Polipy w nosie: przyczyny, objawy, leczenie

polipy w nosie
Na polipy w nosie chorują jedynie ludzie – zwierzęta nie mają takiej dolegliwości. Polipy polegają one na rozroście błony śluzowej wyściełającej wnętrze nosa i zatok przynosowych.
/ 17.12.2019 09:57
polipy w nosie

Polipy w nosie są uciążliwe. Początkowo mogą tylko zmuszać chorego do częstszego sięgania po chusteczkę do nosa. W zaawansowanym stadium utrudniają oddychanie i sprzyjają częstym infekcjom.

Polipy w nosie:

Objawy polipów w nosie

Podstawową dolegliwością związaną z obecnością polipów jest przewlekły nieżyt górnych dróg oddechowych. Towarzyszy mu ciągłe uczucie „mokrego” nosa oraz spływanie wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła.

Wraz ze wzrostem polipów pojawia się również narastająca niedrożność nosa. Pojawić może się chrapanie i trudności ze snem. Dodatkowo może dojść do rozwoju chorób zapalnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli i astma oskrzelowa. U dzieci polipy nosa mogą sprzyjać częstym zapaleniom ucha środkowego.

Przyczyny powstania polipów w nosie

Do powstania polipów przyczyniają się przewlekłe stany zapalne, jak i indywidualne predyspozycje danej osoby. Dokładne mechanizmy nie zostały jak dotąd poznane.

Do stanów zapalnych prowadzących do rozwoju polipów nosa zaliczają się:

  •  przewlekłe zapalenia (bakteryjne, wirusowe i grzybicze) zatok,
  •  astma,
  •  mukowiscydoza,
  •  alergia.

Polipy w nosie mogą być również objawem nietolerancji niesteroidowych leków przeciwzapalnych (najczęściej aspiryny). Do rzadszych przyczyn zalicza się uwarunkowany genetycznie zespół nieruchomych rzęsek.

Diagnozowanie polipów w nosie

Pierwszym krokiem jest badanie laryngologiczne. Za pomocą wzierników lekarz ogląda jamy nosowe. Badanie endoskopowe pozwoli uwidocznić ujścia zatok przynosowych – częstą lokalizację polipów. Badania te są szybkie i niebolesne.

Czasami, zwłaszcza gdy polipy występują tylko po jednej stronie, pobiera się również fragment błony śluzowej do oceny mikroskopowej, aby wykluczyć rozrost nowotworowy. Z badań obrazowych najczęściej wykonywana bywa tomografia komputerowa zatok.

Leczenie polipów w nosie

Polipy nosa mogą być usunięte podczas zabiegu chirurgicznego. Pozwala on również na poszerzenie ujść zatok. Bardzo istotną rolę odgrywa właściwa higiena nosa po operacji. Zaliczają się tutaj inhalacje oraz płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej. Często występujące w tym okresie zapalenie zatok leczy się antybiotykami.

Niekiedy operacji udaje się uniknąć dzięki stosowaniu kortykosteroidów w formie miejscowej, najczęściej w postaci donosowego sprayu. Preparatów takich nie stosuje się, gdy polipom towarzyszy zapalenie zatok. Kortykosteroidy są stosowane także po zabiegu operacyjnym – zmniejszają wówczas ryzyko nawrotu polipów.

Więcej o polipach:
Czy alergia pokarmowa może wywołać polipy nosa?
Choroby, które objawiają się polipami
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA