POLECAMY

Jesteś wciąż zmęczona i senna? Sprawdź, czy to nie objawy cukrzycy!

Cukrzyca to podstępna choroba. Czym się charakteryzuje?
Marta Słupska / 8 miesięcy temu

Cukrzyca to przewlekła choroba ogólnoustrojowa, która polega na zaburzeniu przemiany cukrów w organizmie. Rozróżniamy cukrzycę typu I i cukrzycę typu II. Ich objawy są bardzo podobne. Jak zatem rozpoznać cukrzycę?

Jakie są objawy cukrzycy?

Objawy cukrzycy nie pojawiają się nagle, lecz stopniowo, dlatego często są bagatelizowane lub mylone z innymi chorobami.

Podstawowymi objawami, które mogą wskazywać na cukrzycę, jest senność, wzmożone pragnienie i spadek wagi. Chorzy potrafią wypić nawet 10 litrów płynów dziennie, czują się przy tym zmęczeni i odczuwają niepokój.

Objawów cukrzycy możemy także szukać w obrębie ust. Należą do nich nieświeży oddech o słodkawym zapachu, a także schorzenia dziąseł. Niektórzy pacjenci odczuwają także zaburzenia smaku.

Innym symptomem są zmiany skórne: przetłuszczanie się skóry, ropne wykwity, grzybica paznokci czy świąd.

Jeśli więc obserwujemy u siebie przynajmniej niektóre z wymienionych objawów, szczególnie jeśli pojawiły się nagle i długo nie chcą ustąpić, koniecznie wybierzmy się do lekarza. Nieleczona cukrzyca jest bowiem bardzo niebezpieczna.

Jak uniknąć cukrzycy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)