POLECAMY

Skąd się biorą afty?

Afty to niezbyt częsta przypadłość, aczkolwiek bardzo dokuczliwa i nierzadko towarzyszy choremu przez długi okres czasu. Mimo nie do końca wyjaśnionych przyczyn aftoz potrafimy w miarę skutecznie je leczyć. W poniższym artykule przybliżę przyczyny, sposób leczenia i istotę aftów.

Skąd się biorą afty?

Kiedy należy podejrzewać afty?

Afty mają charakterystyczny obraz i miejsce występowania. Są to wykwity zapalne, dobrze wyróżniające się od zdrowej części śluzówki. Pokryte są biało-żółtym lub szaro-żółtym nalotem pochodzenia włóknikowego (w wyniku zapalenia na powierzchni odkłada się włóknik). Poniżej nalotu występuje sącząca nadżerka. Naturalnie rana goi się w przeciągu kilku dni do 2 tygodni. Dodatkowo na podejrzenie aft wskazuje miejsce występowania: zachyłki przedsionka jamy ustnej, miejsce przyczepu wędzidełek warg i języka, na brzegach i końcu języka oraz na wargach. Nigdy nie spotykamy aft na podniebieniu twardym i dziąsłach. Dodatkowo występowaniu aft towarzyszy silny ból, który uniemożliwia jedzenie. Podczas ataku choroby w jamie ustnej powstają 1-4 afty, a dolegliwości bólowe stopniowo ustępują, mimo niepełnego zagojenia się rany.

Przeczytaj też: Stany przedrakowe warg

Co jest przyczyną aftozy?

Do tej pory nie ustalono jednoznacznie czynnika powodującego powstawanie aft. Wiele wskazuje na to, sprzyjają mu osłabienie odporności i kontakt z nieczystymi przedmiotami. Podobnie zauważono, że afty mogą powstać pod wpływem urazów mechanicznych (zabiegi dentystyczne, ukłucie szczoteczką do zębów) lub chemicznych. Częściej obecność aft obserwuje się podczas miesiączki, przewlekłych zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz psychopatiami. Rzadziej natomiast spotyka się afty u dzieci. Ponadto choroby wyniszczające sprzyjają przewlekłemu i nawrotowemu występowaniu aft. Także niedobory witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza oraz zaburzenia hormonalne są podejrzewane o powodowanie aft.

Afty bywają objawem  zespołu Behçeta.

Leczenie aft

Nie dysponujemy przyczynowym sposobem leczenia aft, toteż nasze postępowanie lecznicze sprowadza się do doraźnego zmniejszenia bolesności i przyspieszeniu tworzenia się nabłonka przez stosowanie przyżegań. W tym celu używamy 1-5% wodnego roztworu azotanu srebra lub błękitu metylowego. Ponadto stosujemy solcoseryl lub kleje tkankowe. W przypadku aft o ciężkim przebiegu prowadzi się antybiotykoterapię tetracyklina w postaci płukanki ustnej. Niestety wszystkie te sposoby leczenia są jedynie doraźne i nie zapobiegają nawrotom choroby. Zazwyczaj wyleczenie następuje samoistnie.

Warto przeczytać: Higiena jamy ustnej, a choroby serca

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (23)
/11 miesięcy temu
Ja również wiele lat męczyłam się z bardzo bolesnymi aftami. Pomógł mi olej z owoców rokitnika. Zdecydowanie polecam - u mnie podziałało i już nie mam tego paskudztwa. Jak mi się pojawiały od razu smarowałam to miejsce tym olejkiem (w miarę możliwości jak najczęściej) i afta już mi się tak mocno nie rozrastała i nie trwała 2 tygodni tylko kilka dni aż w końcu zginęły na dobre, ponieważ często później smarowałam całe dziąsła i język bo tam też miałam. Także na prawdę polecam, spróbujcie, wiem jak to boli i przeszkadza normalnie funkcjonować (ja nieraz miałam problemy z mówieniem). Nie jest on tani ale warto. Mam nadzieję że Wam też pomoże.
/rok temu
Walczyłem z aftami długo aż znalazłem na nie sposób. Moje afty pojawiają się po zjedzeniu pomidorów. Będąc na Kubie spróbowałem owoców które nazywają się guawa i to był strzał w 10 .Teraz regularnie spożywamy je w postaci pulpy lub soku który można kupić na terenie europy i zapomniałem co to afty .Spróbujcie może wam też pomoże :)
/rok temu
Miałam często...byle osłabienie i afta...Teraz wiem trzeba jeść preparaty żelazem (biofer folic, Floradixc tonic) jak tylko pojawia się afty. Ograniczyć mleko do minimum, nie jeść słodyczy. Płukać usta choćby najtańszym płynem do ust (np ja kupuje z biedrony za 3-4zł). Powodzenia w walce z tym paskudztwem!
POKAŻ KOMENTARZE (20)