Rehabilitacja po złamaniu szyjki kości udowej

Złamanie szyjki kości udowej należy do bardzo poważnych urazów i często niesie za sobą groźne konsekwencje. Rokowanie pacjenta i odzyskanie sprawności zależy nie tylko od odpowiedniego leczenia, ale także właściwie przeprowadzonej rehabilitacji.

Rehabilitacja po złamaniu szyjki kości udowej

Kto jest narażony na złamanie szyjki kości udowej?

Najbardziej narażone na tego typu uraz są kobiety po menopauzie i mężczyźni po 65 roku życia. Czasami naprawdę banalne wypadki mogą doprowadzić do złamania, np. potknięcie się i przewrócenie na chodniku czy śliskiej posadce lub podczas domowych porządków. Jeśli uraz ten wystąpił u osoby młodszej zazwyczaj jest wynikiem wypadku komunikacyjnego.

Czynniki wpływające na złamania

Ważnym czynnikiem mogącym doprowadzić do złamania jest osteoporoza, najczęściej pomenopauzalna. Inne czynniki to: przewlekłe leczenie kortykosterydami, nowotwory kości, długotrwałe unieruchomienie, wrodzone choroby kości, zaburzenia gospodarki wapniowej.

O czym świadczą białe plamki na paznokciach?

Leczenia złamania szyjki kości udowej

Jednym ze sposobów leczenia było kiedyś unieruchamianie przy pomocy gipsu lub wyciągu (na 6-8tyg.). Teraz jednak odchodzi się od tego sposobu leczenia, ze względu na występowanie licznych, groźnych następstw. Długotrwałe pozostawanie w łóżku przyczyniało się m.in. do: powikłań płucnych (zapalenie płuc), zakrzepicy, powstawania odleżyn, zesztywnienia stawów oraz upośledzenia motoryki jelit.

Podstawowym sposobem leczenia złamania szyjki kości udowej jest aktualnie leczenie chirurgiczne. Może to być wstawienie endoprotezy stawu biodrowego lub operacyjne zespolenie odłamów kości. Po operacji wskazane jest jak najszybsze uruchomienie pacjenta i podjęcie odpowiedniej rehabilitacji, aby uniknąć groźnych powikłań związanych z brakiem ruchu. Niestety często leczenie i późniejsza rehabilitacja są trudne, ze względu na ogólny zły stan zdrowia pacjentów i ich wiek. Powoduje to, że mimo podejmowanych starań ok. 20% osób umiera w ciągu roku od złamania.

Zobacz też: Rehabilitacja ruchowa osoby starszej

Jak przebiega rehabilitacja?

Rehabilitacja ma na celu nie tylko zapobieganie groźnym powikłaniom, ale również nauczenie chorego samodzielnego i bezpiecznego przemieszczania się. Obejmuje ona ćwiczenia oddechowe, pionizację, a następnie naukę chodu przy użyciu sprzętu pomocniczego (balkonik, kule). Nauka chodzenia zawsze odbywa się pod okiem doświadczonego terapeuty. Bardzo istotna jest dobra współpraca między chorym a rehabilitantem. Kule lub balkonik mają nie tylko za zadanie asekurować pacjenta, ale pozwalają także na odciążenie uszkodzonej kończyny. Ważne są też ćwiczenia ogólnorozwojowe, które pomagają poprawić kondycję.

Ćwiczenia uszkodzonej kończyny zaczyna się możliwie jak najszybciej. Początkowo są to ćwiczenia czynne stopy jak również napinanie mięśni uda. Później wprowadza się ruchy zginania i prostowania w stawie biodrowym. Dopiero w następnym okresie, zalecane są ruchy rotacyjne w stawie.

W rehabilitacji główną rolę odgrywa kinezyterapia – ćwiczenie ruchów (czynnych i biernych), a także ćwiczenia izometryczne. Zabiegi fizykoterapeutyczne mogą być zalecane według indywidualnych wskazań. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie będą wskazane w przypadku zespolenia kości metolowym materiałem. Przeciwwskazana jest wtedy elektroterapia (np. elektrostymulacja czy jonoforeza).

Polecamy: Wszystko co powinieneś wiedzieć o zaopatrzeniu ortopedycznym

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/rok temu
Witam, A czy spotkaliście się z czymś takim, że po zespoleniu DSB i unieruchomieniu pasjenta na 3 miesiące (zakaz wstawania przez lekarza) nasileniu bólu, lekarz zalecił jednak wstawienie endoprotezy? Tylko, żeby to wykonać musi przeprowadzić 2 operacje: 1 - wyjąść zespolenie i poczekać na zagojenie się rany, 2 - założenie endoprotezy. Czy to jest właściwa metoda leczenia? Pozdrawiam Aga
/rok temu
Dzień Dobry, Jestem studentem Wydziału Medycznego. Zwracam się do Pana/Pani z prośbą o wypełnienie poniższej ankiety w celu zgromadzenia niezbędnych informacji do pracy zaliczeniowej. Ankieta dotyczy złamań oraz jest anonimowa. Wypełnienie ankiety nie powinno zająć więcej niż 5 minut. Jeżeli kiedykolwiek przydarzyło się Panu/Pani złamanie kości, bardzo proszę o wypełnienie poniższego kwestionariusza. Poniżej zamieszczam link do ankiety: http://www.ankietka.pl/ankieta/197419/zlamania.html
/rok temu
złamałam szyjke kosci udowej jestem 3 tyg po zespoleniu srubami.mam teraz całą spuchniętą tzn. od kolana w dół jest też cała niebieska i to schodzi coraz niżej, teraz jest ten siniak w kostce SMIEJE SIE ze jeszcze trochę i wyjdzie mi to palcami .chciałabym sie dowiedzieć czy to normalne, czy Wy tez mieliscie cos takiego .Czy moze uszkodzili mi jakies naczynie
POKAŻ KOMENTARZE (10)