Niedobór kwasów omega-3 może prowadzić do depresji

Niedobór kwasów omega-3 może prowadzić do depresji
Niedobór kwasów omega-3 w diecie może skutkować zaburzeniami w funkcji neuronów objawiającymi się w postaci zaburzeń depresyjnych – sugerują wyniki najnowszych badań europejskich naukowców opublikowane w internetowym wydaniu Nature Neuroscience.
/ 04.02.2011 00:01
Niedobór kwasów omega-3 może prowadzić do depresji

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 są składnikami pożywienia niezbędnymi do prawidłowego rozwoju. Nasz organizm nie potrafi ich samodzielnie produkować, dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta zapewniająca ich dowóz w odpowiednich proporcjach. Jednak sposób odżywiania się w krajach uprzemysłowionych nie zapewnia odpowiednich ilości kwasów omega-3. Badacze z Francji i Hiszpanii postawili hipotezę, że ten niedobór, szczególnie w życiu wewnątrzmacicznym wpływa na aktywność neuronów zaangażowanych w odczuwanie emocji w życiu dorosłym.

By sprawdzić swoją hipotezę badacze obserwowali myszy laboratoryjne żywione dietą z niedostateczną ilością wielonenasyconych kwasów tłuszczowych. Po pewnym czasie zauważono, że niedobór kwasów omega-3 zaburzał komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi. Receptory kannabinoidowe biorące udział w tym procesie całkowicie utraciły swoją funkcję u źle żywionych myszy. Tym zmianom towarzyszyły depresyjne zachowania zwierząt.

Co więcej naukowcy odkryli, że przy niedostatecznej ilości spożywanych kwasów omega-3 dochodzi do utraty plastyczności synaptycznej (czyli zdolności tworzenia nowych połączeń synaptycznych i zanikania starych, procesów uczestniczących m.in. w uczeniu się) w kluczowych dla emocji i motywacji ośrodkach mózgowych: korze przedczołowej i jądrze półleżącym.

„Nasze wyniki potwierdzają wcześniejsze badania kliniczne i epidemiologiczne, które wykazywały związek pomiędzy brakiem równowagi w stosunku kwasów omega-6 i omega-3 oraz zaburzeniami nastroju” - wyjaśniają naukowcy Olivier Manzoni i Sophie Layé - ”By jednak sprawdzić, czy niedobory kwasów omega-3 jest odpowiedzialny za te zaburzenia neuropsychiatryczne konieczne będą dodatkowe badania.”

Źródło: Science Daily/ kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA