POLECAMY

Rehabilitacja po złamaniu szyjki kości udowej

Złamanie szyjki kości udowej należy do bardzo poważnych urazów i często niesie za sobą groźne konsekwencje. Rokowanie pacjenta i odzyskanie sprawności zależy nie tylko od odpowiedniego leczenia, ale także właściwie przeprowadzonej rehabilitacji.

Rehabilitacja po złamaniu szyjki kości udowej

Kto jest narażony na złamanie szyjki kości udowej?

Najbardziej narażone na tego typu uraz są kobiety po menopauzie i mężczyźni po 65 roku życia. Czasami naprawdę banalne wypadki mogą doprowadzić do złamania, np. potknięcie się i przewrócenie na chodniku czy śliskiej posadce lub podczas domowych porządków. Jeśli uraz ten wystąpił u osoby młodszej zazwyczaj jest wynikiem wypadku komunikacyjnego.

Czynniki wpływające na złamania

Ważnym czynnikiem mogącym doprowadzić do złamania jest osteoporoza, najczęściej pomenopauzalna. Inne czynniki to: przewlekłe leczenie kortykosterydami, nowotwory kości, długotrwałe unieruchomienie, wrodzone choroby kości, zaburzenia gospodarki wapniowej.

Leczenia złamania szyjki kości udowej

Jednym ze sposobów leczenia było kiedyś unieruchamianie przy pomocy gipsu lub wyciągu (na 6-8tyg.). Teraz jednak odchodzi się od tego sposobu leczenia, ze względu na występowanie licznych, groźnych następstw. Długotrwałe pozostawanie w łóżku przyczyniało się m.in. do: powikłań płucnych (zapalenie płuc), zakrzepicy, powstawania odleżyn, zesztywnienia stawów oraz upośledzenia motoryki jelit.

Podstawowym sposobem leczenia złamania szyjki kości udowej jest aktualnie leczenie chirurgiczne. Może to być wstawienie endoprotezy stawu biodrowego lub operacyjne zespolenie odłamów kości. Po operacji wskazane jest jak najszybsze uruchomienie pacjenta i podjęcie odpowiedniej rehabilitacji, aby uniknąć groźnych powikłań związanych z brakiem ruchu. Niestety często leczenie i późniejsza rehabilitacja są trudne, ze względu na ogólny zły stan zdrowia pacjentów i ich wiek. Powoduje to, że mimo podejmowanych starań ok. 20% osób umiera w ciągu roku od złamania.

Zobacz też: Rehabilitacja ruchowa osoby starszej

Jak przebiega rehabilitacja?

Rehabilitacja ma na celu nie tylko zapobieganie groźnym powikłaniom, ale również nauczenie chorego samodzielnego i bezpiecznego przemieszczania się. Obejmuje ona ćwiczenia oddechowe, pionizację, a następnie naukę chodu przy użyciu sprzętu pomocniczego (balkonik, kule). Nauka chodzenia zawsze odbywa się pod okiem doświadczonego terapeuty. Bardzo istotna jest dobra współpraca między chorym a rehabilitantem. Kule lub balkonik mają nie tylko za zadanie asekurować pacjenta, ale pozwalają także na odciążenie uszkodzonej kończyny. Ważne są też ćwiczenia ogólnorozwojowe, które pomagają poprawić kondycję.

Ćwiczenia uszkodzonej kończyny zaczyna się możliwie jak najszybciej. Początkowo są to ćwiczenia czynne stopy jak również napinanie mięśni uda. Później wprowadza się ruchy zginania i prostowania w stawie biodrowym. Dopiero w następnym okresie, zalecane są ruchy rotacyjne w stawie.

W rehabilitacji główną rolę odgrywa kinezyterapia – ćwiczenie ruchów (czynnych i biernych), a także ćwiczenia izometryczne. Zabiegi fizykoterapeutyczne mogą być zalecane według indywidualnych wskazań. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie będą wskazane w przypadku zespolenia kości metolowym materiałem. Przeciwwskazana jest wtedy elektroterapia (np. elektrostymulacja czy jonoforeza).

Polecamy: Wszystko co powinieneś wiedzieć o zaopatrzeniu ortopedycznym

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/rok temu
Ja odniose sie do Macieja lat37.Ja mam43i jestem czwarty dzien po operacji.Spadłem z dachu no kosc pękła czyli złamała sie i tez mam 2metalowe śruby tzw.długopisy.Mam traume po tym wypadku i najgorsze ze ből mnie najbardziej przytłacza a gdyby nie znajomi,rodzina i przyjaciele to załamka totalna.Ciekaw jestem co u Ciebie teraz słychac i jak"to" biodro sie sprawuje,pozdrawiam Artur
/rok temu
Mam zlamana szyjke kosci udowej ( zlamanie gornego femru ). Zespolono mi to poprzez ogromne 2 sruby ktore wkrecono mmi przez kosc udowa az do szyjki , dodatkowo wzdluz kosci udowej mam kawal blachy przykrecony do kosci. jestem ok 6 tyg po operacji. moj wiek to 37 lat. upadlem na chodniku... Czy w moim wieku dojscie do zdrowia to kwetia pol roku czy roku? Lekarz mi powiedzial ze istnieje ryzyko ze kosci moga sie nie zrosnac i czekala by mnie operacja wstawienia sztucznego stawu. JAk duzy odsetek takich przypadkow jest wsrod osob o podobnym wiekowym przedziale??
/2 lata temu
Witam, A czy spotkaliście się z czymś takim, że po zespoleniu DSB i unieruchomieniu pasjenta na 3 miesiące (zakaz wstawania przez lekarza) nasileniu bólu, lekarz zalecił jednak wstawienie endoprotezy? Tylko, żeby to wykonać musi przeprowadzić 2 operacje: 1 - wyjąść zespolenie i poczekać na zagojenie się rany, 2 - założenie endoprotezy. Czy to jest właściwa metoda leczenia? Pozdrawiam Aga
POKAŻ KOMENTARZE (12)