Niskie ciśnienie

Z powodu niskiego ciśnienia tętniczego cierpią przeważnie kobiety i dorastające dziewczęta. Ich samopoczucie pogarsza się w czasie brzydkiej, deszczowej pogody. Utrzymujące się stale niskie ciśnienie nie jest chorobą. Lekarze pocieszają nawet, że niskociśnieniowcom nie grożą choroby serca.

Z powodu niskiego ciśnienia tętniczego cierpią przeważnie kobiety i dorastające dziewczęta. Ich samopoczucie pogarsza się w czasie brzydkiej, deszczowej pogody. Utrzymujące się stale niskie ciśnienie nie jest chorobą. Lekarze pocieszają nawet, że niskociśnieniowcom nie grożą choroby serca.

Jeżeli masz niskie ciśnienie
  • Nie zrywaj się z łóżka od razu. lecz po przebudzeniu poprzeciągaj się trochę, posiedź na łóżku przez pół minuty z wyprostowanymi nogami, potem spuść je na podłogę i po chwili wstań.
  • Przewietrz pokój, odetchnij głęboko i zrób kilka nieforsownych ćwiczeń, np. wymachów rękami, podskoków, skłonów.
  • Wypij do śniadania filiżankę mocnej herbaty lub kawy.
  • Weź chłodny prysznic.
  • Gdy długo siedzisz, trzymaj stopy nieco nad podłogą, np. oparte o drugie krzesło, a od czasu do czasu ułóż nogi wyżej, np. na biurku.
HipotoniaNiskie ciśnienie
O niedociśnieniu, czyli hipotonii, mówi się wtedy, gdy w pewnych sytuacjach ciśnienie tętnicze krwi spada znacznie poniżej stałej wysokości typowej dla danej osoby. Najczęściej spotykana jest tzw. hipotonia ortostatyczna, polegająca na gwałtownych spadkach ciśnienia wskutek długiego stania lub nagłej zmiany pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą. Dolegliwości te są związane z nieprawidłowym krążeniem krwi, która łatwo spływa do nóg, ma natomiast trudności z dotarciem do mózgu, co powoduje jego chwilowe niedotlenienie. Osoby z niedociśnieniem często mają zimne dłonie. Stojąc w autobusie, pociągu czy kolejce odczuwają zawroty głowy, nudności, robi im się słabo, a nawet mdleją. Na hipotonię cierpią ludzie w różnym wieku, głównie kobiety. Do jej powstania przyczynia się długa choroba wymagająca leżenia w łóżku, osłabienie organizmu po ciężkich chorobach i operacjach (np. żołądka), a także ciąża, żylaki, cukrzyca. Może być też skutkiem długotrwałego przyjmowania niektórych leków (np. na nadciśnienie).
Jak naprawdę wygląda "świeże" polskie powietrze? To wideo przeraża!

Leczenie
Hipotonię stwierdza się na podstawie badania ciśnienia krwi w trzech pozycjach: na leżąco, na siedząco i na stojąco. W tej ostatniej u hipotoników ciśnienie jest wyraźnie niższe. Cierpiącym na hipotonię zaleca się dietę z dużą ilością soli. Chorobę te leczy się preparatami podwyższającymi ciśnienie. Lekarze najczęściej zapisują: Effortill, Gutron, Dihydroenergotaminę, Coffecorn forte. Hipotonicy i wszyscy niskociśnieniowcy powinni unikać długiego stania oraz przebywania w dusznych, przegrzanych pomieszczeniach. Niewskazane dla nich jest długotrwałe opalanie się. Również głód może prowadzić do spadku ciśnienia, gdyż wywołuje obniżenie poziomu cukru we krwi.

Ciśnienie tętnicze krwi zdrowego dorosłego człowieka nie powinno przekraczać wartosci 140/90. Nie wyznaczono natomiast ścisłych granic dla ciśnienia niskiego. Uważa się jednak, że spadki poniżej 90/50 moga być objawem choroby.

mwmedia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
Gość We-Dwoje.pl/9 miesięcy temu
ja mam dziś 86/47 zawroty głowy brak sił i drzenie mięśni przy zasypianiu budzi mnie coś takiego jakbym zleciała z czegoś mam dość a w dodatku wmawiają mi nerwice
Gość We-Dwoje.pl/3 lata temu
Ja również mam niskie ciśnienie od kiedy pamiętam, lekarze bagatelizowali moje objawy i mówili że to przez złą dietę i tak dalej ale prawda była inna, dopiero niedawno stwierdzili u mnie hipotonię oraz hipotermię. Praktycznie wszystkie objawy mnie dotyczą, wystarczy zmiana pogody a ja jestem ledwo żywa, czuję się osłabiona, mdleję praktycznie bez powodu i tak dalej, Ciśnienie kilkanaście razy spadło mi do 45/35 oprócz tego puls mam niski zawsze czasem nawet spada do 30 już nie mówiąc o mojej temperaturze w skrajnych przypadkach mam temperaturę ciała 30 stopni. Najgorsze jest spojrzenie lekarza który twierdzi że muszę się ruszać, uprawiać jakiś sport abym lepiej się czuła, tyle że jak można uprawiać sport w chwili gdy głowa pęka, jest się osłabionym ledwo się stoi na nogach a przy jakimkolwiek ruchu kręci się w głowie i przed oczami pojawiają się czarne kropki ? Tego nikt niestety nie przewiduje, a ja owszem spędzam aktywnie czas dla zdrowia lecz i to nie pomaga taka prawda że po wysiłku czy nawet napadzie nerwowym (znaczy się że z byle czego zaczynam się denerwować choć to do mnie nie podobne) ciśnienie mam takie samo jak miałam albo i niższe. Trudno jest żyć z niskim ciśnieniem, plus nigdy nie wiadomo gdzie się to zdarzy i kiedy. Ja mam dopiero 19 lat jak ostatnio dwoje lekarzy odkryli to u mnie to aż nie mogli uwierzyć że mam tylko tyle lat. Cóż taka prawda że lekarz nie jest bogiem, ale moim zdaniem powinien trochę wczuć się w nasze samopoczucie i możliwości mógłby się zastanowić jak to jest, choć to trudne nie mając tego problemu. Oprócz tego czasem mam taki reset jak ja to nazywam po prostu nagle tracę wzrok, tylko słyszę i czuję za chwilkę wyłącza sie słuch tylko czuję co jest wokół za chwilkę nic już nie czuję tylko słyszę własne myśli nic nie widzę nic nie słyszę nic nie czuję i później nagle wszystko wraca po kolei pierw czucie później słuch na koniec wzrok (jest to straszne doznanie ) już nie mówiąc o tych zawrotach głowy, trudności z oddychaniem, duszności, bladości, zimnej skóry a przede wszystkim stóp i rąk oraz bólów głowy i innych objawów. Tego nawet nie da się opisać dobrze, zbyt trudne do opisana jest to odczucie. A już najbardziej sie denerwuję gdy słyszę od lekarza że z tym się żyje i że ludzie z hipotonią i hipotermią żyją zdecydowanie dłużej od zdrowych ludzi ! Nawet jeśli tak jest to za jaką cenę, tego już nikt niestety nie widzi. Stan depresyjny, złe samopoczucie, osłabienia i inne objawy ich już nikt nie widzi, ważne że z tym się żyje i że żyje się dłużej.
Gość We-Dwoje.pl/3 lata temu
ja mam ciśnienie 70/32 a puls 96 a mam 17 lat
POKAŻ KOMENTARZE (18)