Otyłość ukryta w ciele

Charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego jest naprzemienne występowanie biegunek z zaparciami./ zdj. Fotolia
Twoja masa ciała jest prawidłowa, ale masz zaburzenia metaboliczne jak osoba otyła? Masz prawidłowe BMI, ale tłuszcz gromadzi się uparciew okolicach Twojego brzucha? Możliwe że jesteś metabolicznie otyły z prawidłową masą ciała. Co to znaczy?
/ 11.07.2011 16:24
Charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego jest naprzemienne występowanie biegunek z zaparciami./ zdj. Fotolia

Ukryty tłuszcz

Coraz częściej dietetycy i lekarze diagnozują u pacjentów dużą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie nawet wtedy, gdy ich masa ciała wydaje się być prawidłową. Oznacza to, że najczęściej wykorzystywany do oceny stanu odżywienia wskaźnik masy ciała (BMI, body mass index) nie zawsze musi charakteryzować zawartość tłuszczu w organizmie.

BMI możesz obliczyć tutaj.

Szczupli z zewnątrz, otyli w środku

Coraz więcej doniesień naukowych informuje, że niektóre osoby nieotyłe mają zaburzenia metaboliczne, takie jakie występują u ludzi z otyłością brzuszną. Nawet u osób nieotyłych, z należną masą ciała może dochodzić do nadmiernego gromadzenia się tłuszczu w okolicy brzucha. Osoby takie określa się mianem metabolicznie otyłych z prawidłową masą ciała (MONW, metabolically obese normal-weight).

Zagrożenia?

Zwiększona ilość trzewnej tkanki tłuszczowej, także u osób z prawidłową masą ciała, wiąże się ze zmniejszoną wrażliwością tkanek na insulinę, hiperinsulinemią, podwyższonym ciśnieniem tętniczym i aterogennym profilem lipidowym. W konsekwencji osoby te mają prawdopodobnie zwiększone ryzyko zachorowania na choroby serca i naczyń oraz cukrzycę typu 2.

Do poprawy profilu metabolicznego u takich osób może dojść po zastosowaniu odpowiedniej diety i zwiększeniu aktywności fizycznej.

Badanie składu ciała

W celu określenia zawartości tkanki tłuszczowej o organizmie konieczne jest wykonanie badania składu ciała. Najczęściej wykorzystywaną metodą w tym zakresie jest badanie składu ciała metodą impedancji bioelektrycznej (BIA, bioelectrical impedance analysis). Badanie to najczęściej można wykonać w poradniach dietetycznych dysponujących nowoczesnym sprzętem.

Czytaj więcej: Otyłość przy prawidłowej masie ciała

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA