Problemy z nietrzymaniem moczu - gdzie po pomoc?

Gdzie po pomoc mogą się zgłosić osoby cierpiące na nietrzymanie moczu? Jest to problem interdyscyplinarny, skupiający uwagę lekarzy kilku specjalności, począwszy od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak i specjalistów w zakresie położnictwa i ginekologii, urologii, a także pediatrii. Masz problemy z nietrzymaniem moczu? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Problemy z nietrzymaniem moczu - gdzie po pomoc?

Z uwagi na swój wstydliwy charakter, choroba wymaga przełamania bariery lęku i skrępowania, które mogą być zminimalizowane, jeśli wiemy, czego możemy spodziewać się w gabinecie lekarskim. Oto krótki przewodnik.

Do jakiego lekarza udać się najlepiej?

Wielu pacjentów swoje pierwsze kroki kieruje do gabinetu lekarza rodzinnego. I nie bez przyczyny, gdyż część powodów wystąpienia nietrzymania moczu można usunąć mając do dyspozycji leki, które całkowicie zniwelują jego występowanie. Do tej grupy należą m.in. leki stosowane w zakażeniu układu moczowego, które może być przemijającą przyczyną wystąpienia nietrzymania moczu. Jeśli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej nie znajdzie przyczyny nietrzymania moczu, skieruje nas do specjalisty ginekologa lub urologa.

Tą lampą zajrzysz w głąb skóry!

Wywiad lekarski

W trakcie wizyty lekarskiej padnie duża liczba pytań. Możemy zostać także poproszeni o wypełnienie formularza, którego przykładowe pytania są następujące:

 •  od jak dawna występuje nieotrzymanie moczu?
 •  ile razy w ciągu dnia oddaje pani/pan mocz?
 •  ile razy w ciągu dnia występuje mimowolne oddanie moczu?
 •  ile wkładek zużywa pani w ciągu dnia?
 •  czy zdarza się panu/pani gubić mocz w trakcie wysiłku fizycznego lub w czasie kaszlu?
 •  czy w czasie parcia gubi pani/pan mocz?
 •  czy występuje stały wyciek moczu (więcej niż kilka kropli jednorazowo)?
 •  czy musi pan/pani wstawać w nocy, aby oddać mocz?
 •  czy moczy się pan/pani w trakcie snu?
 •  czy cierpiała pani na gubienie moczu w trakcie ciąży?
 •  czy ma pan/pani wzmożone pragnienie?
 •  czy w trakcie oddawania moczu odczuwa pan/pani ból, pieczenie?

Badanie lekarskie

Nierozłącznym elementem naszej wizyty będzie badanie przeprowadzone bezpośrednio przez lekarza – ogólne jak i specjalistyczne, np. na fotelu ginekologicznym. Ma ono na celu stwierdzenie, czy przyczyną nietrzymania moczu są problemy natury ginekologicznej, np. wypadanie lub obniżenie narządu rodnego. Niekiedy problemy z trzymaniem moczu pojawiają się wraz z wiekiem, jako wynik zmiany w budowie nabłonka pochwy.

Polecamy: Czy przyczyny nietrzymania moczu mogą być przemijające?

Najpopularniejszym testem wykonywanym w czasie badania ginekologicznego jest próba kaszlowa, czyli obserwacja wycieku moczu z cewki moczowej w trakcie kaszlu. Uniesienie szyi pęcherza moczowego przez przednią ścianę pochwy, które znosi nieotrzymanie moczu, świadczy o nadmiernej ruchomości szyi pęcherza przy prawidłowej czynności zwieracza zewnętrznego cewki moczowej (test Marshalla-Bonney’a). Lekarz może się także posiłkować wykonaniem Q-tipp testu, polegającego na obserwacji zmiany położenia cienkiego patyczka włożonego do cewki moczowej w trakcie wykonywania parcia podczas próby Valsalvy. Zmiana kąta nachylenia o więcej niż 300 świadczy o utracie właściwości podparcia dla tego odcinak dróg moczowych.

Badanie per rectum (przez odbytnicę) jest obligatoryjnym badaniem u mężczyzn. Ma na celu określenie wielkości prostaty, a także jej kształt, konsystencję w razie powiększenia lub podejrzenia rozrostu nowotworowego.

W przypadku podejrzenia neurologicznej przyczyny nieotrzymania moczu, możemy dostać skierowani na badanie neurologiczne. W trakcie takiego badania ocenie zostaną poddane odruchy i siła napięcia mięśni kończyn dolnych, unerwienie czuciowe okolicy krocza, a także napięcie zwieracza odbytu. Jeśli wymaga tego stan pacjenta, lekarz może zlecić pełną ocenę neurologiczną.

Dzienniczek mikcyjny

Istotnym elementem wywiadu w poradni nieotrzymania moczu będzie dzienniczek mikcyjny, czyli dzienniczek oddawania moczu. Służy on do notowania przez pacjentkę:

 • częstości i objętości wydalonego moczu
 • ilość nietrzymań moczu
 • sytuacji, w których pojawił się niekontrolowany wyciek
 • ilość przyjętych płynów

Prowadzenie dzienniczka trwa od jednego do kilku dni i jest niezwykle cennym elementem diagnostyki nieotrzymania moczu.

Czytaj też o badaniach diagnostycznych nietrzymania moczu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (26)
/4 miesiące temu
Mnie wyleczyli specjaliści z kliniki All-Med, próbowałam uporać się z tym problemem przez kilkanaście miesięcy niestety bezowocnie. Nie spodziewałam się że mój problem można rozwiązać tak łatwo
/5 miesięcy temu
W przypadku mężczyzn radzę kupić Uropen, to cewnik zewnętrzny. Mój dziadek ma to i jakoś dzięki temu radzi sobie z funkcjonowaniem.
/6 miesięcy temu
Nie wiem, czy znacie takie rozwiązanie, ale ja uporałam się z problemem nietrzymania moczu (po ciąży) dzięki stymulatorowi mięśni kegla. Po 2 tyg miałam już poprawę, a po 3 mies problem w zasadzie zniknął. Koszt równy dwóm góra wiyztom u lekarza, a rezultaty świetne. Polecam poczytać i rozważyć takie rozwiązanie. Kupiłam na ortomoda.pl
POKAŻ KOMENTARZE (23)