Objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki jest bardzo podstępny, a jego objawy trudne do zdiagnozowania. Choroba, a przede wszystkim stany przedrakowe, na których podłożu się ona rozwija, bardzo często nie dają żadnych objawów (nawet przez wiele lat). Niestety największe szanse na pełne wyleczenie daje rak szyjki właśnie w stadium bezobjawowym.

Objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy – wczesne objawy

Najwcześniejszym objawem może być przewlekły stan zapalny w szyjce macicy, który często nie jest w żaden sposób odczuwany przez kobietę – można go potwierdzić na podstawie badania cytologicznego. Badanie to pozwala także na wykrycie zmian przedrukowych oraz raka szyjki we wczesnym stadium.

Objawy kliniczne raka szyjki macicy

Wyraźne objawy kliniczne pojawiają się najczęściej w późniejszym stadium zaawansowania raka, kiedy guz rośnie i uciska inne narządy lub je nacieka, a także gdy pojawiają się przerzuty.

Czym są markery nowotworowe? [video]

Może się pojawić nietypowe krwawienie z pochwy lub krwawienia międzymiesiączkowe. Może występować także bolesność w podbrzuszu, zwłaszcza po stosunku lub w czasie badania ginekologicznego, a także krwawienia w wyżej wymienionych sytuacjach.

Krwawienia miesięczne mogą być wydłużone lub bardziej obfite niż zwykle. Niepokojącym objawem może być także krwawienie z dróg rodnych po menopauzie.

Czytaj też: Leczenie raka szyjki macicy

U kobiet z rakiem macicy mogą się pojawić także obite upławy o nieprzyjemnym zapachu, a także obrzęki kończyn dolnych. Jeżeli dojdzie do naciekania przez nowotwór pęcherza moczowego, mogą wystąpić zaburzenia w oddawaniu moczu. Czasami guz może uciskać moczowód, co może być przyczyną zatrzymania moczu w nerce i prowadzić do wodonercza, zapalenia nerek albo uogólnionej mocznicy i zatrucia organizmu.

Rak szyjki macicy może także naciekać odbytnicę – wtedy pojawiają się bolesne parcia na stolec, biegunki lub zaparcia. Nowotwór może dawać także przerzuty odległe do płuc i kości – wtedy objawy są charakterystyczne dla narządu, który jest zajęty.

Leczenie raka szyjki macicy

Objawowy rak szyjki macicy często jest trudny do wyleczenia, a czasami nawet niemożliwy. Jednak jeżeli zostanie wykryty w stadium bezobjawowym, szanse na powodzenie leczenia są dużo większe.

Objawy zazwyczaj świadczą o dużym zaawansowaniu choroby – o tym, że guz jest duży lub że są już przerzuty. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne badanie cytologiczne i wykrywanie w ten sposób stanów przedrakowych oraz raka w stopniu, w którym leczenie jest możliwe i skuteczne.

Jeżeli jednak już wystąpią któreś z wyżej wymienionych objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza – zwłaszcza nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych wymagają konsultacji lekarskiej w celu wykluczenia nowotworu.

Czytaj też: Czy rak szyjki może być dziedziczny?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/2 lata temu
Witajcie, mam obecnie zapalenie (sromu wydaje mi sie, w każdym bądź razie w tym miejscu). Nie pierwszy raz.. Przynajmniej drugi być może nawet trzeci, nigdy nie leczone.. (piecze i swędzi). Ponadto, już drugi raz po stosunku bolało mnie bardzo mocno podbrzusze, to był ból niewytrzymywalny... Bolał mnie brzuch jak i odbyt. Ktoś mi powie coś mądrego na ten temat?
/2 lata temu
PONOC MAM RAKA CZEMU MNIE NIC NIE BOLI OD 11LAT BORYKAM SIE ZTYM PROBLEBEM I CO SIE OKAZUJE BOLI CIE ZAB NIE MASZ ZEBOW NA TO NIE MA PIENIEDZY ALE NA SKROBANKI NA WYCINANIE NARZADOW ZAWSZE
/2 lata temu
MOZLIWE ZE MAM RAKA JEDENASCIE LAT TEMU PRZESZLAM BADANIA NA KTORYCH (OBOWIAZKOWE ) WYKAZALO ZE MAM RAKA SZYJKI MACICY : MYSLALAM ZE TO KONIEC MOJE NAJLMODSZE DZIECKO MIALO 7LAT POMYSLALAM SOBIE ;MOJA MAMA MIALA ZALEDWIE 30 LAT A JA MIALAM JUZ 42 LATA PRZESTALAM CHODZIC PO LEKARZACH PRACOWALAM PO PARU LATACH POSZLAM DO INNEGO LEKARZA I ODZIWO NIE MAM NIE MIALAM NIGDY RAKA : TAK NA MARGINIESIE MOJ MA STRASZNEGO RAKA JEST ZDROWY PRACUJE MYSLE ZE WSZYSCY MAMY TO ZNAMIE KTO CHCE TEN MA JA JUZ POWINNAM 30 LAT TEMU UMRZEC . CHADZE DO LEKARZY JAk MNIE COS BOLI .PRACUJE MAM 7DZIECI SA TEZ lENiwe MOIM lekaRZEm JEST BOG .
POKAŻ KOMENTARZE (9)