Rak trzustki - objawy, lecznienie, profilaktyka

Rak trzustki - objawy, leczenie, profilaktyka fot. Fotolia
Warto wiedzieć, jakich objawów nie wolno przeoczyć, żeby mieć jakiekolwiek szanse na wyzdrowienie.
Agnieszka Czechowska / 17.07.2017 10:40
Rak trzustki - objawy, leczenie, profilaktyka fot. Fotolia

Przegrała z nim nie tylko Anna Przybylska, ale również Patrick Swayze i Steve Jobs. Rak trzustki. Warto wiedzieć, jakich objawów nie wolno przeoczyć, żeby mieć jakiekolwiek szanse na wyzdrowienie.

Na razie jedyną szansą wyleczenia raka trzustki jest  zabieg chirurgiczny, pod warunkiem jednak, że zostanie wykonany we wczesnym stadium choroby. A początek nowotworu trzustki łatwo przegapić.

Kto choruje najczęściej na raka trzustki?

Naukowcy wciąż nie ustalili przyczyny rozwoju nowotworu trzustki. Wiadomo, że ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem – 80 proc. przypadków tej choroby dotyczy osób po 60 roku życia. Sprzyjają jej niektóre choroby, m.in. cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, źle leczona choroba wrzodowa.  Ryzyko raka trzustki jest też wyższe u palaczy, u osób często sięgających po alkohol i tych na diecie bogatej w tłuszcze zwierzęce.  Badania pokazują także ścisły związek  zachorowań z kontaktem m.in. z pestycydami, chlorkami metylenu, benzydyną.

Objawy raka trzustki

To podstępna choroba, bo długo nie daje o sobie znać. Typowymi dolegliwościami, które świadczą o raku trzustki są: bóle brzucha, żółtaczka i utrata masy ciała, powiększenie pęcherzyka żółciowego, nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, a także bóle pleców. W ponad 20 proc. przypadków w momencie wykrycia raka trzustki choroba jest już tak zaawansowana, że zmiany nowotworowe obejmują także inne narządy.  

Diagnoza

Nie ma żadnych badań laboratoryjnych, które przyspieszyłyby rozpoznanie raka trzustki. Aby potwierdzić przypuszczenia o nowotworze, konieczne są m.in. USG, tomografia komputerowa, badanie endoskopowe, rezonans magnetyczny (MRI). Badania te pomagają też określić stopień zaawansowania raka i sprawdzić stan innych narządów, które mogą być przez niego zaatakowane.

Leczenie raka trzustki

Niestety, 80-90 proc. chorych trafia do onkologa w tak zaawansowanym stadium choroby, że możliwe jest tylko leczenie paliatywne, czyli łagodzenie objawów raka trzustki. Prawie zawsze konieczna jest operacja, której celem jest ratowanie pacjenta lub, jeśli jego stan jest bardzo zaawansowany,  zmniejszenie bólu. Bardzo wcześnie podaje się też pochodne morfiny, bo dolegliwości bólowe są objawem dominującym w raku trzustki. 

Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu".

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA