Skurcze mieśni - jak sobie pomóc?

W walce ze skurczami mięśni mamy do dyspozycji klika metod, którymi możemy sobie pomóc.

Bolesne skurcze mięśni nóg to powszechna dolegliwość, która może pojawić się u każdego z nas. Ich przyczyną jest na przykład nadmierny wysiłek fizyczny, nieprawidłowe siedzenie, niedobór soli i minerałów. Skurcze atakują nagle, trwają od kliku sekund do kilku minut, ale powoduję ból i duży dyskomfort, dlatego warto poznać kilka sposobów na tę uciążliwą dolegliwość.

Bolesne skurcze mieśni - jak sobie pomóc?

Fot. Fotolia

Ból towarzyszący skurczom wynika z faktu, iż mięsień kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez około minutę.

W walce ze skurczami mamy do dyspozycji klika metod, którymi możemy spróbować sobie pomóc:

  • Automasaż

Jednym z najprostszych sposobów poradzenia sobie ze skurczem jest masaż. Możemy wykonywać go okrężnymi ruchami lub ugniatając mięsień przesuwając rękę od góry do dołu. Musimy go jednak wykonywać z dużą siłą, aby ta metoda okazała się skuteczna, więc jego wykonanie może dostarczyć nam na początku kolejnego dyskomfortu.

  • Ćwiczenia

Rozciągnięcie mięśnia to szybki sposób na pozbycie się skurczu, szczególnie gdy złapał nas skurcz łydki czy stopy. Wówczas rekomenduje się, jak najszybsze wyprostowanie nogi. Przy powtarzających się skurczach, szczególnie u osób, które długo pozostają w tej samej pozycji np.: siedząc codzienne długie godziny za biurkiem w pracy, poleca się ćwiczenia rozciągające jak na przykład joga.

  • Maści chłodzące

Na skurcze kojąco również działają maści chłodzące, jak na przykład Maść Niedźwiedzia Polarny Lód. Jej tradycyjna receptura i naturalne składniki jak mięta, arnika górska i mięta chińska zapewnią ekspresowe uczucie schłodzenia i przynoszą szybką ulgę. Maści chłodzące, które są dobrą alternatywą do okładów z lodu, tworzą na skórze pielęgnacyjno – ochronną warstwę, która zapewnia długotrwałe działanie.

  • Preparaty z potasem i magnezem

Podłożem występowania bolących skurczów mogą być również niedobory w organizmie potasu i magnezu. Można im zaradzić wzbogacając naszą dietę w produkty bogate w te minerały. Najlepszym źródłem potasu są pomidory, ziemniaki, pietruszka, orzechy i warzywa strączkowe, a magnezu: czekolada, banany, kasza gryczana, płatki owsiane. Braki potasu i magnezu można również uzupełnić korzystając z odpowiednich suplementów diety.

  • Konsultacja lekarska

Jeśli bolesne skurcze mięśni, mimo zastosowania domowych metod pojawiają się zbyt często, należy skonsultować się z lekarzem, aby zweryfikować, czy nie są one spowodowane chorobą układu krążenia związanego z niewydolnością żylną.

W oparciu o materiał prasowy InnovationPR

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!