Profilaktyka malarii - radzi specjalista chorób zakaźnych

Dr n. med. Piotr Kajfasz, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej, odpowiada na pytania dotyczące profilaktyki zdrowotnej przed wyjazdem i profilaktyki malarycznej.
/ 16.07.2012 07:17

Dr n. med. Piotr Kajfasz, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej, odpowiada na pytania dotyczące profilaktyki zdrowotnej przed wyjazdem i profilaktyki malarycznej.

Profilaktyka malarii - radzi specjalista chorób zakaźnych

Fot. Depostiphotos

W jaki sposób należy przygotować się do wyjazdu w tropiki?

Zgłosić się nie później niż na 6-8 tygodni przed wyjazdem do lekarza chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny transportu, poradni chorób tropikalnych, certyfikowanego centrum medycyny podróży lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. Podczas takiej wizyty zostanie omówiona i zaproponowana profilaktyka chorób wektorowych, ze  szczególnym uwzględnieniem malarii i dengi, omówione i zaproponowane szczepienia ochronne, profilaktyka biegunki podróżnych, skompletowana zostanie apteczka.

Co powinno znaleźć się w apteczce każdego podróżnika?

Kompletowanie apteczki powinno być indywidualne po konsultacji z lekarzem. Standardowe wyposażenie winno zawierać leki przeciwbiegunkowe, rozkurczające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwmalaryczne oraz te, które są stale przyjmowane (np. na nadciśnienie).

Czy malaria jest realnym zagrożeniem dla Polaków?

Bardzo realnym. Osoby podróżujące z rejonów wolnych od malarii w rejony zagrożenia tą chorobą są szczególnie podatne na ciężki przebieg, jeśli nie biorą leków przeciwmalarycznych. Statystycznie, co roku jest jeden śmiertelny przypadek malarii – przypadek importowany z tropiku. Od 1984 roku do stycznia 2012 roku potwierdzono 23 śmiertelne przypadki malarii na terenie Rzeczpospolitej.

Jakie są najcięższe przypadki malarii w Polsce?

Wywołane przez Plasmodium falciparum – zarodźca sierpowego, który powoduje zimnicę
tropikalną, zwaną złośliwą. Ciężki przebieg inwazji obserwuje się u osób, które nie brały chemioprofilaktyki oraz w przypadkach opóźnionego rozpoznania i leczenia.

W jakich krajach jesteśmy najbardziej narażeni na malarię?

W Afryce Subsaharyjskiej oraz Oceanii, następnie na subkontynencie Indyjskim, południowo-wschodniej Azji, dorzeczu Amazonki i Orinoko.

Jak możemy zarazić się malarią i jakie są jej objawy?

Do zarażenia dochodzi przez ukłucie samicy komara widliszka. Pierwsze objawy inwazji są niecharakterystyczne: bóle mięśni, stawów, ogólne rozbicie. W tej fazie choroby malaria przypominają grypę lub infekcje przeziębieniowe. Następnie występują napadowe zwyżki ciepłoty ciała (gorączki) poprzedzone uczuciem zimna i dreszczami. Synonimem malarii
jest zimnica.

Czy możemy skutecznie zabezpieczyć się przeciwko malarii?

Tak. Profilaktyka malarii powinna składać się z dwóch elementów: postępowania nieswoistego, ograniczającego liczbę ukłuć przez komary (środki odstraszające komary, czyli repelenty, moskitiery, środki owadobójcze) oraz postępowania swoistego, czyli chemioprofilaktyki – przyjmowania leków przeciwmalarycznych.

Kto powinien pomyśleć o profilaktyce malarycznej?

Każda osoba udająca się w rejon malaryczny. Informacji o zagrożeniu malarią należy szukać na oficjalnych stronach internetowych cdc, who, głównego inspektoratu sanitarnego, państwowej inspekcji sanitarnej, centrum informacji medycyny podróży, u specjalisty chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny transportu, lekarza, który uzyskał certyfikat i jest wpisany do krajowej listy certyfikowanych centrów medycyny podróży.

Czy stosowanie leków przeciw malarycznych jest bezpieczne?

Tak, jeśli są przepisane przez lekarza posiadającego wiedzę w tym temacie, po zebraniu wywiadu i zbadaniu pacjenta.

Źródło: Materiały prasowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA