POLECAMY

O czym świadczy częste oddawanie moczu w nocy?

Częstotliwość oddawania moczu zależy przede wszystkim od temperatury otoczenia i ilości wypitego płynu. Jednak nocne wstawanie do łazienki może sugerować groźną, potencjalnie nawet śmiertelną chorobę. Warto wiedzieć, kiedy objawy są niepokojące.

O czym świadczy częste oddawanie moczu w nocy?

Przyczyny i skutki nykturii

Częstą przyczyną nocnego oddawania moczu są dolegliwości kardiologiczne lub związane z cukrzycą. U mężczyzn w ten sposób może objawiać się choroba prostaty zwana łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Niestety, jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Polecamy: Co oznacza bolesne oddawanie moczu?

Ta uciążliwa, choć przeważnie niegroźna choroba polega na tym, że duży, przerośnięty gruczoł krokowy powoduje mechaniczną przeszkodę w oddawaniu moczu i nie pozwala na całkowite opróżnienie pęcherza. Jeśli choroba jest nasilona w stopniu umiarkowanym, jej objawy dość łatwo można kontrolować przy pomocy leków. Bywa jednak, iż mimo ich przyjmowania, objawy nasilają się. Wtedy sytuacja jest poważniejsza, gdyż problem staje się nie tylko uciążliwością, ale i potencjalnym zagrożeniem życia – w mechanizmie ucisku dużej prostaty może dojść do całkowitego zatrzymania moczu, a wtedy po pomoc należy zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w najbliższym szpitalu. W takiej sytuacji może być konieczna planowa operacja chirurgiczna w celu zmniejszenia objętości prostaty.

Czytaj także: Łagodny rozrost gruczołu krokowego - czy należy się martwić?

Na wizycie u urologa pamiętaj, by wspomnieć o wszystkich dolegliwościach organizmu, gdyż przyczyn nykturii może być wiele. Warto zabrać ze sobą listę przyjmowanych leków.

Zanim wybierzesz się do urologa, poproś o radę lekarza rodzinnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/rok temu
To ja tak mam tylko przy infekcjach, goni mnie do wc co chwilę, a z trudem wyciskam z siebie 3 kropelki... Na szczęście mama mi poleciła urofuraginum, sprawdził się, to juz wiem po co sięgać w razie czego.
/4 lata temu
mam to samo i to chyba jest infekcja bo bralem przez chwile leki i bylo dobrze
/5 lat temu
Witam mam 23 lata Mam problem Czesto oddaje mocz zazwyczaj noca a nawet w ciagu dnia i pieczenia mam nawet do 6-7 razy w nocy wstaje oddac mocz.. nie moge przez to sie wyspac chodze caly czas zdenerwowany robilem juz badania na mocz i wszystko jest w normie moze ktos umie mi pomoc bo po prostu nie wytrzymuje juz.;/ a mam to juz od kilku lat !;/
POKAŻ KOMENTARZE (2)