym widocznym objawem ich choroby. Szczególnie wtedy, gdy występują jednocześnie: uczucie ogólnego rozbicia, bóle głowy, zmiana w wyglądzie moczu.

6. Spuchnięte stopy oraz nogi w okolicy kostek

Na początku obrzęk może pojawiać się przede wszystkim wieczorem, po forsownym dniu (długie chodzenie, stanie). Tak jak w przypadku zmęczenia. Nogi są nie tylko spuchnięte, ale sprawiają wrażenie zbyt ciężkich. Jeśli jednak dołączą do tego inne objawy, np.: wrażliwość skóry na dotyk, kurcze i bóle łydek, najczęściej jest to sygnał choroby żylakowej.

Czytaj także:

Artykuł napisany na zlecenie Edipresse Polska S.A.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
Błąd: Varnish