PMS - jak zwalczyć objawy

obrażona kobieta fot. Fotolia
PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, uprzykrza życie wielu kobietom i ich bliskim. Warto wiedzieć co robić, żeby nie cierpieć.
/ 18.10.2012 13:43
obrażona kobieta fot. Fotolia

Kiedyś uznawano objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego za przejaw kobiecej histerii. Dzisiaj wiadomo, że tak nie jest. Około 20% kobiet ma tak silne dolegliwości, że konieczne jest leczenie.

Skąd ten problem?

W pierwszej połowie cyklu miesiączkowego w naszym organizmie rośnie poziom estrogenów, w drugiej natomiast stale wzrasta poziom progesteronu. Jeżeli proporcje między tymi hormonami zostaną zachwiane, pojawiają się przykre objawy.

Czy to PMS?

Naukowcy opisali 150 symptomów napięcia przedmiesiączkowego. Każda z nas przeżywa je inaczej. Zwykle na tydzień przed miesiączką pojawiają się: nadmierna drażliwość, skłonność do płaczu, ból piersi, wzdęcia lub biegunki. Wielu kobietom dokuczają migreny, inne cierpią z powodu obrzęków, jeszcze inne skarżą się na zawroty głowy.

Lekarz pomoże

Dolegliwości te potęgują dodatkowo stres, zmęczenie i brak snu. Jeśli jednak jesteś wypoczęta i zdrowa, a mimo to comiesięczny PMS utrudnia ci funkcjonowanie, wybierz się do ginekologa. W zależności od objawów lekarz doradzi ci leki przeciwbólowe, rozkurczowe, uspokajające, moczopędne. Może również skierować cię na badania hormonalne, które pomogą zdiagnozować, czy przyczyną dolegliwości jest rzeczywiście PMS
(a nie np. depresja). Jeśli tak, a leczenie objawowe nie da rezultatów, lekarz zleci ci przyjmowanie przed miesiączką hormonów.

Pomóż sobie sama, czyli proste sposoby na trudne dni

Dobrze się wysypiaj Wypoczęta łatwiej zniesiesz zwiększone napięcie.
Zadbaj o dietę Na dwa tygodnie przed miesiączką znacznie ogranicz spożycie soli i roślin strączkowych. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wzdęć i obrzęków. Staraj się jak najczęściej sięgać po owoce i warzywa, bo nie obciążają układu pokarmowego. Warto także podjadać orzechy i pestki. Zawierają magnez, który działa antystresowo. Podobnie zresztą jak wapń (jest w nabiale).
Zażywaj olej z wiesiołka Przyjmuj go 3 razy dziennie po kapsułce. To pomoże uspokoić hormony.
Więcej się ruszaj Kobiety aktywne rzadziej cierpią z powodu PMS.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA