Odciski i modzele - zapobieganie i usuwanie

Odciski i modzele to powszechne problemy, których należy unikać, nie zaleca się samodzielnego ich usuwania. Umiejętność prawidłowego usunięcia to podstawa w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp. Aby czynność ta była jak najmniej bolesna niezbędna jest fachowa wiedza, zdolności manualne oraz optymalne wykorzystanie dostępnych technik i instrumentów.

Odciski i modzele to powszechne problemy, których należy unikać, nie zaleca się samodzielnego ich usuwania. Umiejętność prawidłowego usunięcia to podstawa w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp. Aby czynność ta była jak najmniej bolesna niezbędna jest fachowa wiedza, zdolności manualne oraz optymalne wykorzystanie dostępnych technik i instrumentów.

odciskiOdciski, to miejsca nadmiernie zrogowaciałego naskórka, wyraźnie ograniczone, z mniej lub bardziej twardym trzpieniem, który wrasta w głąb tkanek miękkich i może powodować ból.

Modzel, to też zrogowacenie naskórka, ale bardziej płaskie, bez trzpienia, nie wywołuje tak dużego bólu.

Jak powstaje odcisk?

Jest to reakcja naskórka na stały ucisk i tarcie; powstanie trzpienia powodowane jest uciskiem z góry przez obuwie i od dołu przez kości stopy. Odciski spotykamy najczęściej w miejscach deformacji palców lub stopy oraz przy noszeniu nieodpowiedniego obuwia. Usuwanie odcisków wymaga użycia pewnej, ale delikatnej techniki kosmetologicznej oraz stosowania ortez chroniących przed uciskiem po zabiegu. Miejsce po odcisku jest delikatne i musi być właściwie pielęgnowane. Konieczne jest noszenie wygodnego obuwia na grubszej podeszwie o szerokim przodzie. W przypadku stwierdzenia deformacji stopy należy stosować ortezy i odwiedzić ortopedę. Ortezy chronią przed uciskiem newralgiczne punkty, zmniejszają dolegliwości bólowe. Zalecane są ortezy z żelu polimerowego. Oprócz odcisków z twardym trzpieniem (Clavus durus) można spotkać pomiędzy palcami stóp odciski miękkie (Clavus mollis). W wyniku ciągłego działania potu i wilgoci odcisk ulega maceracji. Granica pomiędzy odciskiem, a zdrową skórą jest trudna do rozróżnienia. Dlatego zmacerowana skóra musi być bardzo ostrożnie usunięta. Najlepiej zrobi to doświadczona kosmetyczka w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak odmłodzić uśmiech?
SKOMENTUJ (44)
KOMENTARZE (44)
Darek/6 lat temu
Witam tez miałem problem z tymi modzelami przez około 2 miesiące próbowałem wszystkiego ścierania wycinania natłuszczania i tak dalej a miałem ich na prawdę dużo na jednej stopie o kolo 10 w niewielkich odstępach a na drugiej coś kolo 8 i były na prawdę doże ale któregoś dnia moja mama kopiła mi taki środek na kurzajki nazywa się "Wartner" i zamraża on to cholerstwo a po około 4 dniach juz wogóle nie czuć żadnego bólu podczas chodzenia. sa go dwie wersja jedna jest do rąk a druga do stup ( praktycznie bez znaczenie ktora kupicie ja mialem ta do rak i zadzialal swietnie wszystko zniknelo ) tak jak mwie po 4 dniach przestalo bolec a po okolo 2 tygodniach samo odpadlo tylko najwazniejsze t wyrzucić buty przez ktore nabawiliście się tego cholerstwa obydwie wersje tego preparatu dzialają i szczerze polecam wszystkim cierpiącym nie kosztuje to jakiejs tam fortuna a dziala juz po pierwszym uzyciu, tylko dobrze przeczytajcie instrukcje. ja pozbyem sie ich kilka miesiecy temu i nie mam zadnych nawrotow polecam wszystkim i pozdrawiam
Gość We-Dwoje.pl/6 lat temu
Co my możemy.Jak lekarze sa bezradni.Modzele mam juz 7 lat.7razy wycinane chirurgicznie.Lekarze rozkladaja rece,a ty kobito mecz sie sama.Ci co tego nie maja nie zdaja sobie sprawy jak cierpimy::::::::::::((:((((
podolog/7 lat temu
Podologia; to nowa dziedzina medycyny, która pomalutku rozwija swoje skrzydła w Polsce. Zajmuje się problemami stóp, chorobami, pielęgnacją, a przede wszystkim pomocą przy stanach gdzie w przypadku bólu i cierpienia znajdziemy właśnie u - podologów profesjonalną pomoc. Jeżeli chodzi o zmiany na stopach, które nas bolą i mają kształt okrągły ,często stwierdzamy, że są to po prostu odciski. Natomiast może być to brodawka wirusowa HPV, która często jest mylona nie tylko przez samych pacjentów ale i lekarzy jako odcisk. Nieprawidłowo postawiona diagnoza, może doprowadzić do jeszcze większego przesiania się brodawki ( w przypadku stosowania plasterków na odciski, czy ścierania lub wycinania zmiany). Może być jeszcze gorzej, kiedy delikwent odda się zabiegowi wymrażania odcisków azotem lub laserowi, jak również wycinaniu skalpelem i zaszyciu nićmi. Bolące i niezmiernie długo gojące się zabiegi, niestety zazwyczaj kończą się nawrotem i narastaniem odcisków. Pewnym i bezpiecznym zabiegiem odnośnie usunięcia odcisków jest sterylne w znieczuleniu wyfrezowanie zmiany.Niezmiernie ważnym elementem okresu gojenia jest zmienianie opatrunków, wypełnienia umożliwiające ziarninowanie ( zagajanie rany). Jak również, a przede wszystkim rehabilitacja polegająca na masowaniu i usprawnianiu stopy. Noszenie ortezy zabezpieczającej ucisk, tworzącej amortyzacje na miejscu, gdzie przy przestrzeganiu zasad pozwoli ona na nieodnowienie się już więcej odcisku. Polecam; Centrum Stopy - ul. Lutomierska 65 Łódź tel. 42-631 0454
POKAŻ KOMENTARZE (44)