POLECAMY

O czym może świadczyć wyciek z ucha?

Jakie choroby należy podejrzewać w przypadku wycieku z ucha? Czy można problem zbagatelizować? Co oznacza, gdy z ucha wycieka krew, a co gdy ropa? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi.

O czym może świadczyć wyciek z ucha?

Wyciek z ucha stanowi częstą przyczynę wizyt u lekarza laryngologa. Ustalenie przyczyny wycieku jest bardzo ważne, bez tego nie da się włączyć odpowiedniego leczenia. Nie bez znaczenia jest wygląd wyciekającej wydzieliny. Określenie charakteru wydzieliny pomaga znaleźć odpowiedzialną za dolegliwości chorobę.

Wyciek krwisty

Czasami wyciek krwisty z ucha może mieć banalną przyczynę – niewielki uraz spowodowany oczyszczaniem ucha przez chorego. Jednak powody pojawienia się krwi mogą być również bardzo poważne. Taki wyciek może świadczyć m.in. o zmianie nowotworowej w uchu środkowym lub przewodzie słuchowym zewnętrznym. Innymi przyczynami wycieku krwistego są: zapalenie (np. ostre bakteryjne zapalenie ucha środkowego, przewlekle zapalenie ucha środkowego z polipem) i uraz (np. złamanie kości skroniowej).

Przeczytaj: Co najczęściej powoduje zaburzenia słuchu?

Wyciek śluzowy

Wyciek śluzowy może mieć różną gęstość, jest biały, mętny. Gruczoły produkujące śluz znajdują się w błonie bębenkowej, więc pojawienie się takiej wydzieliny może świadczyć o uszkodzeniu błony. Przyczyny wycieku śluzowego to najczęściej:

 • nacięcie błony bębenkowej (paracenteza) w przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego,
 • uraz ciśnieniowy ucha z pęknięciem błony bębenkowej,
 • przewlekłe zapalenie ucha środkowego z ubytkiem w błonie bębenkowej (wyciek pojawia się okresowo),
 • przetoki wrodzone lub pourazowe.

Wyciek surowiczy

Wyciek surowiczy jest biało-żółtawy, przezroczysty. Może oznaczać choroby przewodu słuchowego zewnętrznego, m.in.:

 • półpasiec uszny,
 • liszajec zakaźny,
 • zapalenie wypryskowe przewodu słuchowego zewnętrznego lub skóry małżowiny usznej.

Wyciek tego rodzaju pojawia się również w wyniku radioterapii nowotworów głowy i szyi.

Wyciek ropny

Ropa może pochodzić z ucha zewnętrznego oraz z ucha środkowego. Z reguły świadczy o toczącym się procesie zapalnym.

Najczęstsze przyczyny pojawienia się wycieku ropnego to:

 • ostre zapalenie ucha środkowego,
 • przewlekłe zapalenie ucha środkowego,
 • przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego,
 • gruźlicze zapalenie ucha środkowego,
 • zapalenie ucha zewnętrznego,
 • zapalenie grzybicze ucha zewnętrznego.

Choroby ogólnoustrojowe, które obejmują ucho środkowe lub kość skroniową (np. ziarniniak Wegnera) również mogą powodować ropny wyciek z ucha.

Wyciek wodojasny

Pojawienie się takiego wycieku może świadczyć o poważnym urazie: złamaniu kości skroniowej czy uszkodzeniu opony twardej. Wodojasny płyn jest to zazwyczaj płyn mózgowo-rdzeniowy.

Wydzielina wyciekająca z ucha może mieć różny charakter (śluzowa, ropna, krwista). Określenie jakości wydzieliny pozwala ustalić przyczynę jej pojawienia się. Głównymi powodami wycieku z ucha są procesy zapalne i urazy.

Polecamy: Dlaczego wysiękowe zapalenie ucha środkowego bywa niebezpieczne?

Bibliografia:
Janczewski G: Otorynolaryngologia praktyczna. Via Medica 2005

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/rok temu
Cześć mam ten problem równy rok jakiś śluz leci mi z ucha lekarz dał mi leki ale nie pomagają a następna wizyta pod koniec roku może mi pomożecie i wiecie o co chodzi z tym i jak można to domowym sposobem to wyleczyć ? Dziękuję i pozdrawiam
/rok temu
Tylko jak tu iść do lekarza jak terminy są takie, ze jeśli jest to coś niegroźnego to prędzej samo zdąży przejść, a jak coś poważnego to co najwyżej można się zapisać do koronera i zawczasu poszukać sobie miejsca na cmentarzu! Do tego doprowadziło NFZ wydłużając kolejki i utrudniając każdym możliwym sposobem dostęp do specjalisty. NFZ = narodowy fundusz zagłady ZUS = zakład utylizacji społeczeństwa
/2 lata temu
@Gosia szukaj znachora xD bo przecież po co iść do lekarza, lepiej pytać ludzi nic nie wiedzących na forach\stronach etc. albo szukać znachorów xD
POKAŻ KOMENTARZE (10)