Skąd się biorą afty?

Afty to niezbyt częsta przypadłość, aczkolwiek bardzo dokuczliwa i nierzadko towarzyszy choremu przez długi okres czasu. Mimo nie do końca wyjaśnionych przyczyn aftoz potrafimy w miarę skutecznie je leczyć. W poniższym artykule przybliżę przyczyny, sposób leczenia i istotę aftów.

Skąd się biorą afty?

Kiedy należy podejrzewać afty?

Afty mają charakterystyczny obraz i miejsce występowania. Są to wykwity zapalne, dobrze wyróżniające się od zdrowej części śluzówki. Pokryte są biało-żółtym lub szaro-żółtym nalotem pochodzenia włóknikowego (w wyniku zapalenia na powierzchni odkłada się włóknik). Poniżej nalotu występuje sącząca nadżerka. Naturalnie rana goi się w przeciągu kilku dni do 2 tygodni. Dodatkowo na podejrzenie aft wskazuje miejsce występowania: zachyłki przedsionka jamy ustnej, miejsce przyczepu wędzidełek warg i języka, na brzegach i końcu języka oraz na wargach. Nigdy nie spotykamy aft na podniebieniu twardym i dziąsłach. Dodatkowo występowaniu aft towarzyszy silny ból, który uniemożliwia jedzenie. Podczas ataku choroby w jamie ustnej powstają 1-4 afty, a dolegliwości bólowe stopniowo ustępują, mimo niepełnego zagojenia się rany.

Przeczytaj też: Stany przedrakowe warg

Co jest przyczyną aftozy?

Do tej pory nie ustalono jednoznacznie czynnika powodującego powstawanie aft. Wiele wskazuje na to, sprzyjają mu osłabienie odporności i kontakt z nieczystymi przedmiotami. Podobnie zauważono, że afty mogą powstać pod wpływem urazów mechanicznych (zabiegi dentystyczne, ukłucie szczoteczką do zębów) lub chemicznych. Częściej obecność aft obserwuje się podczas miesiączki, przewlekłych zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz psychopatiami. Rzadziej natomiast spotyka się afty u dzieci. Ponadto choroby wyniszczające sprzyjają przewlekłemu i nawrotowemu występowaniu aft. Także niedobory witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza oraz zaburzenia hormonalne są podejrzewane o powodowanie aft.

O czym świadczą białe plamki na paznokciach?

Afty bywają objawem  zespołu Behçeta.

Leczenie aft

Nie dysponujemy przyczynowym sposobem leczenia aft, toteż nasze postępowanie lecznicze sprowadza się do doraźnego zmniejszenia bolesności i przyspieszeniu tworzenia się nabłonka przez stosowanie przyżegań. W tym celu używamy 1-5% wodnego roztworu azotanu srebra lub błękitu metylowego. Ponadto stosujemy solcoseryl lub kleje tkankowe. W przypadku aft o ciężkim przebiegu prowadzi się antybiotykoterapię tetracyklina w postaci płukanki ustnej. Niestety wszystkie te sposoby leczenia są jedynie doraźne i nie zapobiegają nawrotom choroby. Zazwyczaj wyleczenie następuje samoistnie.

Warto przeczytać: Higiena jamy ustnej, a choroby serca

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/3 miesiące temu
Ja również wiele lat męczyłam się z bardzo bolesnymi aftami. Pomógł mi olej z owoców rokitnika. Zdecydowanie polecam - u mnie podziałało i już nie mam tego paskudztwa. Jak mi się pojawiały od razu smarowałam to miejsce tym olejkiem (w miarę możliwości jak najczęściej) i afta już mi się tak mocno nie rozrastała i nie trwała 2 tygodni tylko kilka dni aż w końcu zginęły na dobre, ponieważ często później smarowałam całe dziąsła i język bo tam też miałam. Także na prawdę polecam, spróbujcie, wiem jak to boli i przeszkadza normalnie funkcjonować (ja nieraz miałam problemy z mówieniem). Nie jest on tani ale warto. Mam nadzieję że Wam też pomoże.
/5 miesięcy temu
Walczyłem z aftami długo aż znalazłem na nie sposób. Moje afty pojawiają się po zjedzeniu pomidorów. Będąc na Kubie spróbowałem owoców które nazywają się guawa i to był strzał w 10 .Teraz regularnie spożywamy je w postaci pulpy lub soku który można kupić na terenie europy i zapomniałem co to afty .Spróbujcie może wam też pomoże :)
/2 lata temu
t8dtusig0sitfmm
POKAŻ KOMENTARZE (13)